Tudta-e?
Az USA államok közötti autópályáit úgy építették, hogy minden 5 mérföld útból legalább 1 mérföld egyenes legyen. Ezek az egyenes útszakaszok repülőgép leszállópályaként használhatók háború vagy egyéb vészhelyzet esetén.

151. szám - 2017. április

Háremhölgy a Mennyei Birodalom élén

Ce-hszi személyes odüsszeiája Kína hatalmi útvesztőjében legalább annyira kalandos, mint az ókori Róma történelme a cézárok korában, amit intrikák, tiltott szerelmi viszonyok, árulások és ármányos cselszövések, mérgezések, kínvallatások és rögtönítélő nyilvános kivégzések jellemeztek…
Dr. CELLER Tibor | a szerző cikkei

8

Sokan láttuk Az utolsó kínai császár című Bertolucci rendezte filmet, amely azzal kezdődik, hogy egy haldokló öregasszony elé vezetnek egy vézna, megszeppent fiúcskát. A mélabús tekintetű, püffedt arcú és agyonsminkelt matróna nem volt más, mint Ce-hszi (1835–1908), Kína özvegy anyacsászárnője, aki több mint öt évtizeden át irányította a hanyatló birodalom sorsát, a kisfiú pedig Pu Ji (1906–1967), a kiszemelt utód volt, aki hiába lett hivatalosan a Menny Fia, bizony odafentről eléggé dicstelen sorsot szántak neki. A hajdan hatalmas Csing-dinasztia és egyben Kína történelmének utolsó, 157-ik császárának hatalma már csak a Tiltott Városra: az intrikáló eunuchok és unatkozó háremhölgyek, valamint a korrupt és a néptől fényévnyi távolságra elidegenedett hivatalnokok seregére terjedt ki, sőt később már arra sem.

A teljes írás itt olvasható.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor