Tudta-e?
A medveállatkák 151 °C-ra felhevítést percekig is elviselik, napokig túlélik a −200 °C-os fagyasztást, és pár percig −272 °C-on is bírják. Az állat egyes példányai túlélték az 570 000 rad Röntgen-sugárzást. A rendkívül alacsony nyomást (vákuum) és rendkívül magas nyomást (a földi légköri nyomás százszorosát) egyaránt eltűri szervezetük és túlélték a világűrbe való kibocsátást. Méretük 0,2-1 mm-ig terjed

154. szám - 2017. július

3. rész

Ahol minden nő hercegnő és minden férfi oroszlán

Kik is azok a szikhek? Különös nép, különös vallás: karddal, turbánnal, nyíratlan hajjal, harciassággal és szelídséggel, női egyenjogúsággal és férfivirtussal. A 25 millió szikh zöme India Gudzsarát államában, a pakisztáni határ közelében él…
Dr. CELLER Tibor | a szerző cikkei

8

A beavatott és elkötelezett szikh hívők a khálszához (tiszták közössége) tartoznak. A szikh identitást jelképező amritszári Aranytemplom, a vallási életük spirituális központja, míg a mellette épült Akál Thakat (Időtlen Isten Trónusa) a szikh közösség legfőbb választott irányító testületének ad otthont. A szikh vallásban nagy szerepet kap a közösségi szolgálat (széva). Gyülekezőhelyük a dharmszála, ezekből alakultak ki templomaik, a gurdvárák (guruhoz vezető ajtó).

A már többször is említett Aranytemplomot a negyedik guru, Ram Das 1577-ben alapította. Ezt az épületet ugyan a mohamedánok 1762-ben lerombolták, de a szikhek még díszesebben építették fel újra. Az egyre nagyobbra növő város uralkodója, Randzsit Szingh maharadzsa 1802-ben aranyozott rézlapokkal vonatta be a templom tetejét és kupoláját (amihez több mint 400 kg színaranyat használtak fel), azóta szokás Aranytemplomnak nevezni. Az igazi szikhek azonban szívesebben használják a tiszteletteljes Darbár Szaháb vagy Harmandir kifejezést, ami magyarra fordítva Díszcsarnok Úrnak vagy Az Úr Gyülekezőhelyének felel meg leginkább.

A teljes írás itt olvasható.

Az első rész itt olvasható

A második rész itt olvasható

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor