Tudta-e?
Hány féle nyelvet beszélnek a földön? Minden egyes nép a maga nyelvét beszéli és ezen belül is számtalan nyelvváltozatot, nyelvjárást, tájnyelvet. Ezek száma valószínűleg több százezerre tehető, pontosan azonban nem tudjuk, mert még a nemzeti nyelv határvonalai sem állapíthatók meg egykönnyen. Ha a "jelentős mennyiségű ember" által beszélt nyelvek számát akarjuk meghatározni, akkor kb. 3500-at kapunk. A Biblia létező fordításaink a száma legalább 770.

238-239. szám - 2024. július-augusztus

Rovásírás I. István pénzén

A címbeli kérdés újbóli felvetésére két dolog is ösztönzött, egyrészt van már írásos előzménye [1], másrészt mindkét terület művelője vagyok; gimnazista korom óta a numizmatikának és közel 30 éve magánkutatóként ősi írásunknak.
Delibeli József, okl. építőmérnök, kutató

2

E kettő kapcsolata nem kirívó hiszen az írás, mint a „nyelvileg kifejezett gondolatok maradandó rögzítésére szolgáló, kisebb-nagyobb emberi közösségek által elfogadott egyezményes grafikai jelek rendszere.” [2] Már több mint 7000 éve (kép-, fogalom-, ék-, szótag- és betűírásként) szolgálja az emberiséget, feliratát adja a pénzeknek. A 40 betű/hang igényű magyar nyelvre az államvallás és a latin közigazgatási nyelv bevezetésével ráerőszakolták az ugyancsak szerény 21 betűs latin ábécét. Az analógiásan gondolkodó magyar nyelvnek ősidők óta lehetett, a szkíta kortól igazoltan volt is a maitól eltérő logikus írásrendszere. Lásd Az Issziki rovásfeliratról. (Delibeli, 2020.) [3] Melyben a szó jelentését a mássalhangzók, a minőséget a kiírt, vagy a ki nem írt (mássalhangzó hangrendjéhez igazodó) magánhangzók hordozták.

A teljes cikk itt olvasható

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor