Tudta-e?
Hogy mekkora a Kheposz-piramis? Körülbelül egy kilométer a kerülete. Alapjának egy oldala 227 m hosszú, csúcsának magassága a földtől 146,5 m. Ha belépünk a piramis belsejébe kamrákat találunk, melyek részben a föld felszíne fölött, részben alatta helyezkednek el. Itt helyezték el a fáraónak szánt élelmet, edényeket, ruhákat, dísztárgyait, bútorait, azokat a dolgokat, amire a halál után szüksége lehet az uralkodónak. A legutolsó kamrában találjuk kőszarkofágba zárt fakoporsóban a fáraó bebalzsamozott testét - a múmiát.

123. szám - 2014. december 01.

Diákpályázat

Egy nap műholdak nélkül

Bár az űrkorszak nincs még 60 éves, a 21. századra a műholdas szolgáltatások mindennapjaink átfogó részévé váltak, még ha nem is tudatosul ez mindig bennünk.

2

De vajon mi történne akkor, ha egy napra az összes műhold leállna? Akár egy erősebb napkitörésnek, akár a világűrben egyre jelentősebb problémát jelentő űrszemétnek köszönhetően? Nem lennének navigációs műholdak (nincs GPS a kocsiban), kommunikációs műholdak (nincs internet, távolsági telefon, tévéadás), időjárási műholdak (nincsenek időjárásjelentések), földmegfigyelő műholdak, katonai műholdak... Milyen lenne egy nap műholdak nélkül?

A korábbi évekhez hasonlóan egyéni indulók mellett már 2–4 fős diákcsapatok pályázatait is fogadjuk, és külön értékeljük. Újdonság az idei kiírásban, hogy a választható feladatok között szerepel a blog vagy Facebook-oldal készítése is.

Részletes felhívás itt.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor