Tudta-e?
hogy a gyermekeknek naponta legalább fél liter tejet kellene inniuk ahhoz, hogy a csontozatuk megfelelően fejlődjön, erősödjön?

132. szám - 2015. szeptember

Hétköznapi környezeti nevelés

A Falusi Porta Tanoda program hálózata a környezetvédelmi egyezmények megvalósításáért

A gyermekek és fiatalok a falusi portán tett kirándulásuk során betekintést nyernek a paraszti élet folyamataiba, az aktuális tevékenységekbe, amelyeket maguk is kipróbálhatnak…
LIPCSEINÉ TAKÁCS Nóra

7

A Falusi Porta Tanoda Program az Ausztriában és Svájcban (Schule am Bauernhof néven), Németországban (Bauernhof als Klassenzimmer néven) és Franciaországban (Bienvenue a la ferme néven) évek óta sikeresen működő programok magyarországi adaptációja, a Falusi Porta Tanoda egy olyan iskola, amely az életre nevel. A gyermekek és fiatalok a falusi portán tett kirándulásuk során betekintést nyernek a paraszti élet folyamataiba, az aktuális tevékenységekbe, amelyeket maguk is kipróbálhatnak. A természettel való kapcsolat, az állatokkal való törődés - és annak a felismerése, hogy a helyi élelmiszerek a gazdálkodás eredményei - állnak a középpontban. A program építőelemei, pl. „A gabonától a kenyérig”, „A tej útja”, „A gyümölcstől a lekvárig”, „A malactól a sonkáig”...

Ezen ismeretek sajnálatos módon már olyannyira kivesztek a köztudatból, hogy sokan már az élelmiszertermelés és -feldolgozás alapműveleteit sem ismerik. Eltávolodtunk tehát a természettől még legalapvetőbb, mindnyájunkat érintő, hétköznapi fogyasztási termékünk, az élelmiszerek eredetét tekintve is. A közelmúltban számos egyezmény foglalkozott ezekkel a feladatokkal – tanulmányomban sorra vesszük, milyen kihívásai vannak ezen egyezményeknek, amelyekre a Falusi Porta Tanoda program sajátos megoldásokat kínál.

Folytatás itt

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor