Tudta-e?
Hogy mik a gleccserek? A gleccserek tulajdonképpen óriási jégfolyók. A hófödte, magas hegyekben sok év alatt összegyűlik a hó, a völgyek felé csúszik, összetömörödik és jéggé válik. Azután a jégár lassan ledfelé csúszik a hegyoldalak között. Szemmel alig észrevehetõen, de állandóan mozog a roppant jégtömeg. Ahogy lejjebb ér, közben olvad is. A jég alatt apró kis patakok vize csobog. A vastag jégpáncél csak lassan olvad meg és mire leér a hegyekbõl, mély árkokat vág még a legkeményebb sziklavölgyekben is.

138. szám - 2016. március

Brunszvik Teréz és az első felvidéki óvodák

Brunszvik Teréz volt „a nevelés apostola, a gyermekvédelem korai előfutára, első óvodáink alapítója, múltunk egyik legkiválóbb nőalakja”.
Marosi Martina tanulmánya

5

„Ritka fényű csillag nővilágunk egén…”, akivel a Teremtő „jókedvében ajándékozta meg szeretett hazánkat…” írja Brunszvik Terézről Lővei Klára, a kor nemes tanítója.

Brunszvik Teréz volt „a nevelés apostola, a gyermekvédelem korai előfutára, első óvodáink alapítója, múltunk egyik legkiválóbb nőalakja”. (Hornyák, 1994) Ifjúkorában édesapja reformtörekvéseit követve rengeteg energiát fejtett ki a nő- és gyermekvédelemben. Pedagógiai munkásságából kifolyólag számos kitüntető nevet kapott „a nevelés géniusza”, „nemzetmentő”, "nemzetnevelő”, „Isten kegyelméből való kisdednevelő”. (Hornyák, 1994) Húga gyermekeinek nevelését is a szívén viselve, nagyon komolyan vette nevelésüket. Húgával meg is keresték a legjobb tanítókat, hogy tanulmányozzák módszereiket. Ilyen út során találkoznak Pestalozzival. Pestalozzi személyisége és nevelői módszerei nagy hatással voltak Brunszvik Terézre, amit hazatérve Magyarországra alkalmaz is a saját munkájában. „ A személyiségnek el kell tűnnie, az önzésnek el kell pusztulnia, mondotta nekem tiszteletre méltó Pestalozzi, ha valaki a közért akar tenni valamit.” (Brunszvik, 1837)

A teljes cikk itt olvasható.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor