Tudta-e?
A farkasról a legtöbb embernek egy vérengző fenevad jut eszébe, aki nemcsak a mesében falja fel a nagymamát, hanem a való életben is az emberekre támad. A szakértők szerint azonban a farkas ha teheti, messze elkerüli az embert.

142. szám - 2016. július 1.

Az eltűnő nagycsaládok

A doroszlói énekes Babosok

A valamikori nagycsaládokban sokszor másként alakultak az anyagi körülmények, mint az egykézős családokban… A nagycsaládban felnövő gyerekek másfajta értékeket kaptak az élet megvívásához…
WILHELM Józef | a szerző cikkei

3

"Miközben megpróbálunk mindent megtanítani gyermekeinknek az életről,
gyermekeink megtanítják nekünk, hogy miről is szól az élet."

Angela Schwindt

Mint minden faluban, így a vajdasági, bácskai Doroszlón is a hasonló vezetéknevű családokat a ragadványnevüknél fogva különböztették meg a többi családtól. A Babos család tagjai a többgenerációs doroszlói családok közé tartoznak, akik már a török világ utáni időkben, az 1752-es újjátelepítés idején jöttek ide a Dunántúlról, a Mosztonga patak partjára. Nemcsak szorgalmukról, hanem dalos kedvükről, jó hangjukról váltak ismertté. Így kapcsolódott nevükhöz az énekes név is, mert a templomi kórustagságtól kezdve a család tagjai mindig is a népzene, néptánc bűvöletében éltek, és a falu történetében a különböző művelődési körök oszlopos tagja voltak. Bár az énekes név nem vált ragadványnevükké, mert Babosként emlegetik őket ma is a faluban, ez a jelző „csak” olyan megtisztelő mellékneve lett a családnak az idők folyamán.

A teljes írás itt olvasható.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor