Tudta-e?
Hogy a világ legkisebb műholdját 2000-ben bocsátották fel. A Picol-sat-1 és -2 ellenőrző műhold 250 grammos, kártyacsomag nagyságú szerkezet volt, és harminc méter hosszú huzal kötötte őket össze.

242. szám - 2024. november

Dr. mesterséges intelligencia - jön a géporvos

A berlini Charité-ben egy robot gurul a páciens elé: „Jó napot! Én Robi vagyok, a recepciós robot. Miben segíthetek?” Mondja németül, de bármilyen más nyelven is. Mér vérnyomást és pulzust is.

A kórház a személyzet tehermentesítését reméli tőle, így az embernővérek a súlyos esetekre koncentrálhatnak. Igaz, bevetése csak januárban kezdődik. Már 5000 MI van bevetésben a gyógyítás terén. Egyre több feladatot vesz át. Csonttörést, tumort pontosabban diagnosztizál az orvosoknál is.
Műtéteknél is segít, jelentéseket ír. És ez csak a kezdet. A további finomítás folyamatban, összetettebb feladatokat is átvállal. Értelmetlen beavatkozásokat, téves diagnózisokat fed föl. Ezzel minden évben betegek ezreit menti meg. Megtalál rákgócokat, felfedezetlen szívhibákat. 2032-re piaci értéke 500 mrd dollárra ugrik föl. Az Aachen-i radiológus, Daniel Truhn az MI-labort vezeti. Nemzetközi csapatával diagnosztikai szoftvereket fejleszt, melyeket fogvizsgálatoknál, végtag-hibáknál, mellrákoknál vet be. „Az MI annyira forradalmasítja a medicinát, mint egykor gépek a munkát.” Társával, az onkológus-fizikus Jakob Kathe-vel MI-asszisztenseket szerkeszt, melyek testre szabott terápiákat állítanak össze. Az MI megmondja, mi a perfekt kezelés, miután átfutotta a tudományos adatbázist. Emberi agyak már nem lesznek képesek a modern ismeretnyereségeket kiértékelni. Ehhez kell az MI. Truhn: „Az MI nem fogja kiszorítani az orvosokat, csupán támogatni őket.” (...)

SPIEGEL, 26. 10. 2024

KOMMENT

Ember nem képes a „ modern ismereteket kiértékelni?” Nem mondom, hogy „valamiben meg kell halni”. De gyanút fogok, ha ilyen technikai forradalmakról hallok. A gép tényleg pontosabban diagnosztizál, akár több ezer km-ről is? Szívhibát mutat ki, de nem látja, hogy közben lerohad a beteg lába? És ebben az „áldásban” az utolsó szegény is részesül? A „gyógyítók” óriási pénzeket kaszálnak, de mi volna, ha ezek a pénzek egészségmegőrzésre, fölvilágosításra, sportösztönzésekre
mennének? Nyomulnak a „gyógyító” technokraták, szinte örülnek a betegségeknek – abból élnek! Volt Kínában egy mozgalom, amikor az orvosokat az egészségesek száma szerint fizették. Nem is volt hosszú életű! RS

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor