A mindennapokban megtapasztalt ember elleni erőszak mindenkit megdöbbent ugyan, de továbbra is rendületlenül szedi áldozatait. A káprázatos technikai fejlődés mellet a primitív vadsághoz való visszafordulás figyelhető meg: háborúk elképzelhetetlen rémségei, etnikai, vallási és politikai csoportok megsemmisítése. Úgy tűnik, mintha nem lenne határa annak a szenvedésnek, amit az emberek egymásnak okozni tudnak. Közeli, szoros kapcsolatok romlanak meg az elszabadult gyűlölet hatására.
Előítélet, hátrányos megkülönböztetés, a másság el nem fogadása, a nacionalizmus, rasszizmus szabdalja szét amúgy is széttagolt társadalmunkat. Nap, mint nap tanúi vagyunk a családon belüli erőszaknak, a gyerekekkel, a házastársakkal való rossz bánásmódnak. Korunk tudományos haladásának szinte karikatúrája az, ahogyan csődöt mondott ezeknek az emberek közötti és társadalmi problémáknak a megértése és megoldása.
A harag és a gyűlölet hátterét vizsgálva azt tapasztalhatjuk, hogy az hasonlóan működik a szoros személyi kapcsolatokban és az ellenséges társadalmi csoportok és népek esetében egyaránt. Az ellenségkép kialakítása ugyanúgy történik testvérek, szülők és gyerekek, munkáltatók és alkalmazottak között. Mindegyik fél azt gondolja, hogy neki ártottak, és a másik fél az, aki uralkodni akar. Nem a valóságnak megfelelően, torzított módon értelmezik a másik fél indítékait. A személytelen megállapításokat személyes támadásnak élik meg, az ártatlan tévedést ártó szándéknak, a másik kellemetlen megnyilvánulásait túlzottan általánosítják.
A teljes írás itt olvasható
__________________________________
* MEGJEGYZÉS:
Az itt közölt írás a Vajdasági Magyar Tankönyv Tanács szervezésében megjelent tanári kézikönyvből származik, melynek címe:
Közelségben levés – távolságtartás
Hozzájárulás a személyes növekedéshez
Szerző: Dr. med. Sági Zoltán, neuropszichiáter, pszichoterapeuta, csoportanalitikus.
Ez a kiadvány a magyarországi Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jelent meg Újvidéken
2018-ban a VMPE kiadásában. A kiadvány szerkesztője Muhi Béla.