Tudta-e?
Hogy mik a gleccserek? A gleccserek tulajdonképpen óriási jégfolyók. A hófödte, magas hegyekben sok év alatt összegyűlik a hó, a völgyek felé csúszik, összetömörödik és jéggé válik. Azután a jégár lassan ledfelé csúszik a hegyoldalak között. Szemmel alig észrevehetõen, de állandóan mozog a roppant jégtömeg. Ahogy lejjebb ér, közben olvad is. A jég alatt apró kis patakok vize csobog. A vastag jégpáncél csak lassan olvad meg és mire leér a hegyekbõl, mély árkokat vág még a legkeményebb sziklavölgyekben is.

143. szám - 2016. augusztus 1.

A Vaskapu vonzásában

A Djerdap, vagy Vaskapu a Dunának az a folyószakasza, ahol kilép a Kárpát-medencéből. A szerbiai oldalon itt terül el a Djerdap Nemzeti Park…
MARINKOV Jelena biológia szakos egyetemi hallgató

9

A Djerdap Nemzeti Park Szerbiának az északkeleti részén, a Szerbia és Románia közötti határ mentén terül el a Duna jobb partján. A Djerdap a magyar nyelvhasználatban Vaskapuként ismert. A Djerdap elnevezésű folyószakasz több részből áll, miközben a folyó hol kiszélesedik, hol pedig szűkül. A Kazán-szoros a leglátványosabb hely, ahol a Duna szélessége mindössze 140 méter, mélysége viszont eléri a 90 métert. Ez a folyók mélysége szempontjából a világon szinte egyedülálló. Érdekesség, hogy a Duna medrének legalacsonyabb szakasza itt kb. 30 méterrel lejjebb fekszik, mint a Fekete tenger szintje. Mindkét oldalon a Dunát mintegy 800 méteres hegyek szorítják. Hatalmas energia feszül itt a folyóban, aminek kihasználására a két szomszédos ország közösen nagy teljesítményű vízierőműveket működtet. A térség sajátos mikroklímával rendelkezik, mely tovább fokozza ennek a területnek a különlegességét.

A teljes írás itt olvasható.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor