Tudta-e?
Az első technológiai cég, amely a kaliforniai Szilikon-völgyben telepedett le, a Hewlett-Packard volt, 1938-ban. A Stanford Egyetem két mérnöke, Bill Hewlett és Dave Packard egy garázsban indították cégüket, 1538 dollár tőkével. Az első termékük egy hanggenerátor volt, amit a Walt Disney Studios vett meg, a "Fantasia" című film effektusaihoz.

Történelem

A kolostorok füvészkertjei és ispotályai

WILHELM Józef

A középkori gyógyítás történetéről szóló előző részben már írtam arról, hogy gyógyítással ekkoriban nem csak orvosok és szerzetesek foglalkoztak, hanem borbélyok, hóhérok, fürdőmesterek, bábasszonyok, csontkovácsok, vándorgyógyszerészek és mások. Megvolt, hogy melyik betegséggel, bajjal kihez, vagy hová kell fordulni.Tovább »

A kolostori gyógyítás fegyelem, étkezés és böjt segítségével

WILHELM Józef

Mindazok, akik jártak már kolostorokban, azok megérezhették ezeknek az épületeknek és szerzetesi közösségeknek a sajátságosan pozitív kisugárzását. A középkori emberek számára a kolostorok még jelentősebb szerepet játszottak, hiszen a vallási élet mellett a tudomány, az oktatás, a gyógyítás, a technológiai eljárások ismereteinek a kézzelfogható közelségű központjai voltak.Tovább »

A középkori gyógyítás különböző módszerei

WILHELM Józef

A középkori gyógyászat különböző forrásokból táplálkozott. Egyrészt az eltérő ókori görög és római orvosi iskolák hagyományaiból, az antik vallási hagyományokból és babonákból, az asztrológiából, a népi természetgyógyászat praktikáiból és a gyógynövények használatának ismeretéből, továbbá sok egyéb más forrásból.Tovább »

„Hála Istennek, magyarok maradtunk!”

Szabó Judit, történész

A száz évvel ezelőtt megtartott soproni népszavazás az egyetlen eset a Magyar Királyság szétdarabolásakor, ahol a lakosság dönthetett a „békeszerződésben” diktált országhatárról.Tovább »

A pápa katonái

Szabó Judit, történész

Alig akad olyan zarándok, aki az Örök Város megtekintésekor egy fénykép erejéig nem örökíti meg magát a bejáratot őrző gárdistával. A látogatók közül azonban csak kevesen tudják, hogy a pápa személyes védelmét biztosító katonáknak, a történelem folyamán nem volt mindig ilyen könnyű feladatuk.Tovább »

Pedaniosz Dioszkoridész - a gyógyszerészet úttörője

WILHELM Józef

Pedaniosz Dioszkoridész (latinul: Pedanius Dioscurides, Anazarba, Kilíkia, Kr. u. 40 körül – Kr. u. 90 körül) görög katonaorvos és szakíró. Dioszkoridész az ókor egyik leghíresebb orvosa volt, akit A gyógyító anyagokról című munkája által a gyógyszerészet úttörőjének tartanak.Tovább »

Aulus Cornelius Celsus – az orvosok Cicerója

WILHELM Józef

Aulus Cornelius Celsus (született Kr. e. 25 körül; meghalt Kr.u. 50 körül) ismert I. századi római enciklopédista és korának egyik legjelentősebb orvosi írója volt. Nem valószínű, hogy Celsus (az orvosok Cicerója) maga is orvosként tevékenykedett, viszont alapos tudásról, orvosi ismeretekről tanúskodik a munkája. Életéről azonban keveset tudni.Tovább »

A Kossuth-bankóktól a Kossuth-dollárig

Szabó Judit, történész

Az 1848-as forradalom hosszú idő után először teremtett lehetőséget az önálló magyar pénzügyek létrehozására. Az első független, parlamentnek felelős magyar kormány pénzügyminisztere Kossuth Lajos lett. Az ő nevéhez fűződik az első magyar papírpénzek, az úgynevezett „Kossuth-bankók” kibocsátása.Tovább »

Párhuzamosan létező ókori görög orvosi iskolák

WILHELM Józef

Alapos vizsgálat, helytálló kórkép és teljes titoktartás - ezek voltak a hippokratészi orvoslás alapjai két és fél évezreddel ezelőtt.Tovább »

Hippokratész esküje

WILHELM Józef

A régi korok emberei számára a betegségek kialakulásának hátterében nem csak testi folyamatok álltak, hanem azt tartották, hogy a nyavalyák kialakulásának hátterében lelki-szellemi rendellenességek is hasonlóan súlyos szerepet játszanak.Tovább »

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor