Tudta-e?
...hogy a világ legrégebbi újságja Svédországban olvasható 1645 óta? A Krisztina királynő parancsára megjelent lap, a Post-och Inrikes Tidningar 2007. januárjától viszont már csak online kiadásban jelenik meg.

Történelem

A pápa katonái

Szabó Judit, történész

Alig akad olyan zarándok, aki az Örök Város megtekintésekor egy fénykép erejéig nem örökíti meg magát a bejáratot őrző gárdistával. A látogatók közül azonban csak kevesen tudják, hogy a pápa személyes védelmét biztosító katonáknak, a történelem folyamán nem volt mindig ilyen könnyű feladatuk.Tovább »

Pedaniosz Dioszkoridész - a gyógyszerészet úttörője

WILHELM Józef

Pedaniosz Dioszkoridész (latinul: Pedanius Dioscurides, Anazarba, Kilíkia, Kr. u. 40 körül – Kr. u. 90 körül) görög katonaorvos és szakíró. Dioszkoridész az ókor egyik leghíresebb orvosa volt, akit A gyógyító anyagokról című munkája által a gyógyszerészet úttörőjének tartanak.Tovább »

Aulus Cornelius Celsus – az orvosok Cicerója

WILHELM Józef

Aulus Cornelius Celsus (született Kr. e. 25 körül; meghalt Kr.u. 50 körül) ismert I. századi római enciklopédista és korának egyik legjelentősebb orvosi írója volt. Nem valószínű, hogy Celsus (az orvosok Cicerója) maga is orvosként tevékenykedett, viszont alapos tudásról, orvosi ismeretekről tanúskodik a munkája. Életéről azonban keveset tudni.Tovább »

A Kossuth-bankóktól a Kossuth-dollárig

Szabó Judit, történész

Az 1848-as forradalom hosszú idő után először teremtett lehetőséget az önálló magyar pénzügyek létrehozására. Az első független, parlamentnek felelős magyar kormány pénzügyminisztere Kossuth Lajos lett. Az ő nevéhez fűződik az első magyar papírpénzek, az úgynevezett „Kossuth-bankók” kibocsátása.Tovább »

Párhuzamosan létező ókori görög orvosi iskolák

WILHELM Józef

Alapos vizsgálat, helytálló kórkép és teljes titoktartás - ezek voltak a hippokratészi orvoslás alapjai két és fél évezreddel ezelőtt.Tovább »

Hippokratész esküje

WILHELM Józef

A régi korok emberei számára a betegségek kialakulásának hátterében nem csak testi folyamatok álltak, hanem azt tartották, hogy a nyavalyák kialakulásának hátterében lelki-szellemi rendellenességek is hasonlóan súlyos szerepet játszanak.Tovább »

„Tündöklő diadalút a magyar sors folyóján”

Szabó Judit, történész

Az 1938. évi budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus - Nyolcvanhárom év után, 2021. szeptember 5. és 12. között ismét Budapest lesz a házigazdája az immár sorrendben 52. Nemzetközi Eucharisztikus KongresszusnakTovább »

Hippokratész orvosi felfogása

WILHELM Józef

Az ókorban Kína, India és a mediterrán régió fejlett kultúráiban különböző orvosi rendszerek alakultak ki, amelyek gyakran fejlődtek tovább és keveredtek. Ezek ma nagy szerepet játszanak a nyugati, alternatív gyógyászatban is.Tovább »

A teurgia

WILHELM Józef

Léteznek különféle gyógyítási elképzelések, koncepciók, rendszerek, amelyek jól átgondolt, szisztematikusan megfogalmazott és megalapozott elméletet alkotnak a betegség tüneteiről, jellegéről, ok-okozati összefüggéseiről és szabályszerűségéről, valamint a gyógyítás módjairól. Ezek a múltban folyamatosan változtak. Az elkövetkező sorozatban ezeknek a gyógyászati rendszereknek a bemutatásával foglalkozom majd.Tovább »

A jobbágy, akiből majdnem pápa lett

Szabó Judit, történész

Ötszáz éve hunyt el Bakócz Tamás esztergomi érsek, bíboros, az egyetlen magyar egyházi személy, akinek valaha esélye nyílt a pápai trón elfoglalására.Tovább »

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor