Tudta-e?
Az USA államok közötti autópályáit úgy építették, hogy minden 5 mérföld útból legalább 1 mérföld egyenes legyen. Ezek az egyenes útszakaszok repülőgép leszállópályaként használhatók háború vagy egyéb vészhelyzet esetén.

Nyelvtudomány

Földrajzi neveink és jövevényszavaink más megközelítésben

KÖRMENDI Ferenc http://szgnye.vmmi.org/kormendi2006.htm

Ebben az értekezésben fel kívánjuk tárni azt a Tisza mente több helynevében, valamint a magyar nyelv egyes jövevényszavaiban található nyelvi anyagot, amelyet avar eredetűnek tarthatunk, történelmi, régészeti, nyelvtani bizonyítékokkal (II.rész)Tovább »

Földrajzi neveink és jövevényszavaink más megközelítésben

KÖRMENDI Ferenc http://szgnye.vmmi.org/kormendi2006.htm

Ebben az értekezésben fel kívánjuk tárni azt a Tisza mente több helynevében, valamint a magyar nyelv egyes jövevényszavaiban található nyelvi anyagot, amelyet avar eredetűnek tarthatunk, történelmi, régészeti, nyelvtani bizonyítékokkal (I.rész)Tovább »

Kripto- előtagú összetételek

Dr. MOLNÁR CSIKÓS László

Aki először hallja a kriptokatolikus szót, azt gondolhatná, hogy új szektáról van szó. Azonban nem új szekta tagjai a kriptokatolikusok, hanem azok a görögkeleti (vagy ha úgy tetszik, pravoszláv) papok, akik titokban a katolikus tanok felé hajlanak.Tovább »

A leghosszabb magyar palindrom

A palindrom visszafelé ugyanúgy, ugyanabban a jelentésben olvasható szöveg. A leghosszabb magyar palindrom szerzője korának egyik nagy sakkozója, Breyer Gyula.Tovább »

A való igenév szerepváltozása

Dr. MOLNÁR CSIKÓS László

A tizenötödik-tizenhatodik században a való melléknévi igenévnek szerteágazóbb volt a használata, mint manapság, nemcsak a mondatszerkesztésben éltek vele, hanem a szóalkotásban is…Tovább »

A nagy főnév mint szóösszetételi utótag

Dr. MOLNÁR CSIKÓS László

Igen sokoldalú szavunk a nagy. Elsősorban melléknévként használjuk, de határozószói és főnévi jelentésben is előfordul. Főnévi mivolta leginkább szókapcsolatokban és összetételekben mutatkozik meg.Tovább »

Angolosságok magyar szövegekben

Dr. MOLNÁR CSIKÓS László

A magyar nyelvet ért angol hatás megnyilvánulása többek között az, amikor a műszaki nyelv és a hírügynökségi jelentések révén kerülnek angol szavak a magyarba, terjednek el angolos kifejezések…Tovább »

Állatnévi előtagú metaforikus szóösszetételek

Dr. MOLNÁR CSIKÓS László

Közismert szava nyelvünknek a birkatürelem. Az olyan személyre szokták gúnyosan mondani, hogy birkatürelme van, aki szinte az ostobaságig jámbor és nagyfokú türelmet tanúsít, akit nemigen lehet kihozni a sodrából.Tovább »

A duális vagy kettes szám

Dr. MOLNÁR CSIKÓS László

Egyes nyelvek a főnevek ragozásában és az igeragozásban nemcsak egyes és többes számú alakokat használnak, hanem páros dolgokra vonatkozó, ún. kettes számú paradigmákat is.Tovább »

Publicisztikai szavak

Dr. MOLNÁR CSIKÓS László

A publicisztika, vagyis az újságírás olykor jellegzetes szavakat használ. Ezeknek egy része magára a sajtóra és az újságírásra vonatkozik. Ilyen többek között a sajtókonferencia, a sajtótájékoztató, a háttérbeszélgetés, a sajtóhadjárat, a sajtóvisszhang stb.Tovább »

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor