Tudta-e?
hogy a négyesikrek születésének valószínűsége 1:490.000!

67. szám - 2008. december 1.

Orvostudomány

Tíz év alatt eltűnhetne a Földről a HIV-vírus

Tíz év alatt eltűnhetne a Földről a HIV-vírus, ha a legfertőzöttebb országok teljes lakosságát rendszeresen szűrnék és kezelnék

A Lancet című orvosi folyóirat online kiadásában a napokban megjelent tanulmány inkább feltételezéseken, mint valós adatokon nyugszik, és nem foglalkozik logisztikai kérdések megoldásával sem. "Egészen megdöbbentő eredmény. Viszonylag rövid idő alatt potenciálisan kiüthetnénk a járványos betegséget" - fejtette ki véleményét a modell felállításában közreműködő Charlie Gliks, a WHO AIDS-kezeléssel foglalkozó szakértője.

Gliks és kollégái a dél-afrikai és malawi AIDS-adatok alapján állították fel a matematikai modellt, amely feltételezte, hogy a 15 éven felüli lakosság önként aláveti magát a vizsgálatoknak minden évben, és amint HIV-pozitívnak bizonyul valaki, azonnal megkezdik gyógyszeres kezelését, tekintet nélkül arra, hogy beteg-e.

Így kapták azt az eredményt, hogy tíz év alatt 95 százalékkal csökkenhet a HIV-fertőzések száma. A biztonságos szexuális életről való felvilágosítást és a férfiak körülmetélését mint javasolt megelőzési módokat szintén belevették a stratégiába. A modell hipotézise alapján 2008 és 2050 között felére - 8,7 millióról 3,9 millióra - csökkenhetne az AIDS-okozta halálesetek száma, és csak szórványosan fordulhatnának elő újabb fertőzések.

A szakértők szerint a javasolt eljárás évi legfeljebb 3,4 milliárd dollárt emésztene fel, ám az egyszeri nagy beruházás után, a későbbi években a költség jelentősen csökkenne. "Nyilván sok ország jelen infrastruktúráját meghaladja, ám ez nem ok arra, hogy ne vágjunk bele" - helyeselte a tervet Myron Cohen az Észak-karolinai Egyetemről, aki hasonló kutatást végzett az Egészségügyi Világszervezettől függetlenül.

Közel hétmillió vár kezelésre, közben tavaly több mint hárommillió újabb fertőzöttel nőtt a HIV-fertőzöttek száma. A WHO becslése szerint a fertőzöttek száma világszerte 33 millió, a betegek többsége gyenge egészségügyi rendszerrel ellátott afrikai országokban él.

A modell szkeptikusai szerint a megkerülhetetlen problémák közé tartozik, hogy az AIDS-gyógyszerek szedését nem lehet abbahagyni. Emellett ha minden fertőzött gyógyszert kap, az növeli majd a szerrel szembeni gyógyszerérzékenységet. Az orvosok ráadásul azt sem tudják megjósolni, hogy vajon biztonságosak-e annyira a ma ismert AIDS-gyógyszerek, hogy évtizedekig lehessen szedni azokat. (A legrégebbi gyógyszer-kombináció is csak alig tizenkét éves.)

Más szakértők a betegek jogait féltik, hiszen a modell azt feltételezi, hogy a fertőzöttek akkor is kapnak gyógyszert, ha nem betegek. Ez a közösségnek jó, de a pácienseknek nem feltétlenül. (Az AIDS-gyógyszerek komoly mellékhatásokkal járhatnak: hányás, máj- és szívkárosodás.)

A WHO hangsúlyozta, hogy a modell nyomán nem változtat a betegséggel kapcsolatos eddigi politikáján. "Ez csupán egy elméleti fejtegetés" - szögezte le Kevin De Cock, a szervezet HIV/AIDS hivatalának igazgatója. Mint mondta, a modell közelebbi vizsgálatára a jövő évben kerítenek sort.Jelenleg hárommillió embert kezelnek AIDS-gyógyszerrel.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor