Tudta-e?
hogy a gyermekeknek naponta legalább fél liter tejet kellene inniuk ahhoz, hogy a csontozatuk megfelelően fejlődjön, erősödjön?

67. szám - 2008. december 1.

AIDS

A halálos kór Vajdaságban is jelen van

Az AIDS napjaink legrettegettebb betegségei közé tartozik. Megdöbbentő módon csak 1981. december 1-jétől számít különálló kórképnek.
VARGA Tímea

1988 óta december 1-je az AIDS világnapja. A világon az elmúlt 26 év alatt több mint 28 millió ember hunyt el ennek a betegségnek a következtében. Jelenleg mintegy 40 millió a fertőzöttek száma, naponta mintegy 11 ezer ember fertőződik meg ezzel a gyilkos kórral.

Vajdaságban közülük „mindössze” 137 beteg van nyilvántartva. Viszont ha azt vesszük alapul, hogy nálunk évente 1000 emberből csupán 4 vesz részt ilyen szűrővizsgálaton, akkor elég nagy a valószínűsége annak, hogy ez az amúgy nem túl vészjóslóan hangzó szám sokkal magasabb.

Számos tudós szerint a vírus Fekete-Afrikában alakult ki a XX. században. Azóta szinte megállíthatatlanul terjed, és a daganatos megbetegedésekhez hasonlóan, gyógyíthatatlan. Az AIDS az Acquired Immuno Deficiency Syndrome rövidítése, jelentése: szerzett immunhiányos tünetegyüttes. Magát a betegséget egy vírus okozza, a HIV-vírus. Ez a vírus az emberi immunhiány vírusa, elnevezése a Human Immunodeficiency Virus rövidítése. Két fajtája ismert: a HIV1 és a HIV2. Prof. Robert Galló a HIV1-t azonosította először az USA-ban, az 1980-as évek elején. Világszerte ez az elterjedtebb. Gallóval párhuzamosan, ám tőle függetlenül fedezte fel ugyanezen retrovírust Luc Montagnier Párizsban. A HIV2-t később azonosították, a HIV1-től csak antigénszerkezetében tér el.

A HIV az immunrendszerünkhöz tartozó sejteket, úgynevezett limfocitákat támadja. Ha egy személy HIV-pozitív, az azt jelenti, hogy sejtjeinek DNS-ébe már beírta magát a vírus. Kezdetben a megfertőzött, ha csak nem megy el szűrővizsgálatra, nem tudhat arról, hogy magában hordozza a kórt. A HIV nagyon aljas vírus. Évekig is elél úgy, hogy semmit sem sejtet szervezetünkben való jelenlétéről. Lappang. Aztán idővel egy napon aktiválódik, elkezdi támadni, illetve megölni azokat a sejteket, amelyekben addig csendesen éldegélt. A limfociták immunrendszerünk harcosai, ők küzdenek meg a bennünket támadó baktériumokkal, vírusokkal, kórokozókkal. Az, hogy a HIV-vírus pont őket pusztítja el, azt vonja maga után, hogy szervezetünk védekező rendszere legyengül, olyannyira, hogy még egy sima megfázás ellen sem tud védekezni. Ez az állapot pedig maga a betegség, az AIDS.

Sokan azt hiszik, hogy az AIDS csak a narkósokat és a homoszexuálisokat sújtja. Ez igen komoly tévhit, mivel a helyzet az, hogy a vírus nem válogat, bárki megfertőződhet.

Miként terjed a vírus? A hordozó minden testnedvében és szövetében jelen van, de csak a spermában, a vagina nyálkahártyája által termelt váladékban, a vérben és az anyatejben elegendően magas a koncentrációja ahhoz, hogy fertőzzön.

Elsősorban szexuális úton terjed, legyen az vaginális, orális vagy anális, a vírus ott van. A védekezés egyetlen biztonságos módja az óvszer használata. Természetesen az intravénás narkotikumokkal élők is megbetegedhetnek, mégpedig közös tű használatával, mivel a vírus koncentrációja a vérben magas. Egy terhes HIV-pozitív nő is továbbadhatja betegségét gyermekének. Tehát tévhit az, hogy terjedhet csókkal, kézfogásal, közös lakás-, fürdőszoba-, törülköző-, illetve toaletthasználattal, valamint öleléssel, rovarcsípéssel…

Fontos megemlíteni, hogy drasztikusan növekszik a fiatal HIV-pozitívak száma. Világszerte egyre több 14 és 25 év közötti heteroszexuális gyereknél regisztrálják a kórt. Ennek oka a felelőtlen és éretlen szexuális magatartás, valamint a hiányos felvilágosítás, ami elsősorban nem az iskola és a különböző szervezetek, hanem a szülő feladata lenne. Az AIDS-ről családon belül is beszélni kell.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor