Tudta-e?
A világon Skóciában születik a legtöbb vöröshajú ember. A skót lakosság 11%-a vörös hajú.

24. szám - 2007. november 12.

2. rész

Mohamed próféta ma élő leszármazottjai

Az iszlám már fejlődése korai szakaszában több irányzatra bomlott a sokféle törzs miatt.
Dr. CELLER Tibor, Családi Kör hetilap

A harmadik Aga Khan

Az új vallási vezető népe előtt már nagykorúsága előtt is tanúbizonyságot tett rátermettségéről és szerteágazó tudásáról, így a nép 19 éves korában minden fenntartások nélkül elfogadta őt teljes jogú uralkodójának. Felnőttként egész élete gyakorlatilag utazásokkal telt el, híveinek több országba szétszóródott csoportjait látogatva. Kiskorúságáig anyja volt a régens helyette. Shams al Molk hercegnő egy mélyen vallásos, ugyanakkor liberális gondolkozású asszony volt, akire fia mindig számíthatott. Amikor 1896-ban Bombayban feketehimlő-járvány tört ki, a legtöbb ember ortodox vallási nézetekből kiindulva nem volt hajlandó felvenni a védőoltást, ám miután az imám édesanyja önmagát és fiát is beoltatta, utána sokan így tettek és ezzel az iszmáiliták körében mindenkorra ledőlt a modern orvostudomány vívmányaival szembeni bizalmatlanság fala. Az idős hercegnő 1932-ben meglátogatta Angliát, ahol nagyrabecsülésük jeléül V. György király és Mária királyné is fogadták őt a Buckingham-palotában. 1938-ban, 88 éves korában halt meg Bagdadban, majd a férje mellé temették el, a síiták szent városában, Nedzsefben.


Ali kalifa ( a Próféta veje) mecsetje Nedzsefben

A 48. imám nagyon szerteágazó, nemzetközi politikai aktivitást fejtett ki, mely messze túlszárnyalta eredeti vallási vezetői szerepkörét. 1906-ban az Összindiai Muzulmán Liga elnökévé választották, majd 1934-ben India császárának tanácsosává is kinevezték. 1937 és 39 között a Népszövetség elnöki tisztségét is betöltötte.

Ő volt az, aki az 1932-es választási rendelet megfogalmazásakor felvetette azt a követelést, hogy India területén egy önálló mohamedán államot hozzanak létre, ami azután 15 évvel később, 1947-ben meg is valósult. Az új állam neve Pakisztán lett, melynek jelentése: "A tiszták országa".

A III. Aga Khan munkássága során a muszlimok emancipálódását, a fejlett világhoz való felzárkóztatását helyezte előtérbe, természetesen a vallási tradíciók és a történelmi hagyományok megtartása mellett. Többször is kijelentette, hogy az imamátus fő feladata a béke és a becsületesség megőrzése. Hatására Kelet-Afrika térségében nagyszámú fekete tért át a muzulmán vallásra, akiket az imám anyagilag jelentősen támogatott. Többek között iskolákat, kórházakat és mecseteket emeltetett új hívei számára.

A 48. imám kitűnő sportoló és jó lovas is volt, ami akár családi örökségnek is számíthatott. A lovassport iránt szenvedélye egész életén át tartott. Sir Sultan Muhammad Shah ez mellett, apjához hasonlóan, kalandvágyó is volt, valamint nagyon szeretett vadászni is. Élete során több mint 40 tigrist lőtt le, szemtől-szembe állva velük, nem pedig fedezékből, mint a legtöbb tigrisvadász teszi.

A III. Aga Khan idősebb fia, Ali Solomon Khan herceg és két unokája, Karim és Amyn hercegek társaságában





















Om Habibah, „Az isteni anya”


A III. Aga Khan négyszer nősült. Első felesége muzulmán nő volt (egyébként elsőfokú unokatestvére), míg a másik három keresztény: a második egy torinói olasz (a Monte Carló-i Opera táncosnője), a harmadik és a negyedik pedig francia nemzetiségű. Legismertebb mind közül a negyedik, Yvette Blanche Labrousse (1906-2000), egy dél-franciaországi villamos-kalauz és egy varrónő lánya, aki maga is szabászatot tanult. 1930-ban ő lett megválasztva Franciaország szépségkirálynőjének, majd Coco Chanel modellje lett. A második világháborúban szüleivel együtt Kairóba menekült, ahol a diplomatanegyedben egy varrodát üzemeltetett. Egy napon divatbemutatót szervezett egy szállodában, ahol megismerkedett a világ egyik leggazdagabb és legprominensebb személyével, az iszmáiliták imámjával, aki még ugyanabban az évben feleségül is vette. Yvette megtanult arabul és áttért az iszlámra, ahol a Begum Mata Salamat nevet kapta, ami annyit jelent, mint „A béke anyja”.
Begum Mata Salamat volt az első európai nő, aki Mekkába is eljuthatott. Itt a nagymecsetben férje a legnagyobb kitüntetésben részesítette, amit muzulmán nő még soha sem kapott meg: az imám az „Om Habibah” címmel is kitüntette, amit csak a Próféta felesége viselt eddig (jelentése: isteni anya).

Mata Salamat hercegnő 43 évnyi özvegység után, 2000-ben hunyt el a férje által a Cannes feletti dombokon számára építetett orientalista stílusú villájában. Hatalmas vagyonát, dollármilliókat érő gyémántékszereit teljes egészében az „Aga Khan Alapítványra” hagyta, amely az afrikai, indiai és pakisztáni szegény sorsú emberek életkörülményeinek a megsegítésére jött létre.

Halála után férje mellé temették el, a Nílus-parti Asszuán fölött magasodó márvány mauzóleumban, egyedül őt a négy feleség közül.

Begum Mata Salamat szobrot formál férjéről, a III. Aga Khánról























Om Habibah, „Az isteni anya”








































Begum Mata Salamat időskori képe



























A II. Aga Khan és negyedik feleségének a mauzóleuma Asszuánban

Ali Solomon Khan herceg

Négy feleségétől a 48. imámnak két fia született. Az idősebb fiú, Ali Solomon Khan herceg (1911-1960), az imám olasz feleségétől Cleope Teresa Maglianotól (1888-1926) született. A korán félárván maradt herceg (édesanyja egy műtét szövődményeibe hunyt el) a Harvardon végzett, majd 1958-ban az ENSZ közgyűlésének az alelnöki tisztségét töltötte be, mint Pakisztán nagykövete. A herceg 1939-ben előbb a francia idegenlégió tisztje lett, majd a háború alatt előbb a brit, majd az amerikai hadsereg tisztjeként harcolt a frontokon. Hősies helytállását később számos magas katonai érdemrenddel is elismerték.

Ali Solomon Khan herceg (1911-60), a mai uralkodó édesapja
































Első felesége a brit Joan Barbara Yarde Buller bárónő (1908-1997) volt, aki a muzulmán vallásra való áttérése után a Tajuddawlah (az állam koronája) nevet kapta.(Tajuddawlah hercegnőnek nem ez volt az első házassága, sőt azt is mondhatnánk, az utolsó sem, ugyanis 78 éves korában (!) harmadszor is férjhez ment egy angol lordhoz). A házasságból két fiú született, Karim (1936) és Amyn (1937) hercegek.

Ali Solomon Khan herceg még válása évében, 1949-ben, ismét megházasodott (négy évvel később tőle is elvált), mégpedig a világhírű filmsztár, az amerikai Rita Hayworth (1918-1987) lett a második felesége (a herceg pedig a dívának a harmadik férje). A hercegi pár lánya, Yasmin hercegnő még ugyanebben az évben megszületett.

Rita Hayworth amerikai színésznő mindössze négy évig volt Ali Solomon Khan herceg felesége































Rita Hayworth időskori képe































Ali Solomon herceg a nyilvánosság előtt elsősorban mégsem politikai tetteivel, inkább világhírű feleségével, versenylovaival és gyors autóival vált híressé (ez utóbbi lett a veszte is, ugyanis 1960-ban Párizs közelében, egy partiról hazafelé tartva autószerencsétlenség áldozata lett).

Komolytalannak is mondható életmódja miatt édesapja az imámi tisztséget nem rá, hanem unokájára, Karim hercegre örökítette, amivel egy 1300 éve fennálló tradíciónak vetett véget.
Sadruddin Aga Khan herceg

A jelenlegi imám egyetlen nagybátyja, Sadruddin Aga Khan herceg (1933-2003), mindössze három évvel volt idősebb unokaöccsétől. Sadruddin herceg a III. Aga Khannak harmadik feleségétől, a francia Andrée Joséphine Carron-tól (1898-1976) született második fia volt. Andrée hercegnő házasságkötése előtt elárusítónő volt egy édességboltban. Soha nem volt hajlandó áttérni az iszlámra. 14 évnyi házasság után, 1943-ban vált el az imámtól.

Sadruddin herceg a Harvadon szerzett diplomát társadalomtudományokból és művészetekből. Közel 40 éven át az ENSZ alkalmazásában állt. Mindössze 29 évesen az ENSZ menekültügyi főbiztosának is kinevezték, mely tisztségét 12 éven át töltötte be (ez idő alatt több ázsiai és afrikai országban teljesített szolgálatot), majd az Afganisztánnak nyújtott nemzetközi segélyakció fő koordinátora volt. Az ENSZ részéről ő vezette a tárgyalásokat az iraki-török határon kialakult konfliktushelyzet megoldása érdekében.

Sadruddin herceg 12 éven át volt az ENSZ menekültügyi főbiztosa




























Több jótékonysági szervezet és alapítvány vezetője is volt, mely a természet, illetve a kihalófélben lévő állatok védelmét tűzte zászlójára. Birtokán is nagyszámban tartott különleges állatokat, valamint versenylovakat és kutyákat. 1998-ban a londoni British Museumban „Az univerzum rejtett titkai” címmel mutatta be híres gyűjteményének egy részét, mely az iszlám kultúra során keletkezett értékes festményekből, rajzokból és kéziratokból állt.
Több igen magas állami kitüntetés birtokosa volt, többek között még a Vatikánban is kitüntették. Több világhírű egyetem díszdoktorává fogadta.

Sadruddin herceg haláláig (rákbetegség végzett vele) a Genfi-tó partján lévő, 17. században épült Bellerive-kastélyban élt. A látogatók szerint a kastély egy ízlésesen, keleti pompával berendezett csodapalota: mindenhol orchideák és gyönyörű perzsa szőnyegek láthatók. Az erős, de nyílt jellemű herceg liberális nézeteiről és mély vallásosságáról is híres volt. Öltözete, megjelenése és viselkedése, valamint hibátlan angol és francia nyelvtudása alapján első pillantásra szinte mindenkiben nyugati ember benyomását keltette. Családi és baráti összejöveteleken viszont szívesen öltözött a jellaba nevű tradicionális köntösbe.

Kétszer nősült: első felsége, az indiai származású, Londonban modellként dolgozó Nina Sheila Dyer (1930-1965) volt, aki a házasságkötés után Shirin („balzsamos illat”) hercegnő lett. A házasság mindössze öt évig tartott. (Nina Dyer korábban a magyar származású kászoni Thyssen Bornemissza Heinrich bárónak a felesége volt, akinek a lánya, Franciska, jelenleg Habsburg Ottó idősebb fiának, Károly főhercegnek a felesége), akitől öt év múltán elvált). Shirin hercegnő a válást követő harmadik évben, mindössze 35 évesen öngyilkos lett.

Sadruddin hercegnek tíz évvel a válása után a tőle öt évvel idősebb görög származású Katherine Beriketti (Aleya bint Abdullah hercegnő) lett a felesége. Aleya hercegnőnek ez szintén a második házassága volt. Az első házasságából származó fia, Alexandre Sursock, Charuvan Rangsit thaiföldi hercegnőt vette feleségül).

Az idős uralkodót kisebbik fia, Sadruddin herceg támogatja























Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor