Az apnoe görög szó, jelentése légvétel nélküli. Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, mely során a légzés alvás közben időről időre abbamarad, majd folytatódik. A betegségnek két főbb típusa van. A gyakoribb forma az obstruktív alvási apnoe, amit a torok izmainak ellazulása hoz létre. A másik a centrális alvási apnoe, ami azért alakul ki, mert az agy nem küld megfelelő jeleket a légzésszabályozó izmokhoz. Mindezek mellett bizonyos esetekben az obstruktív és a centrális alvási apnoe keveréke alakul ki, ilyenkor komplex alvási apnoe-ról beszélhetünk. Az obstruktív alvási apnoe két-háromszor nagyobb gyakorisággal alakul ki idősebb felnőtteknél, és kétszer gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél. Az alvási apnoe kezelése során egy olyan készülék alkalmazása válhat szükségessé, amely nyitva tartja a légutakat, de az is lehet, hogy az orr, a száj, illetve a torok területéről szükséges szövetet eltávolítani, megkönnyítve a levegő áramlását az éjszaka folyamán.
Az obstruktív alvási apnoe akkor alakul ki, ha a garat hátsó részén található izmok elernyednek. Ezek az izmok támasztják meg a lágy szájpad izmait, a lágy szájpadról lelógó, háromszög alakú szövetet (az uvulát), a mandulákat és a nyelvet. Amikor ezek az izmok elernyednek, a légutak beszűkülnek, vagy elzáródnak a belélegzés során, majd a légzés egy pillanatra abbamarad – ez csökkenti a vér oxigénszintjét. Az agy reagál a légzés elmaradására, és ezért hirtelen felébreszti önt álmából, lehetővé téve, hogy újra megnyíljanak a légutak. Ez az ébrenlét általában annyira rövid ideig tart, hogy nem is emlékszik rá. Felébredhet álmából átmeneti légszomj érzése miatt is, ami gyorsan, egy-két lélegzetvétellel rendeződik. Lehet, hogy horkoló, vagy kapkodó légző hangokat ad ki magából. Ez a légzésminta óránként 20, 30 vagy még több alkalommal ismétlődhet egész éjszaka. Ezek a rendellenességek károsíthatják a kívánatos pihentető, mély alvás kialakulását, és ezért ébredés után nagy valószínűséggel fáradtnak fogja magát érezni.
A sokkal ritkább forma, a centrális alvási apnoe akkor alakul ki, ha az agy nem megfelelően küld jeleket a légzőizmok felé. Emiatt ön gyakran légszomjjal és fejfájással ébredhet. Leggyakoribb ok a centrális apnoe hátterében a szívbetegség. A centrális apnoe-s betegek gyakrabban emlékeznek az éjszakai ébredésekre, mint az obstruktív alvási apnoe-ben szenvedők. Az alvási apnoe enyhébb eseteiben orvosa életviteli változásokat javasolhat, többek között fogyást és a dohányzás elhagyását. Ha ezek nem elegendőek, vagy ha az alvási apnoe mérsékelten súlyos, számos más kezelés áll rendelkezésre, például egy olyan készülék alkalmazása válhat szükségessé, amely nyitva tartja a légutakat, de az is lehet, hogy az orr, a száj, illetve a torok területéről távolítanak el szövetet, megkönnyítve a levegő áramlását az éjszaka folyamán.
Rizikófaktorok, melyek alvási apnoe kialakulásához vezethetnek:
– súlytöbblet
– magas vérnyomás
– szűk légutak
– alkoholos ital, nyugtató és altató használata
– dohányzás