Tudta-e?
Hogy ki találta fel az írást? Nem lehet teljes biztonsággal állítani, de valószínüleg a sumérok. Olyan agyagtáblákat találtak, amelyek i.e. 3500-ból származnak és sumér eredetűek, Úr és Kish városában bukkantak rájuk. A táblák kereskedelmi jellegű szövegeket tartalmaztak. Ezek a jelek még nem betûk, hanem ábrák, ezért ezt az írást képírásnak nevezzük.

75. szám - 2010. január 1.

Egészségügy

A tejfogak

A tejfog lényegében egy főpróba, egy olyan „szerv”, amely segít abban, hogy megtanuljunk megfelelően rágni, beszélni, illetve meghatározza a végleges fogaink helyzetét.

Tejfogaknak (dentes decidui) nevezzük azokat a fogakat, melyek legelőször jelennek meg az ember és sok másik emlős szájüregében. A tejfogak csak átmeneti jelleggel vannak jelen, később maradó fogakkal helyettesítődnek. Viszont ha a maradó fog csírája nem fejlődik ki, a tejfog hosszabb ideig is a szájüregben maradhat. A tejfogak fontos szerepet töltenek be a helyes harapás és rágás, valamint a beszédhangok helyes képzésének kialakulásában. Ezenkívül helyfenntartó szerepük van az állandó fogak számára. Így a túl korán eltávolított tejfognak megfelelő állandó fog vagy túl hamar fog előtörni, beszűkítve a helyet a később előtörő fogaknak, vagy rossz pozícióban fog előtörni, esetleg egyáltalán nem tör elő. Az első tejfogak kb. 6–12 hónapos korban jelennek meg. Az fogak előtörése 2–2,5 éves korig tart.

A tejfogak általában hasonlítanak az állandó fogakhoz. Méretben kisebbek, színük kékesfehér (az állandó fogaké sárgásfehér). A tejfogak „lecserélése”, a fogváltás a 6. életévben, az első állandó fog megjelenésével kezdődik és az utolsó tejőrlő kihullásáig (kb. 11 éves korig) tart. A tejfogak gyökerei lassan felszívódnak és a fogak kiesnek. A fogzás idején a csecsemőnél vagy gyermeknél nyugtalanságot, fokozott nyálképződést, enyhe (37,5-38 °C-os) lázat is megfigyelhetünk.

A tejfogak szerkezete különbözik az állandó fogakétól, a fogbél nagyobb, a zománcvastagság viszont csak fele a végleges fognak, így a szuvasodás korábban megindulhat. A panaszok hasonlóak, mint az állandó fogaknál tapasztaltak. Hideg, meleg, édes ételek és italok fogyasztásakor fellépő érzékenység, fájdalom jelentkezik. Nagyobb méretű szuvasodás következtében elhalhat a fog, és környezetében gyulladás, duzzanat jöhet létre.

Elvesztése nem nagy tragédia, hiszen jobb esetben hamarosan megérkezik a tejfog állandó utóda, a tejfog gyökeréből kinőve. Ettől függetlenül, minden olyan esetben, amikor a gyermek valamilyen trauma, azaz például baleset következtében veszti el tejfogát, forduljunk fogorvoshoz, nehogy hosszú távú következményei legyenek a sérülésnek! Egy sérült foggyökér nem helyes gyógyulás esetén a maradandó fogat is eltérítheti, a fájdalomról nem is beszélve. Onnan is tudjuk, hogy nem egy hamarosan amúgy is kihulló laza tejfog veszett el a balesetben, hogy nagy fájdalommal és vérzéssel jár a fogvesztés.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor