A japán Kobe egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a rejtélyes X-bolygó, egy a Földéhez hasonló méretű égitest, igenis létezik. A korábban tizedik bolygóként emlegetett égitestre számos jel utal, és most a japán csillagászok a Kuiper-öv objektumainak, köztük a Plútó pályájának számítógépes elemzésével találtak bizonyítékot létére. Szerintük jó esély van arra, hogy a távoli végeken van még egy, a Föld tömegének 30, de akár 70 százalékát is elérő bolygó.
A Kuiper-övben több, egyenként néhány száz kilométer átmérőjű jeges objektum is található. Ezek közül némelyik eléri az 1000 kilométert is; a legnagyobb ismert közülük a 2003-ban felfedezett 2400 kilométeres Erisz, amely egyharmadával nagyobb, mint a Plútó. E kisebb-nagyobb égitestek pályájában, keringési ciklusaikban számos anomália fedezhető fel, amelyek egy része magyarázható egy nagyobb bolygó jelenlétével. Mi több, a számottevő méretű égitest létére vonatkozó elméletek a Naprendszer keletkezését fejtegető teóriákkal is összeegyeztethetőek. A japán tudósok biztosak kalkulációikban: úgy jósolják, tíz éven belül annyi bizonyíték gyűlik majd össze, hogy a Naprendszer bolygóinak száma ismét kilencre emelkedik.
Az Erisz (hivatalosan: 136199 Erisz, ragadványnevén: – a Xena filmsorozat nyomán – Xéna, eredetileg 2003 UB313) a Naprendszer Kuiper-övében található törpebolygó. 2003-as felfedezése a bolygók fogalmának átértékeléséhez vezetett.
Bár az égitest első fotói 2003. október 21-én készültek, a tényleges felismerés a későbbi fotókkal való összehasonlításig, nevezetesen 2005. január 5-ig váratott magára. A felfedezés bejelentését (2005. július 29.) a média a „tizedik bolygó” megtalálásaként üdvözölte. Felélesztve a Szedna felfedezése óta parázs vitát a bolygók mibenlétéről, nevét 2006. szeptember 13-án kapta, Erisz, a viszályt szító görög istennő után.
Átmérője a fényességből becsült értékek alapján 2700 km körüli, így nagyjából 20%-kal nagyobb, mint a Plútó. Pályája a Naprendszer fősíkjával 45 fokos szöget zár be. A Napot 560 év alatt kerüli meg. Naptávolpontja 97 CSE, napközelpontja 36 CSE. Egy holdja van: a Düsznomia.