A Volkswagen csoport vezérigazgatója, Herbert Diess a sorozatgyártás beindításának alkalmából tartott ünnepségen elmondta, hogy ebben a gyárban nem csupán egy új modell gyártása kezdődik, hanem "a Volkswagen jövője” is. Az ünnepségen részt vett Angela Merkel kancellár is.
A vezérigazgató elmondta, hogy egy olyan ipari nemzetnek, mint Németország mindig újra fel kell találnia magát, mert csak a fejlődés révén tudja fenntartani teljesítményét.
Erre példa az egykori NDK területén fekvő Zwickau város, ahol kezdetben - a két világháború között - Horch márkájú autókat gyártottak, az NDK idején Trabantokat, most pedig a Volkswagen első sorozatgyártásra fejlesztett elektromos autóját.
A tervek szerint a zwickaui üzem Európa legnagyobb és leghatékonyabb elektromosautó-gyára lesz, fejlesztésére 1,2 milliárd eurót fordítanak, és mind a 8000 munkást átképezik. Az igazgató kiemelte, hogy valószínűleg ez az autóipar történetének legnagyobb szabású "képzési offenzívája".
A Volkswagen vezetősége szerint a személyautók piacán nincs alternatívája az elektromos meghajtásnak, csak ezt a technológiát lehet bevezetni gyorsan, széles körben és elfogadható áron.
A hidrogénalapú meghajtási technológia csak a következő évtizedben válhat versenyképessé, és akkor is elsősorban a teherszállító járművek, a hajók és a repülőgépek számára.
Az autógyártásban jelenleg korszakváltás történik, már nem az a kérdés, hogy megtörténik-e az elektromos meghajtási technológiának az elfogadása, hanem az, hogy mely országok és gyártók tudnak a leggyorsabban átváltani az új technológiára. Németország minden bizonnyal továbbra is vezető szerepet kíván betölteni az autógyártásban, így az elektro-mobilitásban is az élen kell járnia.
A Volkswagen igazgatója az ünnepségen arról is szólt, hogy a villanyautókra való áttérés nélkül nem lehet győzni a klímaváltozás elleni küzdelemben. Mint mondta, a Volkswagen csoporthoz tartozó márkák jelenleg használatban lévő mintegy 100 millió gépkocsija a globális szén-dioxid-kibocsátás 1 százalékáért felelősek. A társaság célja, hogy ezt az értéket 2050-re 0-ra csökkentse, és már 2025-re 30 százalékkal mérsékeljék a kibocsátást. Az igazgató az ünnepségen letette valójában az esküt, hogy a cég megújult minden értelemben, többször utalva a Volkswagen közelmúlti botrányaira is.
A zwickaui ünnepségen Angela Merkel elmondta, hogy az államvezetés két területen, az elektromos autók használatához szükséges töltőállomások hálózatának bővítésével és az elektromos autók vásárlását ösztönző kedvezményekkel tudja segíteni az elektro-mobilitás fejlődését Németországban. Megemlítette, hogy a kormány már több megbeszélést tartott a német autóipar vezetőivel a következő lépésekről. A tervek között említette, hogy 2030-ra 1 millió töltőállomást terveznek telepíteni az országban, a kormány ehhez 3,5 milliárd euró támogatást biztosít.
Visszatérve a Zwickau-i gyárra és az ID.3 modellre, meg kell említeni, hogy a Volkswagen szerint a világ egyik leginkább automatizált autógyára lesz, az autókat 1700 robot és 500-nál is több automata szállító egység mozgósításával szerelik össze. Az üzemet "menet közben", fokozatosan állítják át további új elektromos modellek gyártására.
Az átalakítás 2021-ben kezdődő utolsó szakaszának végén a gyárban már 6 féle elektromos autót készítenek majd, a csoport három márkája, a Volkswagen, az Audi és a Seat számára, és az üzem kapacitását évi 300.000 darabra növelik.
A most gyártásba kerülő ID.3 modell mindennapos használatra szánt, kompakt autó, alaptípusa egy 45 kilowattóra teljesítményű akkumulátorral rendelkezik, egy feltöltéssel legfeljebb 330 kilométert tud megtenni, ára 30.000 euró körül lesz.