Tudta-e?
...hogy a világ legrégebbi újságja Svédországban olvasható 1645 óta? A Krisztina királynő parancsára megjelent lap, a Post-och Inrikes Tidningar 2007. januárjától viszont már csak online kiadásban jelenik meg.

14. szám - 2007. szeptember 3.

A nagykikindai szórvány kórustábor – augusztus 13-19.

Vidám szívvel énekeljünk

Hosszas, több hónapi tervezés és szervezés után minden nehézséget legyűrve 2007. augusztus 13-án elkezdődött az első nagykikindai kórustábor a Szent József házban.
TÁPAI Róbert

Hosszas, több hónapi tervezés és szervezés után minden nehézséget legyőzve 2007. augusztus 13-án elkezdődött az első nagykikindai kórustábor a Szent József házban. Az első nap 24-en, az utolsó napi fellépéskor pedig a karvezetővel együtt már 27-en álltunk a színpadon. A résztvevők közül nyolcan Ürményházáról, egy Nezsényből, egy Nagybecskerekről, egy Újvidékről, egy Beodráról, tizenkettő Nagykikindáról voltak. Hárman Magyarországról jöttek: Gyombolai Bálint, aki a tábor szakmai vezetője volt, Gyombolai Szabó Valéria Dunakesziről, Széles László pedig Dunaföldvárról.

Röviden a programról. Minden nap volt próba, a tábor második felében egyre több időt szenteltünk a próbákra. Az énekpróbákon túl minden napnak megvolt a maga témája. Hétfő este egy kis énekléselmélettel kezdtünk, Gyombolai Bálint tartott szakmai előadást. Kedden délután híres magyar zeneszerzőinkről, Kodály Zoltánról és Bartók Béláról beszélt Raffa Anna nagykikindai zenetanárnő. Szerdán betegség miatt elmaradt az előrelátott program, helyette egész délután a helyi uszoda medencéiben lubickolhattak a résztvevők. Az uszodába menet megtekintettük Nagykikinda utcáit, és a szépen kialakított főterét. Mivel Nagyboldogasszony napja volt, ezért este 6-ra misére elmentünk, ami után Botka József plébános bemutatta a plébániatemplomot. Ez a nap tehát helytörténeti jellegű volt. A csütörtököt a délalföldi népzenére szántuk. Délután Micsik Béla törökbecsei kántor, népzenei előadó jellegzetes népi hangszereinket mutatta be. A folytatás is igen érdekes volt: Micsik Béla és Széles László (tekerő és klarinét) muzsikájára délalföldi táncházat tartottak Kátai Tibor és Tóth Ildikó (a nagykikindai Sirülő táncegyüttes tagjai) vezetésével. Péntektől a kórustagok igen intenzíven próbáltak a szombati és a vasárnapi fellépésekre. Minden szabadidőt közösségépítő játékokkal töltöttünk ki, esténként pedig spontán dalos bulik kerekedtek, majdnem minden este. Szombat este hétkor felléptünk a nagykikindai Egység Művelődési Egyesület színpadán, majd másnap a nagykikindai Assisi Szent Ferenc plébániatemplomban a 8 órai szentmise után. A 10 órai szentmisén is a kórustábor tagjai énekeltek.

Mivel a résztvevők nagyobb része zeneileg képzetlen volt, ezért a karvezető könnyebben feldolgozható énekeket válogatott. Többségében Taize énekeket énekeltünk négy szólamban, volt kánon, egy gregorián, és néhány gitár és villanyorgona kíséretében énekelt dal. Hangszeren kísértek Gyombolai Bálint (karvezető, gitár, magyarországi vendég), Barna Endre (gitár, Ürményháza), Kiss Dániel (gitár, Nagykikinda) és Dudás Karolina (villanyorgona és orgona, Beodra).
A nézők között zenészek, illetve zenéhez értők is megjelentek, akik elismerésüket fejezték ki a felmutatott teljesítmény kapcsán. Véleményük szerint ilyen rövid idő alatt is élvezhető, jó minőségű előadással tudtunk a publikum elé állni.
Szeptemberben elkezdjük a nagykikindai magyar kórus szervezését, és terveink szerint jövő nyáron ismét megszervezzük a kórustábort.



Fellépés a nagykikindai Assisi Szent Ferenc plébániatemplomban



Gitár trió, mögöttük a kórussal az Egység Művelődési Egyesületben. Jobbról Gyombolai Bálint, balról Barna Endre és középen Kiss Dániel.



Ismerkedő kör a Szent József templomban. Jobbról a második csíkos ingben Raffa Anna nagykikindai zenetanárnő.




Tápai Róbert szervező, rögtönzött műsorvezető az Egység Művelődési Egyesületben.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor