Tudta-e?
Mindenki tudja, hogy a spenót sok vasat tartalmaz, ezért aztán a szülők erőszeretettel erőltetik le gyermekeik torkán. Az igazság azonban az, hogy a spenót semmivel sem tartalmaz több vasat, mint bármely más zöldség. A félreértés még az 50-es évekből származik, amikor egy élelmiszerkutató rossz helyre tett egy tizedesvesszőt, így a vizsgálat eredménye tízszeres vastartalmat mutatott a valósághoz képest.

65. szám - 2008. november 17.

Érdekesség

A misztikus hetes

A misztikus számok között kiemelt szerepet játszik a hetes.

Hétévente például testünk minden sejtje kicserélődik. A mohamedánokat a hetedik mennyország várja, Hófehérkét hét törpével hozza össze a sors, a szivárványban hét szín látható, és talán James Bond sem véletlenül lett a 007-es ügynök. Kérdés, hogy a jó Istennek miért éppen egy hétre volt szüksége, hogy megteremtse a világot.

A hetes számnak a mitológiában, hagyományokban ősidők óta mágikus jelentést tulajdonítanak. Nem zárható ki, hogy az élőlények testi- és lelki folyamatai hozzávetőleg hétéves ritmusban bonyolódnak. Elképzelhető, hogy az életet több kis életre lehetne felosztani? Az emberre - korának megfelelően, és a hetes számtól egyébként teljesen függetlenül - bizonyos feladatok hárulnak. Időnként nehéz szakaszokat kell átvészelnie, hogy aztán a következő ciklusban sikereket érhessen el. Lehetséges, hogy az ember genetikailag programozott, hétnapos ritmus szerint él? Ez idő alatt változik a bőr hőmérséklete, a szívverés és a vérnyomás. A szervezet szövetei, mint már említettem, minden hetedik évben megújulnak. A Föld élőlényei nemcsak a földrajzi, éghajlati adottságokhoz alkalmazkodtak, hat rájuk az éjszaka és a nappal, illetve az évszakok váltakozása, sőt az árapály-jelenség is. Ez utóbbiaknak természetesen semmi köze a hetes számhoz, csupán a periodicitás bemutatására hozakodom elő vele.

A legtöbb ember nem tulajdonít jelentőséget a hétéves ciklus befolyásának. Pedig figyeljük csak meg; körülbelül hétéves korunkban esnek ki a tejfogak, s nőnek ki a maradók. Ez idő alatt a gyermek csecsemőből iskolássá fejlődik. Nagyjából tizennégy évesen érjük el a pubertáskort. Huszonegy évesen véget ér a kamaszkor. Sok országban máig ez a jogszabályokban meghatározott felnőtt kor kezdete. Huszonnyolc évesen az ember eléri a teljes testi-lelki érettséget. Körülbelül a hetedik ciklus után - negyvenkilenc évesen - veszi kezdetét a klimax, hogy a további keserves hetesekről ne is beszéljünk. Az ókori görögök is hétéves szakaszokra osztották fel az életet. Hippokratész tanítása szerint "a hetes szám uralja a betegségeket és mindent, ami a testben a pusztulással kapcsolatos".

Gyógyszeres kezeléssel, vagy nélküle, a hosszadalmas betegségek általában hét szakaszban zajlanak: a hetedik, a tizennegyedik és a huszonegyedik nap a legveszélyesebb - állítják az orvosok. Ki ne tudná, hogy gyógyszerrel vagy a nélkül minden megfázás nagyjából hét napig tart?

Egy új tudományág, a kronobiológia kutatói azt kívánják bebizonyítani, hogy mindennapi, tehát rendszeresen ismétlődő cselekedeteink összefüggésben vannak a genetikailag belénk oltott test-, illetve bioritmussal. Igaz, a növényekkel és az állatokkal ellentétben az ember egy ideig ellen tud szegülni személyes bioritmusának, a szervezet azonban bizonyos idő elteltével kiegyenlíti a különbségeket, azaz győz a hetes.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor