Tudta-e?
Hogy melyik a legrégibb magyar nyelvemlékünk ? A HALOTTI BESZÉD ÉS KÖNYÖRGÉS, 1200 körül keletkezett. Ez az elsõ olyan magyar nyelvű írás, mely komoly irodalmi érték is. A BESZÉD szabad, a KÖNYÖRGÉS szó szerinti fordítás latinból; összesen 274, az ismétlõdõ szavakat csak egyszer számítva 190 szóból áll.

65. szám - 2008. november 17.

Mondák

Nagy emberek..kis érdekességek...

Néhány érdekes rövid történet híres tudósokról, műszekről

1
Alexander Graham Bell

A telefon feltalálója Bell skót származású fiziológus volt, később amerikai állampolgár lett, professzor volt a bostoni egyetemen is.

Iskolába csak pár évig járt – mert unalmasnak tartotta – de autodidaktaként nagy műveltségre tett szert.

Érdeklődése a hang reprodukálása iránt kézenfekvő volt, mivel apja hangfiziológia specialistája volt.

Noha Bellt találmánya gazdaggá tette, soha nem hagyott fel kutatásaival. Sok minden érdekelte, de elsősorban az, hogy a siketeken segítsen. A felesége ugyanis siket volt.

Gugliemo Marconi


Marconi, a rádió feltalálója első berendezését 1895 – ben szabadalmaztatta, de csak ennek tökéletesítése után, 1901 – ben sikerült rádióüzenetet küldeni az Atlanti-óceánon keresztül Angliából Új – Foundlandra.

Az új találmány jelentősége azonban csak drámai körülmények között vált nyilvánvalóvá, amikor 1909 – ben az S. S. Republic nevű hajó egy ütközés során megsérült és süllyedni kezdett. A rádióüzeneteknek köszönhetően megérkezett a segítség és hat személy kivételével mindenki megmenekült. Ezek után Marconi még ugyanebben az évben Nobel – díjat kapott.



Joseph Haydn

Haydn eszterházi tartózkodása idején írta a „Búcsú szimfóniát”.

Eszterházy herceg zenekarában több ifjú házasember volt, akiknek nyáron, mikor a herceg Eszterházán tartózkodott, Kismartonban maradt a feleségük. Egyszer a herceg több héttel meghosszabbította eszterházi tartózkodását. Az elkeseredett ifjú férjek Haydnhez fordultak segítségért.

A zeneszerzőnek az az ötlete támadt, hogy ír egy szimfóniát amelyben egymásután elhallgatnak a hangszerek. Arra kérte muzsikusait, amint szólamuk véget ér, fújják el gyertyájukat, és hagyják el a termet. A herceg és a hallgatóság rögtön megértette a célzást. Másnap hazamehettek a muzsikusok.

Így mesélte el Haydn a „Búcsú szimfónia” történetét életrajz írójának.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor