Tudta-e?
... hogy csillagászok számításai szerint Tejútrendszerünkben évente három csillagrobbanás következik be?

58. szám - 2008. szeptember 29.

Szülők figyelmébe

Nátha - Milyen tünetekkel forduljunk feltétlenül orvoshoz?

A nyári meleg után az őszi hűvösebb időjárás mellett gyakoribbá válnak a hurutos, náthás megbetegedések is.

Milyen tünetekkel forduljunk feltétlenül orvoshoz?

Az őszi-téli időszakban a gyermekközösségekben gyakori a náthás, hurutos megbetegedés. Zárt térben a köhögő, náthás gyermek sok társát megfertőzheti. Heveny hurutos tünetek esetén célszerű néhány napig otthon tartani a gyermeket. Amennyiben a hurutos betegség lázcsillapítás mellet 3 nap alatt sem szűnő lázzal, fülfájdalommal, erős torokfájdalommal, nyelési vagy légzési nehezítettséggel jár, forduljunk orvoshoz.



Kezelés

Különösen ügyeljünk arra, hogy a lázas gyermek megfelelő mennyiségű, a szokásosnál több folyadékot fogyasszon. Ez legyen narancslé, tartósítószer mentes multivitamin gyümölcslé, vagy csipketea, így a folyadékbevitel mellett egyben a fokozott C-vitamin szükségletet is biztosítjuk. Hurut esetén kisgyermeknek naponta 50, nagyobbnak 100mg C-vitamin adható tablettában. Fontos recept nélkül kapható gyermek orrcsepp használatával és rendszeres orrfújással biztosítani az orr átjárhatóságát, ezzel sok szövődmény megelőzhető.

Megelőzés

Normál immunrendszerű gyermek is megfertőződhet, de néhány hasznos tanács csökkentheti ennek esélyét. Vegyes, zöldségben, gyümölcsben gazdag étrend sok C-vitaminnal. Ameddig hozzáférhetőek a hazai idénygyümölcsök, később savanyú káposzta, citrusfélék, csipkebogyó tea. Az időjárásnak megfelelően rétegesen öltözve minél több időt töltsük a szabadban, jó levegőjű környezetben sportolással, kirándulással. Egészséges gyermeknek felesleges a vitaminkészítmény, fogyasszon sok C-vitaminban gazdag ételt, gyümölcslevet.

Nátha után orrvérzés?

Az elhúzódó náthás betegség egyik kellemetlen vele járója lehet az orrvérzés. Vérzés jelentkezhet az orrnyálkahártya gyulladásával, kiszáradásával járó nátha következtében, de lehet orrcseppek, orrsprayk mellékhatása is. Az orrvérzés gyermekkorban rendszerint csak néhány percig tart és spontán megszűnik. Ebben az életkorban legáltalánosabb az orrsövény elülső harmadán elhelyezkedő erek tágulata, ezek megpattanva véreznek. Ritkán igényel komolyabb beavatkozást és kórházi ellátást. A kiszáradt, pörkös felszínű nyálkahártya vérzése megelőzhető rendszeres fiziológiás sóoldatos orröblítéssel, valamint orrolaj használatával. Mindkettő recept nélkül kapható a patikában.


ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor