Tudta-e?
A madarak repülésének elősegítésére a végtagokat alkotó csöves csontok levegővel teltek, így könnyebbek.

66. szám - 2008. november 24.

Mi vár ránk!

A jólét ára

Pusztítjuk világunkat, szennyezzük ételünket és életünket. A vizet pazaroljuk, miközben mások szomjaznak, jókat eszünk, pedig a Földön 840 milliónyian éheznek

Készítette: Kovács Flórián egyetemi hallgató
Budapesti Corvinus Egyetem, Kertészettudományi Kar - Zenta


A tudomány és a technika a XX. század második felétől rohamos fejlődésnek indult, melynek eredménye a gazdaság teljesítőképességének növekedése. Ez a polgárok életét teljes mértékben átformálta, javultak az életkörülmények, fokozódtak az igények.
A nyomasztó gondok közé tartozik a globális felmelegedés, melynek legfőbb okai a légkörbe juttatott üvegházhatást okozó gázok, valamint a XX. században felgyorsult túlnépesedés. A túlnépesedés egyik legfőbb problémája, hogy az oktatás, egészségügy nem tud lépést tartani a népesség gyarapodásával, melynek következménye, hogy az emberek többsége elképesztő nyomorban tengődik. Környezetünket egyre jobban terheli a mezőgazdasági és ipari termelés.

Éhezés











Az afrikai országokban 12-15 millió éhező ember él. Egyes országokban pedig a kenyeret a kutyákkal etetik. A kutatások szerint az éhezők száma a következő években 2 millióval nőhet. A legsúlyosabb a helyzet Dél-Afrikában, Közép-Amerikában, és Korea egyes részein. A fejlett országokban az elhízások száma nagymértékben növekszik, melynek egyik fő kiváltó tényezője az elkényelmesedés. A mozgásban szegény életmód, valamint az olyan élelmiszerek fogyasztása, melynek kalóriatartalma nagyon magas így elhízáshoz és különböző betegségekhez vezet.

A jólét ára























És mi lesz velünk?















A hőmérséklet növekedésének következménye a gleccserek olvadása, a tengerszint emelkedése, árvizek, valamint az állat és növényfajok kipusztulása, stb.
A világon elképesztő mennyiségű erdőt irtanak ki. Ha az erődirtás ilyen ütemben folyik, akkor a közeljövőben már nem maradnak esőerdők, és az ott élő állatvilág is kipusztul. A trópusi esőerdők pusztítása az egész földi éghajlat változását eredményezi. Kutatások szerint az idén áprilisban volt a legnagyobb pusztítás a brazíliai esőerdőkben.


Az esőerdők a világ tüdeje

Mit mutat a jövő?


A technika fejlődése valószínűleg egyes országokban még jobb életfeltételeket eredményez. A fejletlen országokban viszont az elmaradottság és a fejletlenség még nagyobb ütemben fog fejlődni.

Ahogy az erdeinket pusztítják
Úgy pusztul vele a népünk
S mikor az utolsó fát kidöntik
Akkor lesz nekünk is végünk.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor