- Heti Ajánlat
- Természet
- Történelem
- Kultúra
- Nyelvtudomány
- Életmód
- Technika
- Tudósok
- Közélet
- Diákoldal
- Olvasóink küldték
- Tanítástan
- Pszichológia
e-Learning
- Tudta-e?
- ...hogy a csontok felépítésén túl a kalciumnak szerepe van az izmok összehúzódásában, a véralvadásban, valamint a vérnyomás szabályozásában is?
48. szám - 2008. július 21.
Mágia vagy tudomány?A mágneses emberMint tudjuk, a mágnes vonzza a vastárgyakat. De vajon az ember teste, vagy szellemének titokzatos akarata képes-e mágneses hatást produkálni? Ennek néztünk utána…
|
10
|
Apáczai Nyári Akadémia címmel nyolcadik alkalommal került nemrég megrendezésre az újvidéki Apáczai Diákotthonban a vajdasági pedagógusok nyári továbbképzése. A természet titkai címmel megrendezett egyhetes program egyik eminens előadója Härtlein Károly, a budapesti Műszaki Egyetem szakmunkatársa volt. Több előadást is tartott, látványos kísérleteket mutatott be. Kritikus gondolkodásra nevelés című előadására 2008. július 9-én került sor. Beszélt a tudományos igazság fontosságáról. Napjainkban is tetten érhetjük az áltudományokat, a tudományosnak tűnő, de hamis gondolatokat. Sajnos a médiákban is nagy teret kapnak a tudomány szempontjából eretnek gondolatok, a jelenségek hamis magyarázatai, természetfeletti erőkkel értelmezett jelenségek leírásai… Beszélt a szkeptikus mozgalomról, a szakemberek harcáról az áltudományok ellen. Ennek a tanári továbbképzésnek a főszervezőjeként irányítottam az előadást követő szakmai beszélgetést. Szóba került többek között az is, hogy az Interneten néhány képen látható egy ember, akinek teste vonzza a vastárgyakat. Mágneses ember… A 77 éves maláj Liew Thow Lin állítólag „mágneses ember”! A képek láttán sokan minden gondolkodás nélkül elfogadták, hogy ez lehetséges, elvégre vannak csodás képességekkel rendelkező emberek. Miért ne volna mágnesességet produkáló médium? Pszichokinetikus, pszi- vagy bioenergiát kisugárzó ember… A tévhitek eloszlatására bemutattam az egyik „produkciómat”. A testemre felraktam néhány vasból készült evőeszközt. Kanál, villa és kés tapadt hozzám, de vasalóval is megy a dolog (csak ne legyen forró), meg lábassal, zsilettpengével… Muhi Béla is „vonzza” a vastárgyakat. Härtlein Károly homlokára tapadt a piros gumidugó, ami az előbb még az asztalon lapult… A jelenség magyarázata nagyon egyszerű. Ilyenkor nyáron meleg van (de télen a fűtött szobában is), az ember bőre izzadt, ragad hozzá minden… Sima fémtárgyak különösen jól tapadnak, ezt mindenki kipróbálhatja. Kellő ügyességgel elérhetjük, hogy mágneses ember módjára felpakoljuk mellkasunkra a fémből készült evőeszközöket (de nem csak azokat), és ehhez nem is kell nagyon hátradőlnünk… Csak a szőrös embereknél lehet gond ezzel a „mágneses energiával”, akarom mondani a tapadással. Hölgyeknél ilyen gondok nincsenek, náluk egyébként is kedvezőbbek a domborulatok az efféle kísérletekhez… Lássunk még néhány képet a „mégneses emberekről”! |
Kapcsolódó cikkek
- Olvasóink ajánlata