Tudta-e?
...hogy Svédországban, Izlandon és Norvégiában teljesen tiltják a mesterséges élelmiszer-színezékeket?

80. szám - 2011. január 10.

Egészség

Századunk népbetegsége: A migrén

Egyes európai felmérések szerint a felnőtt lakosság 20%-a rendszeresen, vagy elvétve, de szembesült már a kínzó fejfájás, émelygés, levertség érzésével, vagyis a migrénnel.

A migrént az erős, hosszan tartó fejfájás szinonimájának tartják. Ez a kifejezés francia eredetű. A fejfájás gyakran féloldali jellege miatt a görögök nevezték hemicraniának, ami aztán a korabeli angol nyelvbe megrim-ként került, innen származik a franciásított migraine vagy migrén szó.

A betegség szinte bárkinél jelentkezhet, ám egy bizonyos öröklődési hajlamot is megállapítottak, amely talaján gyakrabban alakul ki. Ha szédülsz vagy látászavaraid vannak, és úgy érzed, a bal vagy a jobb oldaladdal van valami gond, könnyen lehet, hogy ezzel a problémával kell szembesülnöd, mivel a migrén csak fél oldalon jelentkezik.

A tudomány mai állása szerint a migrén gyógyíthatatlan, ugyanakkor a gyógyszeres kezelés – amely jelentős mellékhatásokkal jár, és kizárólag orvosi felügyelet mellett alkalmazható – migrénrohamok esetén elengedhetetlen. A komplementer medicina többféle olyan, eredményekkel kecsegtető gyógymódot is ismer, amelyek kombinációs terápia formájában jelentős mértékben képesek csökkenteni a fájdalom erősségét.

Kiindulási alap az egészséges táplálkozás. Ennek során kerülni kell a biogén aminókban gazdag élelmiszereket és élvezeti cikkeket: füstölt húsárukat és felvágottakat, penészes sajtokat, savanyúságokat, citrusféléket, csokoládékat, vörösborokat, pezsgőt, kávét! Előnyben kell részesíteni a biogén aminókban szegény élelmiszereket, mint például: burgonya, különféle zöldségek, alma, banán, gabonatermékek, joghurtok, túró és friss sajtok.

Ezzel párhuzamosan a természetes bélbaktériumokat – Lactobacillus acidophilust vagy bifidust – pótló terápia helyreállíthatja az egészséges bélflórát. Ezzel csökken az erjedés és a fejfájást okozó anyagok keletkezése. Kiegészítésül adható B1-, B2- és B12-vitamin, Schüsslers-féle ásványi só, továbbá alfa- és gamma-linolen-savak. Ezek csökkentik a prosztaglandin-szintézist, következésképpen a rohamokért felelős szerotonin és a hisztamin felszabadulását.

Mindezek mellett a legtöbb orvos azt javasolja, ha már ebben a meglehetősen elterjedt betegségben szenvedünk, mindenképpen igyunk sok folyadékot, ezzel is hígítva a vérünket, vegyünk magunkhoz koffein tartalmú készítményeket, és ha tehetjük, feltétlenül szakítsunk időt egy kis alvásra nyugodt környezetben. Sokak szerint hatásos ilyenkor, ha borsmenta olajjal megmasszírozzuk a nyakat és a halántékot, mások pedig a forró fürdőre esküsznek.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor