Tudta-e?
Hogy a világ legkisebb műholdját 2000-ben bocsátották fel. A Picol-sat-1 és -2 ellenőrző műhold 250 grammos, kártyacsomag nagyságú szerkezet volt, és harminc méter hosszú huzal kötötte őket össze.

77. szám - 2010. március 1.

Egészség

Vigyázzunk a hajunkra!

A szép hajhoz, körömhöz más is kell, mint jó fodrász és manikűrös vagy megfelelő sampon és körömvágó olló.

Többünknél előfordul, hogy tavaszra – a zimankós téli idő, kemény szelek s nem utolsósorban a vitaminhiány hatására – összeesik a hajunk, a hajszálak elvékonyodnak, végeik eltöredeznek.

Az is gyakori, hogy a fejbőr korpásodik, s esetleg még hajhullás is tapasztalható. Mindezek a kellemetlenségek persze egy időre külső beavatkozással – például gyógysamponok, gyógypakolások beiktatásával – is megszüntethetők, de ahhoz, hogy a fejbőr és a hajzat megerősödjék, visszanyerje korábbi jó tartását, állagát, belsőleg is meg kell erősíteni. Ez pedig nem megy mással, mint tudatosan kialakított, vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag táplálkozással.

Tudni kell ugyanis, hogy a korpásodás, a hajhullás gyakran valaminek, például az immunrendszer tavaszi, vitaminhiány okozta gyengülésének a tünete, s megszüntetéséhez a szervezet méregtelenítése, a bélflóra helyreállítása mellett egészséges táplálkozásra is szükség van.

A hajnak, a fejbőrnek is megvannak ugyanis az elengedhetetlen vitaminjai, ásványi anyagai, s ha ezek valamelyikének jelentősen csökken a bevitele, külsőleg is jelez a szervezet.
A haj vitaminjai közül elsőként az A-vitamint emelhetjük ki, ami bőven megtalálható a tengeri halakban, a tejben, a tejtermékekben, a májban, a tojásban, a sárgarépában. De a haj és a fejbőr egészsége szempontjából ugyanilyen nélkülözhetetlen a B2- és az E-vitamin is: az előbbi szintén a tejben, tejtermékekben, a hús- és zöldségfélékben, a teljes kiőrlésű magvakban, a májban, a tojássárgájában, az élesztőben, valamint a mogyoróban lelhető fel nagyobb arányban, az E-vitamin leggazdagabb forrásai pedig a növényi olajok, gabonafélék, gabonacsírák, dió, mogyoró, mandula, búzacsíra, zöldségek, gyümölcsök, valamint a hús és a tojássárgája.

A legfőbb „hajfelelős” nyomelemekről, mint például a cinkről, szelénről és a vasról se feledkezzünk meg a tavaszi hajerősítő étrend összeállításánál! Vagyis használjunk fel az étrendünkben májat, vörös húsokat, tojást, diót, tökmagot, babot, hiszen ezek a vas és a cink legfőbb „lelőhelyei”, és a szelént tartalmazó brokkoli, paradicsom és gabonafélék is szerepeljenek az otthoni étlapon!

Az étrendre való odafigyeléssel nemcsak a szép hajért, hanem az ilyenkor tavasz táján – szintén gyakori – töredezett, felpuhult körmünkért is kell némi „áldozatot” hozni. Körmünk gyengeségéért, gyakori letöréséért ugyanis nemcsak a kesztyű nélküli mosogatás, lakástakarítás vagy a körömlakkok, körömlakklemosók rendszeres használata lehet a vétkes: ugyanúgy, mint a hajunknál, szerepet játszhat ebben a kevésbé megfelelő táplálkozás vagy éppen a már említett belső tavaszi vitamin-, ásványianyag- és nyomelemhiány.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor