Tudta-e?
hogy az emberi szervezet víztartalma a kor előrehaladtával csökken? Az újszülött szervezete 72, a felnőtté átlagosan 60, míg az idős emberé 50%-ban tartalmaz vizet.

68. szám - 2008. december 8.

Pszichológia

Személyiségtípusok

A személyiség öröklött és szerzett, az egyéni élet során kialakult tulajdonságok, vonások sajátos egysége. A személyiség (latinul: persona) szó az ókori népeknél – a görögöknél és a rómaiaknál – a színészek által viselt álarcot jelentette. Ma személyiségen az ember valamennyi pszichés tulajdonságát értjük.
VARGA Tímea

A személyiség (latinul: persona) szó az ókori népeknél – a görögöknél és a rómaiaknál – a színészek által viselt álarcot jelentette. Ma személyiségen az ember valamennyi pszichés tulajdonságát értjük.

Az emberi élet minden területén találhatók személyes különbségek. Temperamentumunk az egyik legjellegzetesebb ilyen jellemvonás, mely alapján különbözünk egymástól. Velünk született, bennünk volt, még mielőtt az öntudatunk és az akaratunk működni kezdett volna. Mégis hatást gyakorol életünkre, indulatainkra, értelmünkre és akaratunkra. Maga a szó latin eredetű, „helyes keveréket” jelent. Ez arra a régi orvosi elképzelésre utal, miszerint a test négyféle folyadékot tartalmaz: vért, sárga epét, fekete epét és nyálat. Ennek megfelelően négyféle temperamentum ismeretes:

Szangvinikus alkat:


A latin sanguis szó jelentése: vér. A vér az emberi test meleg folyadéka, a szangvinikus alkat meleg, vidám, eleven temperamentumot jelöl. Ő a jelenben él, jellemének ereje abban rejlik, hogy jól tud alkalmazkodni környezetéhez. Mindenféle megerőltetés nélkül átéli embertársai örömét és bánatát, életét és válságát. Ez a képessége vonzó bájat kölcsönöz lényének. Született hajlama van a gyerekekkel való foglalkozáshoz. Temperamentumának gyengéje is abban rejlik, hogy ő a jelen embere. Éppen ezért gyakran elvesznek életének összefüggései, mert minden új benyomása elkergeti az előzőt. Barátságaiban általában nem hűséges. Az adott pillanatban szívélyes és áradozó, de a következő utcasarkon, amint összefut egy újabb ismerősével, a régiről, a neki tett ígéreteiről teljesen megfeledkezik... megbízhatatlan. Ugyanez a helyzet a szerelemben is, egy újonnan fellángolt és magas hőfokon égő érzést szinte azonnal ki tud oltani egy másik. Sajnos a szangvinikus egyén gyengéi miatt messze nem olyan sikeres az életben, mint amilyen tehetsége lévén lehetne.

Melankolikus alkat:

A melancholia jelentése: fekete epe. Ezt a kifejezést a sötét, nyomasztó, borús temperamentum megjelölésére használják. Őt az érzelmei uralják, azonban amíg a szangvinikus figyelme kifelé irányul és nyitott, addig a melankolikus gondolkodása és érzése befelé fordul. Közöttük sok a nagy művész, gondolkodó és filozófus. Mély és alapos, ha valamibe belekezd azt véghezviszi. Hűséges típus. Nem köt sok barátságot, de a meglevőkhöz ragaszkodik. Megbízható, ígéreteit és kötelezettségeit nem felejti el könnyen. Érzékeny, ezért könnyen megsértődik, a személyét ért sértéseket pedig nem felejti el egykönnyen. Ez bizalmatlanságot szül, ami olyan súlyos következményeket is vonhat maga után, mint az üldözési mánia. Éles szeme van mások hibáinak felfedezésére, saját hibáit természetesen nehezen ismeri fel, ezért végtelenül büszke. Gyakran úgy érzi, hogy elhivatott egy különösen nehéz, ideális életfeladat ellátásához. A tökéletesség iránt támasztott túlzott igényei miatt nehezen talál olyan személyt, aki megfelel az elvárásainak.

Kolerikus alkat:

Jelentése abból a görög szóból ered, amely sárga epét jelent. Az ókorban a test forró folyadékát látták benne. Kolerikusnak a forró, gyors, aktív temperamentumot szokták nevezni. Természetében az akarat az uralkodó elem. Számára az élet munka és tevékenység. Gyorsan felfogja a helyzetet, cselekedeteinek célja van. Azonnal meglátja a cél eléréséhez szükséges eszközöket. Jó a megfigyelőképessége, ezért helyesen ítéli meg az embereket. Éles elméjű, szorongatott helyzetben éber és bátor. A veszélyek nem ijesztik meg, számára az egyenletes hétköznapi élet szinte elviselhetetlen, hiányoznak belőle az izgalmak. A kalandorok szinte kivétel nélkül kolerikusok. Mivel kemény ember, érzelmi élete gyengén fejlett. Az élet érzelmes oldalát nem igazán érti. Viharos és heves. Mivel céljait általában mindig eléri, ezért túlságosan öntudatos, gyakran önfejű és hajthatatlan. Gőgös, ha azt látja, hogy mások feladják az álmaikat, akkor lenézi őket, ez hatalmaskodóvá teheti. Az eszközökben nem válogat. Legtöbbször más embereket is csak lehetőségeknek tekint önmaga és céljai eléréséhez. Mindemellett bosszúvágyó is.

Flegmatikus alkat:


A görög phlegma = testnedv szóból ered. A phlegmát nedvesnek, hűvösnek tartották és úgy vélték, hogy a lustaság előidézője. A flegmatikus megjelölést a hűvös, lassú temperamentumra alkalmazták. Az ilyen személy nyugodt és kiegyensúlyozott. A kívülről érkező benyomások sokkal harmonikusabb hatást gyakorolnak rá, mint a másik három típusra. Jóindulatú és összeférhető természetű. Békeszerető, nem táplál haragot és nem háborog. Lehetőség szerint kerüli az izgalmakat. Van benne valami szeretetreméltó és vidám. Kedélyes, kellemes és tréfálkozó, nyugodt és megbízható, veszély esetén mindig megőrzi hidegvérét. Ereje is abban van, hogy a káosz kellős közepén is nyugodtan szemléli a helyzetet, mérlegel, és végül mindig a legbiztosabb utat választja. Megbízható és gyakorlatias. Gondolkodása a maga törvényei szerint szabadon működik, ezért tudományos munkára kifejezetten alkalmas. Megbízható, barátságai terén kitartó és hűséges. Ő a nyugodt megfigyelő, és a megfigyelés olykor ingerlő. Ha a szangvinikus melegszívű, akkor a flegmatikus hideg, mint a jég. Ha a melankolikus tele van a világ panaszával, akkor a flegmatikus optimistább, mint valaha. És ha a kolerikus jelenik meg tele tervekkel, akkor a flegmatikus számára a legnagyobb élvezet, ha lelkesedésére hideg vizet önthet.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor