Tudta-e?
Hogy Kínában hivatalosan ötvenöt különböző nemzetiség él!

93. szám - 2012. április 01.

Egészség

Elkezdődött a kullancsszezon!

Néhány óvintézkedést érdemes megtenned, mielőtt természetjárásra indulsz.

1
A tavaszi időjárás nem csupán a kirándulóknak kedvez, a hőmérséklet növekedésével a kullancsok is felébrednek téli álmukból. Ha alig várod, hogy a hétvégén kimozdulj kicsit a városból, és a szabadban tölts egy napot, légy elővigyázatos, és védekezz hatékonyan a kullancsok ellen.

Földrajzi területenként eltérő lehet, hogy melyik tavaszi hónapban kezdődik a kullancsszezon. Hazánkban jellemzően március közepétől ébredeznek az apró vérszívók, ám a melegebb időjárás akár korábbra is tolhatja a kullancsok aktivizálódását.

Környezetvédelmi okokra hivatkozva az Európai Unió 2009-ben kivonta a forgalomból azt a vegyszert, mellyel a köztereket permetezték - és jelenleg még nem áll rendelkezésre másik szer. Épp ezért a bokros, erdős területen, illetve parkokban már a tavasz első hónapjában különösen vigyáznod kell.

Nem kell pánikba esned, ha kullancsot találsz magadban, nem hordoz minden állat kórokozókat magában. Az apró vérszívók csak akkor jelentenek komolyabb veszélyt rád nézve, ha fertőzöttek: ebben az esetben Lyme-kórt, illetve agyvelőgyulladást terjesztenek.



Három bevált módszer vérszívók ellen

Permetezz!


Számos kullancs elleni szer kapható a gyógyszertárakban, drogériákban. Kirándulás előtt permetezd be vele a ruhádat, majd körülbelül két-három óránként ismételd meg a műveletet. Ha lehet, válassz permethrintartalmú szert.

Hosszú nadrág

A közhiedelemmel ellentétben a kullancsok nem a fákon üldögélve lesnek az alattuk elhaladó gyanútlan áldozatra. A fűszálak között, illetve bokrokban élnek, a talaj közelében - vagyis alulról másznak felfelé. Kiránduláshoz épp ezért válassz hosszú nadrágot, kerüld azokat a lenge ruhadarabokat, melyekben könnyen megkapaszkodhatnak a vérszívók. Még jobb, ha a nadrág szárát a zokniba tűröd.

Kullancsvizit

A kirándulásból hazatérve első dolgod a fürdéssel egybekötött kullancsvizit legyen. A levetett ruhadarabokat jól rázd ki. Nézd át az egész tested - különösen ügyelve a hajlatokra -, nem fúródott-e beléd apró vérszívó. Ha nem volt szerencséd, és találsz magadban kullancsot, az eltávolítás szakszerűen kell végezni.

Rendkívül fontos, hogy ne használj se testápolót, se étolajat a kullancs eltávolításához. Ne kenj semmit az állatra, mert ezzel csak azt éred el, hogy reflexszerűen visszaöklendezi a nyálat és az addig szívott vért a bőrbe, ami komoly gondokat okozhat - különösen akkor, ha a vérszívó valamilyen fertőzést hordoz magában.

Mivel a kullancs fullánkja kampós, nehezen tudod eltávolítani, bármelyik irányba is forgatod. Ráadásul ha sokat bajlódsz vele, hasonlóképpen járhatsz, mint akkor, ha rákentél volna valamit az állatra. Vagyis a potrohában lévő - esetleg fertőzött - tartalmat visszaöklendezheti a bőröd alá. Ha tehát meg akarsz szabadulni a kellemetlen vendégtől, fogj egy csipeszt, ezzel ragadd meg az állat potrohát, minél közelebb a bőrödhöz, majd finoman és egyenletes erővel húzd ki.

Előfordulhat, hogy a kullancs feje bennszakad, ám ettől nem kell megijedned. A legjobb, ha kivárod azt az egy-két hetet, míg szervezeted egyszerűen magától kilöki az idegen testet. Ha ugyanis elkezded kicsipegetni a bennmaradt részeket, könnyen begyulladhat és felülfertőződhet a bőröd.

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor