Tudta-e?
Nejlont először 1938-ban állítottak elő. Első felhasználási területe a fogkefék sörtéje volt.

90. szám - 2011. november 01.

Barringer-kráter

Figyelmeztetés az űrből

Vannak helyek a Föld felszínén, melyekre az utazó kíváncsisággal és egyben borzongással tekint.

Az ember szereti azt hinni, hogy a világ, melyet meghódított, biztonságos és jól ismert hely, furcsa, bizarr és irányíthatatlan jelenségek nélkül - különösen a természet rejtett erőit illetően, melyeket mindenáron uralni akar. Létezik azonban néhány hely, ahol a folytonosság szó szerint megszakad, a káprázatos természeti csodák helyett pedig a mélység tárja eléd borzongással, ugyanakkor izgalommal teli, félelmetes titkait, bizonyítva, hogy a Földön, netán azon is túl hatalmas erők munkálnak.

A világ egyik legismertebb meteorkrátere, a Diablo-kanyoni Kráternek vagy hivatalosan is Meteor-kráternek nevezett mélyedés az egyesült államokbeli Arizonában található.

Az 1,2 kilométer átmérőjű, több mint 170 méter mély gödröt egy fémekből és ércekből álló meteor - a legújabb feltételezések szerint egy egész meteorraj - becsapódása hozta létre, mely mintegy 50 ezer évvel ezelőtt, körülbelül 43 ezer km/órás sebességgel ütközött a Földnek, csaknem 200 millió tonna követ megmozgatva, olyan erővel, mely 150 atombombáéval érne fel.

A különös krátert már az első Amerikába érkező gyarmatosítók is felfedezték - az évszázadok során többek között vulkáni kalderának hitték -, a tudományos kutatásokat azonban csak 1903-ban, Daniel Moreau Barringer vezetésével kezdték meg, akiről később el is nevezték a képződményt.

Neki köszönhetően a mélyedés a világ első bizonyított meteoritkrátere lett, egyúttal a legjobban karbantartott és leginkább megőrzött címmel is büszkélkedhet. Amellett, hogy az 1960-as években a NASA űrhajós kiképzéseinek is kedvelt színhelye volt a terület, a turisták körében is egyre népszerűbbé vált, manapság pedig a leglátogatottabb amerikai látványosságok körébe tartozik, ahol egy kiállításokkal, vetítésekkel, túrákkal csábító, sokrétű és fejlett látogatói központ is működik.



Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor