Tudta-e?
...hogy kié volt az elsõ könyvtár? Asszúrbanipál asszír királyé volt az elsõ nagy gyűjtemény, mely körülbelül 2600 évvel ezelõtt létesült. A könyvtárban gyűjtötték össze az asszír királyok hadjáratairól szóló történeteket, valamint leveleiket és rendeleteiket. A "könyvek" valójában ékírással telerótt agyagtáblák voltak, melyeket gondosan leltároztak és belenyomták a király pecsétjét is.

38. szám - 2008. május 12.

Hatodik GENIUS konferencia és diákverseny

Eredmények

A GENIUS konferncia és diákverseny színvonalas szakmunkák bemutatását hozta
MUHI Béla

1. S Z E K C I Ó – fizika, műszaki, informatika

Csizofszki Judit, 2. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Édes Katalin
Témakör: fizika 3. díj
Volt egyszer egy kicsi bolt, abban mindenféle csoda volt…

Fejdi Emma, 9. osztály, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
Mentor: Édes Katalin
Témakör: fizika, csillagászat 2. díj
Fényszennyezés

Virág Zsolt, 3. osztály, Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont,
Magyarkanizsa
Mentor: Tóth Béla
Témakör: műszaki 1. díj
Meccano CAD modellek

Bagi Zoltán, 3. osztály, Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont,
Magyarkanizsa
Mentor: Tóth Béla
Témakör: műszaki 2. díj
Tárcsafék kinematikai szimulációja

2. S Z E K C I Ó – kémia, kémiatörténet

Sztántity Szebasztián, Bleszkány Viktor, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Máriás Ildikó
Témakör: kémiatörténet 3. díj
Nagyanyáink kémiája

Anitics Tamás, Lejkauf István, 9. osztály, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és
Kollégium, Zenta
Mentor: Szórád Endre
Témakör: fizikai kémia 3. díj
Üvegházhatás

Nagy Lívia, 2. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Gere Anikó
Témakör: kémia 1. díj
Háziszappan illatosítása

Tóth Ágnes, Döme Lili, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Máriás Ildikó
Témakör: kémia 1. díj
E 260 – ez meg mi?

Víg Anna, Tóth Sándor, 9. osztály, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium,
Zenta
Mentor: Szórád Endre
Témakör: szerves kémia 2. díj
Miért szeretünk egyes ételeket jobban, míg másokat kevésbé?

Tóth Szabolcs, Kecsenovity Egon, 10. osztály, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és
Kollégium, Zenta
Mentor: Szórád Endre
Témakör: szervetlen kémia 2. díj
Gyorségésű folyamatok

Kopasz Tamás, Erdélyi Ádám, 9. osztály, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és
Kollégium, Zenta
Mentor: Szórád Endre
Témakör: szerves kémia 2. díj
Kukoricából alkohol

Mátéffy Kornél, 9. osztály, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
Mentor: Szórád Endre
Témakör: kémia, elektrokémia 1. díj
Galvánelemek, gyümölcselemek

Fejdi Emma, 9. osztály, Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium, Zenta
Mentor: Szórád Endre
Témakör: kémia, elektrokémia 2. díj
Galvánelemek - Leclanché elem

3. S Z E K C I Ó – orvostudomány

Bajusz Erika, 3. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Dr. sci. med. Božana Naumov
Témakör: orvostudomány 2. díj
A fekélybetegség kiváltó tényezői Zentán és környékén

Kálmán Krisztián, 1. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Dr. Berta Szabó Anikó
Témakör: orvostudomány 3. díj
A tinik vérnyomása

Mészáros Anna, 4. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Máriás Ildikó
Témakör: orvostudomány 3. díj
Egészség(telenség) és siker – A pénz és az élsport a testépítők szemszögéből

Ördög Anita, Klebecskó Erika, 3. osztály, Április 7. Egészségügyi Középiskola, Újvidék
Mentor: Dr. Kakas Mária
Témakör: orvostudomány 2. díj
A szervezetünk vízért kiált!

Tóth Ágnes, Döme Lili, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Rózsa Sípos Mónika
Témakör: orvostudomány 1. díj
A fiatalok ismeretei a szexuális úton terjedő betegségekről és azok
következményeiről

Ágoston Szabina, Gere Orsolya, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Dr. Vasas Mihály, Rózsa Sípos Mónika
Témakör: orvostudomány 2. díj
Allergiás megbetegedések gyakorisága Zentán

Kovács Loretta, 3. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Dr. sci. med. Fenyvesi Attila
Témakör: orvostudomány 1. díj
A méhnyakrák szűrésének elterjedése és ismeretei Topolya és Zenta községben

Ülvöcki Gábor, Mészáros Anna, 4. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentorok: Máriás Ildikó, Dr. Víg Lengyel Ibolya
Témakör: orvostudomány 2. díj
A rákos megbetegedések gyakorisága Zentán

Sárkány Blanka, 3. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Dr. Nagy Abonyi Endre, Gere Anikó
Témakör: orvostudomány 1. díj
Az anaesthesia – Kísérlet a forradalmian új inhalációs anaesthetikumokról

Oláh Tamás, Katona András, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Rózsa Sípos Mónika
Témakör: orvostudomány, biológia 1. díj
A hangok hatása az emberi szervezetre
Horváth Mária, Szennyes Tivadar, 2. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Mentor: Muhi Béla
Témakör: orvostudomány 3. díj
Iriszdiagnosztika

Kurcinák Laura, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentor: Muhi Béla
Témakör: orvostudomány 3. díj
Az Alzheimer-kór

Nagy Enikő, Fajtner Anna, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Témakör: orvostudomány 3. díj
Sziámi ikrek

4. S Z E K C I Ó – biológia, zoológia, botanika

Menyhárt Ákos, 4. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Rózsa Sípos Mónika
Témakör: zoológia 1. díj
A búvárbogár lencsevégen

Jovana Plavša, 4. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Mentorok: Ružica Petrović, Ivana Mijić
Témakör: biológia 1. díj
Ocena kvaliteta vode Petničkog jezera na osnovu sastava
fitoplanktonske zajednice
A Petnicai tó minőségének értékelése a fitoplankton közösség összetétele alapján

Ivana Kiš, 2. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Mentor: Ružica Petrović
Témakör: biológia 3. díj
Nasleđivanje krvnih grupa
A vércsoportok öröklődése

Gavlik Bernadetta, 4. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Mentor: Csepregi Ibolya
Témakör: orvostudomány 3. díj
Az inzulin

Sinka Mónika, Sütő Anna, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Rózsa Sípos Mónika
Témakör: botanika 2. díj
Merre táncolnak a növények?

Sarok Emma, 2. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Mentorok: Muhi Béla, Sarok Ottó
Témakör: biológia, zoológia 2. díj
Vaddisznó

Bíró Magyari Tas, Farkas Árpád, 2. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Rózsa Sípos Mónika
Témakör: biológia, botanika 1. díj
Unokáink sem fogják enni…

Balogh Levente, 2. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Mentorok: Balogh István, Muhi Béla
Témakör: biológia, zoológia 2. díj
A halastavak szerepe a kis kárókatona (Phalacrocorax pygmeus)
populációjának terjeszkedésében a Vajdaságban

5. S Z E K C I Ó – földrajz, környezetvédelem

Bátori Annamária, 2. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Témakör: földrajz 3. díj
Földünk "pattanásai" - Vulkánok

Gellér Mónika, 3. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Mentor: Gellér Márta
Témakör: földrajz 3. díj
Spanyolország - Művészete és kultúrája

Bátori Annamária, 2. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Témakör: földrajz 3. díj
Poszeidon bosszúja - Ha meglódul a tenger

Muzsika Tóth Tímea, Surányi Lea, 2. osztály, Svetozar Marović Gimnázium, Újvidék
Témakör: környezetvédelem 1. díj
Újrahasznosítás

Varga Viktor, Hangya Tamás, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Máriás Ildikó, Hangya Zoltán, id. Varga Viktor
Témakör: környezetvédelem 1. díj
Erdőség és vadvilág Zentán - Környezetvédelem egy erdész és egy vadász
szemével

Benák Tímea, Szalai Bence, 1. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Máriás Ildikó
Témakör: környezetvédelem 2. díj
Média (környezet)védelem

6. S Z E K C I Ó – történelem

Pálfi Szuzanna, 2. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: történelem 2. díj
A Magyar Szent Korona története

Szabó Anita, Sóti Lilla, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: történelem 1. díj
Az Árpád-házi királyok törvényei és büntetései

Süli Flórián, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: történelem 1. díj
Lovagok és szamurájok

Szatmári Orsolya, 2. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: történelem 2. díj
Az akácfa titka

Palágyi Árpád, 1. osztály, Veljko Petrović Gimnázium, Zombor
Mentor: Wilhelm József
Témakör: történelem 1. díj
A sámánizmus

Németh Anita, 8 osztály, Ady Endre Általános Iskola, Torda
Mentor: Rontó Bozóki Judit
Témakör: történelem 3. díj
Az amerikai polgárháború

Szabó Tönki Albert, 4. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Pataki Tibor
Témakör: történelem 2. díj
Az 1848-as forradalom és szabadságharc - Tavaszi hadjárat

Mózes Anita, 3. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Veréb Lóránt
Témakör: történelem 3. díj
Az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc vajdasági vonatkozásai

Molnár Norbert, Romoda Krisztián, 8. osztály, Testvériség-Egység Általános Iskola,
Zombor
Mentor: Wilhelm József
Témakör: történelem 3. díj
Az 56-os magyar forradalom zombori visszhangja

Rácz József, Imgrund Arnold, 4. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: történelem 1. díj
A természet ereje - Az időjárás döntő szerepe a történelem folyamán

Gimpel Ákos, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Témakör: történelem 2. díj
Terrortámadás 2001. szeptember 11-én

7. S Z E K C I Ó – helytörténet, kultúrtörténet, irodalom, nyelvtudomány

Dobroka Aleksandra, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: történelem, kultúrtörténet 3. díj
A maja naptárrendszer

Péter Andrea, 3. osztály, Veljko Petrović Gimnázium, Zombor
Mentor: Wilhelm József
Témakör: történelem, helytörténet 1. díj
Kupuszina, egy mesébe illő falu (a falu telepítésének története)

Tomity Ella, 8 osztály, Ady Endre Általános Iskola, Torda
Mentor: Rontó Bozóki Judit
Témakör: történelem 3. díj
Népszokások

Ternovácz Bálint, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentor: Ökrész Károly
Témakör: történelem, helytörténet 1. díj
Egy temerini polgáris diáklány mindennapjai a II. világháborúban

Görög Lajos, 4. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentor: Németh Ferenc
Témakör: történelem, kultúrtörténet 2. díj
Az 1848/49-es magyar szabadságharc huszárjai

Horváth Andrea, Márity Szanya, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentorok: Muhi Béla, Pecze Rózsa
Témakör: helytörténet 1. díj
A Spitzer-kastély

Sztántity Szebasztián, Tóth Dorottya, 2. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Máriás Endre
Témakör: irodalom 2. díj
Kimondva kimondatlanul – A testbeszéd mint irodalmi eszköz

Dani Timea, Répási Diana, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentor: Muhi Béla
Témakör: nyelvtudomány 2. díj
A villámolvasás

8. S Z E K C I Ó – filozófia, vallás, szociológia, politológia

Erdélyi Viola, 3. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Badis Róbert
Témakör: szociológia, vallás 3. díj
Ki van ott fent?

Kolenák Márk, Varga Beáta, 2. osztály, Mezőgazdasági Szakközépiskola diákotthonnal,
Futak
Témakör: vallás, hitoktatás 3. díj
Apokalipszis a 21. században

Halász Hargita, Halász Viola, 2. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: vallás 2. díj
Számok a Bibliában

Király Krisztina, Varjú Léna, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Mentor: Mátyus János
Témakör: képzőművészet- és vallástörténet 2. díj
Angyalaink

Katona Ágnes, Kovács Laura, 4. osztály, Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági
Középiskola, Topolya
Mentor: Luhovics Tímea
Témakör: szociológia, pszichológia 1. díj
Előítéletek a tudomány fátyla alatt

Hallgató Boglárka, 2. osztály, Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági
Középiskola, Topolya
Mentor: Mengyán Pletikosić Ildikó, Luhović Tímea
Témakör: pszichológia, szociológia 2. díj
Miért ez a mobiltelefonom?!
Avagy a mobil márkája, a tanulmányi eredmény és az anyagi háttér
összefüggési

Harkai Ákos, Oroszi Sándor, 3. osztály, Dositej Obradović Gimnázium és Közgazdasági
Középiskola, Topolya
Mentor: Luhović Tímea
Témakör: szociológia, politológia 3. díj
Érvelési hibák a 2008-as elnökválasztási kampányban

Erdelji Tivadar, 3. osztály, Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola, Szabadka
Mentor: Szabó Cibolya Teréz
Témakör: szociológia 2. díj
A divat és a sztárvilág, illetve azok befolyása társadalmunkra

Bicskei Andrea, 2. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Rózsa Sípos Mónika
Témakör: szociológia 1. díj
Az értelmi fogyatékos emberek helyzete Magyarkanizsán

Úri Tímea, 4. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Témakör: szociológia 1. díj
A gyermekjogok

Ágoston Szabina, Losonc Csongor, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Máriás Ildikó
Témakör: szociológia 2. díj
Alkohol, mint barát

9. S Z E K C I Ó – pszichológia, magatartástudomány

Süli Mónika, Csúzdi Valentina, 2. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Rózsa Sípos Mónika
Témakör: pszichológia 1. díj
A modern kor betegsége – a fóbia

Kókai Anikó, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentor: Góbor Zoltán
Témakör: pszichológia 1. díj
Számítógépes játékok és erőszak

Bajusz Lili, 2. osztály, Közgazdasági és Kereskedelmi Középiskola, Zenta
Mentor: Brajanović Eva
Témakör: pszichológia, orvostudomány 1. díj
Az oldaliság hatása a gyermekek pszichikai fejlődésére

Erdélyi Flóra, 3. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Szepesi Zoltán
Témakör: pszichológia 1. díj
Élet ketten – Ikrek egymás között

Csizmadia Rita, 3. osztály, Veljko Petrović Gimnázium, Zombor
Mentor: Banda Irén
Témakör: pszichológia 1. díj
Teljesítménymotiváció és locus kontroll

Dukai Emese, 3. osztály és Pejin Andrea, 2. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Mentor: Tóth Vásárhelyi Anita
Témakör: pszichológia 1. díj
Skizofrénia a mai világ tükrében

Erdélyi Anita, 2. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Szabadka
Témakör: pszichológia 1. díj
A stressz, mint a 21. század betegsége

10. S Z E K C I Ó – fotográfia

Katona András, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Mentor: Édes Katalin
Témakör: fotográfia 1. díj
Természetfotó - Perspektívák

Horvát Melani, 3. osztály, Politechnikai Középiskola, Szabadka
Témakör: fotográfia 2. díj
Természetfotó

Kasza Ákos, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Témakör: fotográfia 3. díj
Természetfotó

Ternovácz Bálint, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentor: Ternovácz Tibor, Utcai Dávid
Témakör: fotográfia 1. díj
Természetfotó

Kurcinák Laura, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Témakör: Fotográfia 3. díj
Természetfotó

Pejin Andrea, 2. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Témakör: fotográfia 1. díj
Fotografika

Pejin Andrea, 2. osztály, Egészségügyi Középiskola, Zenta
Témakör: fotográfia 2. díj
Természetfotó

Morvai Emma, 3. osztály, Április 7. Egészségügyi Középiskola, Újvidék
Mentor: Muhi Béla
Témakör: fotográfia 3. díj
Természetfotó

László Judit, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Mentor: Ternovácz Bálint
Témakör: fotográfia 3. díj
Természetfotó

Léphaft Ágnes, 3. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Témakör: fotográfia 2. díj
Természetfotó

Balogh Levente, 2. osztály, Svetozar Marković Gimnázium, Újvidék
Témakör: fotográfia 3. díj
Természetfotó

11. S Z E K C I Ó – közgazdaságtan
I. Vajdasági Menedzsment Bajnokság

Nagyabonyi Emese, 3. osztály, Közgazdasági Középiskola, Zenta
Témakör: közgazdaságtan 1. díj
Üzleti terv

Laták Frigyes, 3. osztály, Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont,
Magyarkanizsa
Mentor: Vujičić Sava
Témakör: közgazdaságtan 1. díj
Üzleti terv

Varga László, 3. osztály, Zentai Gimnázium, Zenta
Témakör: közgazdaságtan 2. díj
Üzleti terv

Szabó Titanilla, 3. osztály, Közgazdasági Középiskola, Zenta
Témakör: közgazdaságtan 2. díj
Üzleti terv

Tölgyesi Atilla, 3. osztály, Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont,
Magyarkanizsa
Mentor: Vujičić Sava
Témakör: közgazdaságtan 3. díj
Üzleti terv

Kenyeres Gábor, 4. osztály, Beszédes József Mezőgazdasági és Műszaki Iskolaközpont,
Magyarkanizsa
Mentor: Vujičić Sava
Témakör: közgazdaságtan 2. díj
Üzleti terv
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2020 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor