Tudta-e?
Hány féle nyelvet beszélnek a földön? Minden egyes nép a maga nyelvét beszéli és ezen belül is számtalan nyelvváltozatot, nyelvjárást, tájnyelvet. Ezek száma valószínűleg több százezerre tehető, pontosan azonban nem tudjuk, mert még a nemzeti nyelv határvonalai sem állapíthatók meg egykönnyen. Ha a "jelentős mennyiségű ember" által beszélt nyelvek számát akarjuk meghatározni, akkor kb. 3500-at kapunk. A Biblia létező fordításaink a száma legalább 770.

11. szám - 2007. augusztus 13.

Nyelvtudomány

Sétálóudvar

Régente a korzó vagy sétány volt a városoknak az az utcájuk, illetve útszakaszuk, ahol háborítatlanul sétálhattak az emberek. A gépkocsiforgalom alól kivont utcákat már egy ideje sétálóutcának nevezik.
MOLNÁR CSIKÓS László

1

Régente a korzó vagy sétány volt a városoknak az az utcájuk, illetve útszakaszuk, ahol háborítatlanul sétálhattak az emberek. A gépkocsiforgalom alól kivont utcákat már egy ideje sétálóutcának nevezik. Például: „Az utolsó évtizedben a város gazdasága régen nem látott átalakuláson ment át, új városközpont és sétálóutca épült, lehetővé téve a kulturált bevásárlást, a kikapcsolódást.” – „A Fő utca egy része sétálóutca lesz, felértékelődnek az itteni ingatlanok, és a belvárosihoz hasonló üzleti negyed jöhet létre.” – „A kisvárosok az utóbbi időben előszeretettel utánozzák a nagyvárosi központokat: sétálóutcákat létesítenek, és ennek következtében a belvárosokból kiszorul a megszokott élet.” A sétálóutca főnév szinte divatot teremtett, ugyanis mintájára létrejött a sétálóudvar, a sétálónegyed, a sétálóövezet, a sétálópark stb.

A sétálóudvar elsődlegesen börtönnek arra a részére utal, ahol a rabok szabad levegőn tartózkodhatnak és járkálhatnak. Például: „A börtön befogadóképessége 55 személy, ám a tegnapi létszám szerint éppen 200-an vannak a fogvatartottak. A sétálóudvar talán egy nagyobb szoba méretét teszi ki (15 méter hosszú és 5 méter széles), s ennélfogva teljesen alkalmatlan a céljára, a fogvatartottak napi egy órás levegőztetését egyáltalán nem tudják biztosítani.” – Az ügyesebb rabok szökésre használják ki a sétálóudvaron való levegőzést. Így tett az a macedón állampolgár is, aki a győri rendőrség fogdájában embercsempészés gyanúja miatt ült előzetes letartoztatásban. „Miután értesült arról, hogy az előzetes letartóztatását 60 nappal meghosszabbították, a fogdában rosszullétre panaszkodott. A személyzet kivitte a fogdához tartozó, négy méternél magasabb fallal, felülről ráccsal fedett sétálóudvarba. A macedón férfi tíz perc után már némileg jobban lett, de a fogda személyzete még az udvarban hagyta egy kis levegőzésre. Tíz perc múlva visszatértek, hogy a foglyot helyére kísérjék, de hűlt helyét lelték.” A sétálóudvar szó tömbépületeknek belső terét is jelöli. Például: „A háromszintes épületben tizenkét 78–116 négyzetméteres lakás lesz, a sétálóudvar alatti mélygarázsban pedig tizenhat gépkocsi tárolására nyílik majd lehetőség.”

A sétálónegyed voltaképpen sétálóutcák együttese: „Hosszú évek tervezgetése után végre megkezdődhet az erzsébetvárosi Madách sétány kialakítása, melynek nyomán a Nagykörutat és a Kiskörutat összekötő üzleti, kulturális és lakossági igényeket kielégítő sétálónegyed kerülne a jelenleg pusztulófélben lévő épületek közé.” A sétálóövezet szó is nagyjából azt jelenti, amit a sétálónegyed. „Az egyik alapvető szempont az, hogy visszaálljon a századelőn még létező korzó típusú sétálóövezet. Ennek jeleként az idei nyár minden hétvégéjén kitiltották a belvárosból a gépjárműforgalmat, hogy a személyautók és az autóbuszok helyett a gyalogosok vegyék birtokukba a Piac utcát.” – „A sétálóövezetben az előadóművészek könnyen megtalálják a helyüket.” – „A tervezőknek a sétálóövezet kialakításával egy időben meg kell oldani a parkolási gondokat is, hiszen napközben már most sem lehet üres helyet találni a belvárosban.”

A sétálópark főnév használata már túlzásnak tűnik, hiszen maga a park is elsősorban sétálásra való: „A 19 hektárnyi területen jelenleg 5 hektár erdő is van, melyet érintetlenül kívánnak hagyni, hogy sétálóparknak használják majd a környékre költözők.”– „A Karádi Gábor tájépítész munkáját dicsérő sétálóparkba az önkormányzat megbízásából Mihály Gábor szobrászművész készített olimpiai emlékművet.”

Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor