Tudta-e?
…hogy a Magyar Zenetudományi Intézet regisztrálta a 200 000-ik magyar népdalt, amelyből 100 000 már megjelent nyomtatásban is. A 80 milliós lakosságú Németországban összesen 6000 (!) népdalt tudtak összegyűjteni.

104. szám - 2013. május 01.

Beszámoló

A Szép Magyar Beszéd verseny döntőjén

Az idén 48. alkalommal (2013.április 18-tól 21-ig) rendezte meg a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium a Szép Magyar Beszéd verseny országos döntőjét, a Kárpát-medencei középiskolások legrangosabb anyanyelvi versenyét.
Bezeg Anikó, tanuló, adai Műszaki Iskola

Közel 150 versenyző jutott el a döntőre, akik közül 25 a határon túli: Erdélyből, Kárpátaljáról, Felvidékről és Vajdaságból. Vajdaságot 5 diák képviselte: Bodó Sarolta és Csóka Szabolcs a szabadkai Bosa Miličević Közgazdasági Középiskolából, Szöllősi Imre Zentáról a Közgazdasági Iskolából, Dudás György a Kodály Zoltán MMK-t képviselte és Bezeg Anikó az adai Műszaki Iskolát. A versenyzőket a felkészítő tanárok is elkísérték: Pintér Molnár Edit, Vass Borsodi Borbála, Mészáros Márta és Lajkó Sára.

A győri program csütörtökön egy Móricz-kiállítás megnyitójával kezdődött. Másnap a Kazinczy-szobor megkoszorúzása után kezdetét vette a verseny. Ezen a napon a szabadon választott szövegeket olvastuk fel zsűri előtt. Ez a szöveg egy maximum 3 perc időtartamú 20-21. századi esszé vagy értekezés (részlet) kellett, hogy legyen. A határon túli diákok, így mi is, az anyaországi gimnazistákkal versengtünk egy csoportban.

Nagyon jó érzés volt, hogy olyan neves nyelvészek és közéleti személyiségek előtt mutathattuk meg tudásunkat mint dr. Balázs Géza tanszékvezető egyetemi tanár, Wacha Imre főiskolai docens, Bordi András Kazinczy-díjas rádióbemondó és dr. Korzenszky Richárd Príma Primissa díjas bencés tanár.

Pénteken került sor a Beszélni nehéz! nyelvészeti feladatsorok megoldására is. Ezután győri séta, a belváros megtekintése és múzeumlátogatás következett. Este versenytársainkkal, akikkel időközben nagyon jól összebarátkoztunk, leültünk a kollégiumtól nem messze lévő Rába folyó partjára. Beszélgettünk, jókat nevettünk, énekeltünk. A körülöttünk lévő fiatalok is hozzánk hasonlóan szórakoztak.

Szombaton a kötelező szövegek felolvasása következett. Minden versenyző ugyanazt a szöveget kapta, amivel húsz percig foglalkozhatott, majd fel kellett olvasnia a bírálóbizottság előtt. Délután szakmai tanácskozás keretében beszélgettünk a bírálóbizottság tagjaival a verseny tapasztalatairól. Hasznos tanácsokkal láttak el bennünket, rávilágítottak a hibáinkra, és a megdicsértek bennünket a szép teljesítményünkért.

Este egy ünnepi hangversenyt hallgathattunk meg a Győri Filharmonikus Zenekar előadásában.
Az ünnepélyes eredményhirdetés a Városháza dísztermében volt, ahol a legeredményesebb diákok Kazinczy-érmet kaptak. Ekkor került sor a Kazinczy-díjak és a Péchy Blanka-díjak átadására is amit, azoknak a színészeknek, média személyiségeknek vagy tanároknak adnak, akik a magyar nyelv ápolása terén kiemelkedő munkát végeztek.

Nagyon sok élménnyel, baráttal gazdagodtam ezen a hétvégén. Köszönöm a felkészítő tanárnőmnek a bizalmát és bíztatását. Remélem, jövőre ismét részt vehetek a versenyen, és bizonyíthatom a fejlődésemet.



ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor