- Heti Ajánlat
- Természet
- Történelem
- Kultúra
- Nyelvtudomány
- Életmód
- Technika
- Tudósok
- Közélet
- Diákoldal
- Olvasóink küldték
- Tanítástan
- Pszichológia
e-Learning
- Tudta-e?
- ...a University of California kutatói szerint azok, akik napi 9-10 órát alszanak, nehezebben alszanak el, és nem képesek tartósan aludni, ezen kívül más alvászavaraik is lehetnek!
99. szám - 2012. október 01.
Indián nyárA vénasszonyok nyarának tudományos meghatározása csupán annyit mond el, hogy az októberi hónap közepére egy olyan meteorológiai jelenség jellemző, amely szokatlanul magas hőmérséklettel jár az évnek ebben a szakában.
|
1
|
Az igazság azonban ennél sokkal több. Erről árulkodnak a fotók is... A világon inkább indián nyárként ismert őszi időszak az első fagyot vagy nagyobb lehülést követő meleg (20°C felett) nyárias időjárás, amely a táj földrajzi adottságaitól függően október 15. és november eleje között érkezik. Pár napig, de néha egy hétig is eltart. A mérsékelt égövben élő népek már régen felfigyeltek a jelenségre minek következtében sok kifejezés született vele kapcsolatban. Legtöbb esetben, a vénasszonyokról, Szent Mártonról, Szent Terézről, Szent Lukácsról, Szent Mihályról és más ebben az időszakban ünnepelt névnapról (pl. Brigitta) nevezték el, míg Spanyolországban a birsalma nyarának, Bulgáriában a cigányok nyarának, német nyelvterületen arany nyárnak, Kínában pedig a tigris őszének is nevezik. Mikor az európai telepesek megérkeztek az amerikai kontinensre, ámulva látták, hogy új hazájukban milyen bámulatos szinekben pompáznak a levelek az első fagy után, az Angliában Szent Lukács nyarának nevezett jelenségnek új nevet adtak. Ez lett az „indiánok nyara”. Ezek a langyos őszi napok voltak a termésbetakarítás, a hálaadás és a megbékélés időszakai is. Az „indián nyár” kifejezés használatának legrégebbi írásos dokumentuma 1778-ból származik amikor is egy katonából lett amerikai farmer említést tett róla levelében. Európába azonban egy évszázadot késett elterjedése s használata csak a XIX. században vált divatossá. Az 1830-as évektől kezdve gyakran megjelent az irodalomban is jelképezve az élet kései szépségét. |
Kapcsolódó cikkek
- Olvasóink ajánlata