Tudta-e?
A világ oxigénkészletének 60%-át a világóceánban élő növényi planktonok szolgáltatják.

108. szám - 2013. szeptember 01.

Egészség

A háziporatka hatása egészségünkre

A háziporatkák fő táplálékát a lakáson belül az ember elhalt, lehullt hámsejtjei jelentik. A légúti asztma egyik fő „felelőse” a háziporatka…
Dr. CELLER Tibor, a Családi Kör Független Hetilap munkatársa

4
A nagyon elterjedt légúti asztma egyik fő „felelőse” a háziporatka. Kevesen tudják például, hogy az egy-két éve a szobánkban lévő párna súlyának 10%-át a már elhullott atkák, és ezek ürüléke teszi ki, amely igen agresszív allergén. A háziporatka ürüléke miatt allergiás nátha, légúti asztma vagy ekcémás bőrelváltozások, elváltozás jöhet létre.

A köznyelvben házipor-allergiának nevezett betegség okozója valójában nem a házipor, de még nem is a háziporatka, hanem annak mikroszkopikus méretűre feltöredezett, így a levegőben szálló beszáradt ürüléke, ami belélegezve vagy megérintve a jellegzetes allergiás tüneteket kiváltja. A lakáson belüli allergének közül a háziporatka okoz leggyakrabban légúti allergiát. Az allergiás megbetegedéseket az ürülékben található fehérje váltja ki. Az ürülék azért is veszélyes, mert a száraz levegőn beszáradva, feltöredezve a porhoz tapadva órákon keresztül tud lebegni a levegőben, így a lakás bármely részére könnyen eljut. Egy átlagos atka kb. 20 ürülék-gömböcskét helyez el naponta, ami azt jelenti, hogy az atkák néhány nap alatt a saját testtömegüknek megfelelő súlyú ürüléket tudnak „termelni”.

A háziporatka élete és táplálkozása

Háziporatka alatt a gyakorlatban két ízeltlábút értünk: Dermatophagoides pteronyssus és Dermatophagoides farinae. Méretük szerint mindkettő kb. 0,3 mm hosszú, a pókok közeli rokonságban álló élőlény.

Az atkák száma késő tavasszal, nyár végén és kora ősszel a legtöbb, mivel a lakások levegőjének nedvességtartalma a fűtés hiánya miatt ilyenkor a legnagyobb. Télen, kora tavasszal és késő ősszel a fűtött lakások relatív páratartalma 60% körüli, ami az atkák számára kedvezőtlen, és számuk - különösen télen - a legalacsonyabb. Ezt a kedvezőtlen időszakot csak azok a példányok élik túl, amelyek naponta legalább néhány órán keresztül megfelelő körülmények között, pl. ágymelegben tartózkodnak. A túlélésüket sokszor mi is segítjük a lakások túlfűtésével, túlpárásításával.

A háziporatkák fő táplálékát lakáson belül az ember elhalt, lehullt hámsejtjei jelentik. Emiatt természetszerűleg ott fordulnak elő nagy számban, ahol a hámsejtjeink felhalmozódnak (ágynemű, párna, bútorhuzatok, bútortestek, szőnyegek, plüssállatok). Az emberről naponta kb. 1,5 gramm hám válik le, amely egymillió atka számára elegendő táplálék egy napra. 1 gramm porban viszont akár 200 háziporatka is élhet.

Az elhullajtott hámsejtjeink eltüntetése miatt az atkák jelenlétét akár hasznosnak is ítélhetnénk környezetünkben, azonban jelentős allergizáló tulajdonsága miatt sok ember számára az egyik leghaszontalanabb élőlénnyé váltak.

A háziporatka a magas páratartalmú környezetet és a 17-25°C közötti hőmérsékletet kedveli. -20°C-on, illetve 55°C felett elpusztul, ezért azokat a textíliákat, amelyek feltehetően atkával szennyezettek (ágynemű, függöny), 60°C-os vízben kell mosni, illetve mélyhűtőben le kell fagyasztani.

Szénanátha és asztma

Egy ember a nap folyamán átlagosan 9000 liter levegőt lélegzik be. A levegővel együtt jelentős mennyiségű por is megjárja a légutainkat, melynek legnagyobb része (98%) szemünk számára láthatatlan. A légutak szerencsére nem teljesen védtelenek a levegőben található por ellen. Az orrüreg egyik feladata a felesleges részecskék kiszűrése. Sajnos ez nem működik 100%-os hatékonysággal. A 0,002 mm-nél kisebb részecskék igen nagy eséllyel eljutnak egészen a tüdőnkig. Ide tartozik a háziporatka ürüléke is, amely amellett, hogy ki tud tapadni az orr-nyálkahártyára, a léghólyagocskákig is képes eljutni.

Szerencsére a legtöbb ember szinte tudomást sem vesz a környezetében levő porról. Érzékeny személyeknél azonban a háziporral való érintkezés vagy annak belégzése az orr nyálkahártyájának és a szem kötőhártyájának gyulladását (erős könnyezést és orrfolyást) idézhet elő. Később száraz, majd erőltetett köhögés jelentkezhet, illetve a hörgők görcséből adódóan légúti elváltozások (nehézlégzés, fulladási roham, asztma) alakulhatnak ki.
Allergiás megbetegedés általában csak akkor jelentkezik, ha 1 gramm háziporban kb. 10 ezer atka van, és nem jön létre, ha ez az érték 1000 atka/gramm por alá csökken.

Csalánkiütés, ekcéma

A „szénanáthás”, illetve asztmatikus tünetek mellett gyakori, hogy az atkaürülék belégzése vagy érintése bőrtüneteket is előidéz. Ez jelentkezhet csalánkiütés (urticaria) vagy krónikus bőrjelenség, ekcéma formában.

Diagnózis

A háziporatka-allergia diagnózisának felállításának alapja a jellemző tünetek előfordulása, melyet kiegészíthet az alkar bőrén végzett allergén-felderítő bőrteszttel (Prick-teszt) és/vagy vérben található antitestek (IgE) szintjének a meghatározásával történő allergéntesztelés.

A diagnózis felállításánál komplexen kell értékelni az összes körülményt, így az is előfordulhat, hogy IgE szint emelkedés és/vagy pozitív alkaros bőrteszt nélkül is felállítható a házipor-atka allergia diagnózis.

Kezelés

A háziporatka allergia legjobb kezelése a megelőzés, a házipor-atka szám lehető legerőteljesebb csökkentése.
A kezelésről tudni kell, hogy a tudomány mai állása szerint a házipor-atka allergia –
hasonlóan a többi allergiás megbetegedéshez – oki terápiája nem ismert, mindössze tüneti kezelést tudunk alkalmazni.
A tüneti kezelés lényege a tünetek csökkentése, és az allergia súlyosbodásának megelőzése.
Kezelésként szóba jöhet: antihisztamin, lokális szteroid, immunmodulátor szer alkalmazása.



Megelőzés

A háziporatka-allergia tüneteinek csökkentéséhez alapvetően fontos az atkaszám jelentős csökkentése. Legfontosabb talán a hálószobánk, ágyneműnk atkátlanítása, hiszen életünk 25-30%-át itt töltjük. A hálószoba, azon belül is az ágynemű az atka egyik legkedveltebb lakhelye a sok hámsejt, a magas páratartalom és a viszonylag magas hőmérséklet miatt.

Kárpittalanítás

A poratkák kedvenc élőhelyei közé tartoznak a szőnyegek, kárpitok, függönyök és bútorhuzatok. Az atkák elleni harc első lépése legyen ezek kiiktatása. A háziporatka-allergiában szenvedő beteg lakásának padlója lehetőleg könnyen mosható, hézagmentesen záródó parketta, csempe legyen, a lehető legkevesebb szőnyeggel. A függönyök könnyű, műszálas anyagból készüljenek. A bútorok bőr-, illetve műbőrborításúak legyenek.

Porszívók

A rendszeres takarítás és porszívózás az egyik legeredményesebb módszer az atkák elleni harcban. A porszívózás azonban csak akkor hatékony igazán, ha a porszívónak ún. HEPA-szűrője van (HEPA filter = high-efficiency particulate air filter – „nagy hatékonyságú részecskeszűrő”). Az atkák ugyanis annyira kicsik, hogy a hagyományos porszívó használata során könnyen átjutnak a porzsákon, ezzel is növelve a levegőben lévő allergének számát. A HEPA-szűrő 99,97%-os hatékonysággal szűri ki a por részecskéket, egészen 0,3 mikrométeres nagyságig, így csökkenti a porszívózás miatt a levegőben szálló allergének mennyiségét.

Légszűrők és legkondicionálók

A légszűrők a levegőben keringő allergének – pl. atkák és háziállatszőrök, pollenek, gombaspórák és füstrészecskék – kiszűrésére alkalmasak. Tudni kell azonban, hogy az allergén-utánpótlást (az atkák életét és anyagcseréjét) nem képesek megakadályozni.
Egy részük mechanikus elven működik. Ezek közül a porszívókhoz hasonlóan itt is a legfejlettebbek a HEPA-szűrők. A légszűrők másik csoportja az elektromos töltéskülönbség alapján köti meg a részecskéket. Ilyen pl. az elektrosztatikus precipitátor, illetve a plasmacluster. Alkalmazásuk akkor jön szóba, ha az allergén-mentesítés más módszerei ellenére a panaszok nem csökkennek és feltételezhető, hogy a légtér allergéntartalma magas.
A légkondicionáló berendezésekkel a házon kívüli allergének (pollenek, gombaspórák) jórészt kirekeszthetők a lakásokból, hivatalokból. A páratartalmat is csökkentik, ami az atkák és penészgombák számára teremt kedvezőtlen életfeltételeket.

Ágynemű

Az allergénszám csökkentése érdekében egyéb lépéseket is foganatosíthatunk. Ide tartozik, hogy az ágyneműt (paplant és párnát is, nem csak a huzatot) hetente mossuk. Használjunk sűrűn szőtt, speciális huzatot, amely nem engedi át az atkákat.

Plüssállat-mentesítés

A gyermekek igen gyakran játszanak és alszanak különböző plüssállatokkal (illetve textíliával, műszőrrel bevont állatfigurákkal). Sajnos bármennyire kedvesek is ezek a játékok, tudni kell, hogy igen jó búvóhelyet jelentenek az atkák számára.

Lehetőleg az allergiás gyermekek ne aludjanak plüssállattal. Igyekezzünk olyan állatot beszerezni, amely magas hőfokon hetente mosható. Ha ez nem lehetséges, akkor hetente fagyasszuk le a játékállatot legalább 12 órára (egy éjszakára). A leghatékonyabb, ha a fagyasztás után mosunk is, ugyanis a fagyasztás elöli az atkákat, de megmaradnak az allergének. Ezeket a mosás tudja eltávolítani.

Az atkákra a napfény is pusztítólag hat, ezért az állatok napoztatása is megfelelő megoldás lehet. Sajnos az allergének ez esetben sem távoznak, ezért a mosás itt is indokolt.

Atkaölő szerek

Az atkaölő szerek, az ún. akaricidek hatása átmeneti, néhány hónap alatt az atkák ismét elszaporodnak. Nálunk e szerek közül sajnos csak a benzyl-benzoát hozzáférhető. Az irtást tehát rendszeresen ismételni kell, ami viszont a költségeket növeli. Tudni kell azt is, hogy az akaricidek elpusztítják ugyan az atkákat, de a már jelenlévő allergénre nem hatnak. A csersav viszont képes az allergént elroncsolni, bár az atkát nem öli meg.

Hasznos tanácsok a házipor érzékenyek számára:
- A lakás levegőjének hőmérsékletét tartsa 20°C alatt!
- Ügyeljen, hogy a lakás páratartalma ne emelkedjen 60% fölé!
- Naponta kiadósan szellőztesse a szobákat, különösen a hálószobát!
- Ágyneműit hetente cserélje, s legalább 60°C-on mossa!
- Cserélje ki állati vagy növényi anyagból (pl. gyapjú, toll) készült matracait, kárpitjait szivacsra, szintetikus anyagokra!
- Használjon olyan matrac- és ágyneműhuzatot, amely az atkák számára átjárhatatlan, mégis jól szellőzik.
- Poros ruháit és cipőit soha ne a lakószobában cserélje le!
- Soha ne fésülködjön a hálószobában!
- Ne engedjen be háziállatot a lakásba, főképp ne a hálószobába!
- A bútorok kárpitja lehetőleg szintetikus anyagú legyen! A bőrhuzat előnyösebb, mint a természetes anyagból készült szövet.
- A szőnyegeket lehetőség szerint cserélje ki linóleumra vagy résmentesen fugázott parkettára, amelyek könnyen tisztíthatók!
- Azokat a kárpitokat és szőnyegeket, amelyeket nem tud kicserélni, kezelje atkairtó szerrel!
- Lehetőség szerint minden „porfogót” távolítson el, mint pl. szőnyeg, falvédő, párna, plüssállat, textil lámpaernyő, textilanyagú tapéta stb.!
- Portörléshez mindig nedves ruhát használjon! Egy csepp eukaliptuszolaj segít elűzni az atkákat.
- Használjon HEPA-szűrős porszívót!
- Csak mosható plüssjátékokat vegyenek, amelyek szivaccsal vannak kitömve! Ezeknek a játékoknak a tisztítására megoldás lehet fagyasztásuk is 12 órára, ugyanis a mélyhűtőben az atkák elpusztulnak.
- Ha teheti, magas hegyekbe menjen üdülni, ugyanis 1600 méteres tengerszint felett az atkák nem élnek meg.



ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor