Elsődlegesen a fogkő ott képződik, ahol a nyálban levő ásványi anyagok koncentrációja a legnagyobb. Ezért elsősorban a felső oldalsó fogak külső felszínén, és az alsó elülső fogak belső, nyelv felőli részén képződik először, mivel ezeken a területeken van a száj nyálmirigyeinek a beömlőnyílása. A nyelvünket felemelve kétoldalt láthatunk kis göböket, tűszúrásnyi nyílásokat. Ezek a nyálmirigyek kivezetőnyílásai. A fogkő legnagyobb részben kikeményedett ételmaradékból áll. Étkezések után a fogakra lerakódik egy vékony plakkréteg, mely a nyálban feloldódott étel egy része. Ez a plakk a fogak között, a fogak és az íny között található nagyobb mennyiségben, mivel ezeken a területeken a nyelv, rágás és szájizmok tisztító hatása elenyésző. A lerakódott plakkban a baktériumok elkezdenek szaporodni. A plakk egy idő után egyre keményebbé válik, mivel a nyálból különböző ásványi anyagokat „vonz” magához. A kikeményedett plakkot nevezzük fogkőnek.
Két típusát különböztetjük meg a fogkőnek: a subgingivális (íny alatti) és a supragingivális (íny feletti) formát. Az íny alatti szabad szemmel nem látható, ennek ellenére létezik, és folyamatosan fejt ki pusztító hatást a fogágyra. Subgingivális fogkő kialakulhat helytelen fogmosás következtében, amikor vízszintes, sikáló mozdulatokkal a lepedéket a fogainkról bepréseljük a fogínyünk alá, ott pedig ennek következtében ideális körülmények teremtődnek a rothasztó baktériumok számára: oxigénszegény környezet, védelem a nyál semlegesítő hatása elől, és még táptalajt is biztosítunk nekik a lepedék által.
A kikeményedett fogkő fogkefével már nem távolítható el. Folyamatosan nő, egyre nagyobb és kiterjedtebb lesz. Ezzel párhuzamosan a baktériumok száma is meredeken emelkedik. A fogkő folyamatosan irritálja a fogínyt. A savhatásra begyullad az ínyünk. Ez a gyulladás kezdetben duzzanatként jelentkezik és vérzik. Ha nem orvosoljuk idejében a problémát, ínyünk elsorvad, és elkezd visszahúzódni. A csont nem tud sokáig védekezni ezek ellen az agresszív folyamatok ellen, következésképpen ő is pusztul az íny alatt, és ha továbbra sem szedetjük le fogkövünket, a következmény drasztikus lesz, fogaink meglazulnak, és akár el is veszíthetjük őket.
Fogmosáskor fontos, hogy ne maradjon olyan terület, amit nem tisztítottunk. A pirofoszfát tartalmú fogkrém megakadályozza a fogkőkristályok kialakulását, illetve a kialakult fogkő sokkal lazább szerkezetű lesz, így könnyebben eltávolítható a fogakról. Ha már kialakult a fogkövünk, akkor minél hamarabb szedessük le, mert a lepusztult íny és csont már nem tud visszanőni! A fogköveket csak a fogorvos tudja hatékonyan eltávolítani. Eltávolítása kézi és gépi műszerekkel történik. A kézi műszerek élesek és különböző irányban hajlítottak. A fogkövet lepattintják, lekaparják a fogakról.
Fogaink épségének érdekében, ajánlatos évente egyszer megszabadulni a fogkőtől. Egyesek az átlagosnál hajlamosabbak a fogkőképződésre. Náluk szinten minden fogfelszínen keletkezik fogkő. Esetükben negyedévente kötelező lenne a fogkő eltávolítása.