Angina pectorisnak a koszorúerek betegségéből, szűkületéből eredő mellkasi fájdalmat nevezzük. Rendszerint a szegycsont mögött jelentkezik szorító, nyomó fájdalom, fizikai terhelés vagy izgalom, esetleg hideg hatásra, és általában 5-15 percig tart. Nyelv alá helyezett Nitroglycerin hatására a fájdalom szinte azonnal szűnik.
Stabil angina pectorisról akkor szólunk, ha a fájdalmat kiváltó inger, a fájdalom gyakorisága, intenzitása hosszabb megfigyelési idő alatt sem változik – ez a klinikai kép tehát stabil (más megközelítésben: a stabil angina általában csak fizikai-pszichikai terhelésre jelentkezik, nyugalomban ritkán). Ellentéte az instabil angina pectoris, mely éppen gyors változása, az egyre több, hosszabb és súlyosabb fájdalmak miatt azonnali orvosi segítséget igényel.
Egy világhírű kardiológus, L. H. Opie 2006. januárjában az egyik legnevesebb amerikai orvosi szaklapban (The Lancet) 10 pontban foglalta össze lényeges ismereteinket a stabil angina pectorisról. Némi „belemagyarázással” ezt a betegség „tíz parancsolatának" is felfoghatjuk. Mivel az angina pectoris (koszorúér-szűkület okozta mellkasi fájdalom, infarktusveszélyt jelző állapot) sajnos egy nagyon gyakori és veszélyes betegség, így akkor is szükségesnek vélem ezt ismertetni a nagyközönséggel, ha esetleg előfordulhat, hogy nem minden pont lesz mindenki számára teljesen érthető.
1.- A betegség kialakulásában 80 százalékban az alábbi rizikófaktorok játszanak szerepet: emelkedett koleszterin(vérzsír)-szint, dohányzás, diabétesz (cukorbetegség), hipertónia (magas vérnyomás) és elhízás.
2.- Az ún. hasi elhízás („alma” típusú elhízás, amikor elsősorban a has körfogata nő meg, míg pl. a fenék és a végtagok nem arányosan híznak el) miatt testsúly redukció szükséges. Mivel a hasi elhízást okozó metabolikus szindróma legtöbbször hipertóniával és megromlott cukoranyagcserével is jár, így ezek kezelése, rendezése is feltétlen indokolt.
3.- A diabétesz a nagy artériák (végtagok, agyi erek, koszorúerek) és a kis arteriák (vese, szem) károsodását okozhatja. Akkor következik ez be, ha az éhgyomorra mért és az étkezés utáni 2 órás vércukorérték magas, vagyis a cukoranyagcsere kellően nem kontrollált. Stabil angina pectorisban a diabétesz és emellett az egyéb rizikó faktorok (hipertónia, koleszterin) agresszív kezelése szükséges!
4.- A CRP és BNP nevű enzimek két vérvizsgálati marker, melyek emelkedett értéke arra utal, hogy a stabil angina instabillá válhat, ezért a CRP és BNP-meghatározás alarmírozó (azonnal elvégzendő, prioritást jelentő) vizsgálatok az orvos számára.
5.- Stabil angina pectorisban életmódváltásra van szükség: mediterrán diéta (sok zöldség, gyümölcs és hal fogyasztás, olívaolaj használata), mérsékelt fizikai aktivitás (pl. séta), a dohányzás elhagyása (a passzív dohányzás is káros!).
6.- Minden stabil anginában szenvedő betegnek modern koleszterincsökkentő gyógyszert (sztatint) kell szednie (pl. Cholipam, Vasilip, Simvor stb.). A koleszterin redukció meghatározó elve: „minél alacsonyabb, annál jobb"! A célértéket mindenképpen el kell érni (a „rossz” LDL-koleszterin legyen 2,5 mmol/l alatt, de diabétesz-, elhízás, aktív dohányzás esetén inkább 1,8 mmol/l alatt).
7.- Koszorúér betegségben minden beteg – a vérnyomástól függetlenül – kapjon ACE gátló csoportba tartozó gyógyszert (pl. Tritace. Hemokvin, Prilenap, Loril, Zorkaptil stb.), melyek eredetileg vérnyomáscsökkentő szerek, de kedvező szerepük stabil angina pectorisban is bizonyított.
8.- Koszorúér tágítás (éren belül, a katéter által odajuttatott felfújható ballonnal), „stent” implantáció (egy áthidaló csövecske éren belüli beépítése a szűkült területen) általában nem jön szóba stabil angina pectorisban, legfeljebb nagy rizikójú betegekben és speciális indikáció alapján merül fel elvégzése.
9.- Koszorúér műtét a tüneteket javíthatja, de az életkilátásokat nem (!) és eredményei nem jobbak stabil angina pectorisban a körültekintő gyógyszeres kezelés eredményeinél.
10.- Bizonyíték van a trombózisgátló gyógyszerek kedvező hatására, melyek között régi, de változatlan alapgyógyszer ma is az aszpirin (napi 100 mg, filmbevonatú=gyomorkímélő tabletta. Allergia vagy mellékhatás esetén más „vérritkítók” jöhetnek szóba, mint pl. a Ticlodix, a Plavix vagy a Parsedil.