Tudta-e?
Az eszkimók által lakott hókunyhók sokkal hatékonyabb védelmet nyújtanak a modern hadseregek által használt barikádoknál. Sőt, majdnem teljesen láthatatlanok felülről nézve és infravörös kamerákkal sem vehetők észre a bent tartózkodók.

71. szám - 2008. december 29.

Érdekesség

Bajban van a csoki

Dél-Amerikában kórokozók pusztítják a kakaófákat, Afrikában a szárazság okoz gondot. Nagy baj lesz, ha a gombák Afrikába is eljutnak, mert onnan jön a kakaó kétharmada.

Rossz hír a csokifüggőknek, hogy egyre több van belőlük, miközben harminc éve nagyjából ugyanannyi kakaót termesztenek. Ráadásul Dél-Amerikában két kórokozó minden évben elpusztítja a termés harmadát, és a helyzet még rosszabb lesz, ha ezek a kórokozók világszerte elterjednek. Emellett a klímaváltozás miatt egyre gyakoribb szárazság keményen sújtja az esőerdőben élő kakaófát.

Néhány tudós most a Mars csokoládégyár támogatásával arra készül, hogy megfejtse a kakaófa genomját, és az eredményeiket ingyen közzéteszi. Ez nem jótékonykodás, hanem üzleti érdek, hiszen a Mars nem tud csokiszeleteket gyártani, ha nincs miből. Más kérdés, hogy ebből a riválisai is profitálnak majd.

Most Afrikából jön a kakaótermés 70 százaléka, és a gazdálkodóknak sok gondjuk van. Kétféleképpen növelhetnék a hozamot: jobb fafajtákkal és intenzív trágyázással, vagy újabb területek bevonásával. Egyelőre csak az utóbbi jöhet szóba, mert eddig nem nagyon foglalkoztak a kakaófa nemesítésével, az elterjedt fajok pedig érzékenyek a szárazságra és a kórokozókra. A terjeszkedést azonban csak erdőirtással tudják megoldani, mert így juthatnak termékeny talajhoz; a gazdálkodóknak trágyára sincs pénzük.



A tudósok ellenálló fafajokat próbálnak meg majd létrehozni, amelyek megfelelő trágyázással biztosan nagy termést hoznak. A legfontosabb a kórokozóknak való ellenállás. Brazíliában, Kolumbiában és Costa Ricán gombák pusztítják a fákat, és a kórokozók még nem jutottak el Afrikába, de ha megtörténik, akkor az ABC cikke szerint az ottani ültetvények három éven belül tönkremennek.

Először Közép-Amerikában volt népszerű a kakaó, ezért azt gondolták a kutatók, hogy onnan származik a növény, amelynek eddig csak három fő fajtáját ismerték. A Mars kutatási programja azonban mindkét tévhitet cáfolta: a kakaónak tíz fajtája van, és ebből a legtöbbet az Amazonas mentén találták meg, tehát a növény valószínűleg itt fejlődött ki, nem Közép-Amerikában.

Miközben a Mars a kakaó genomját próbálja megfejteni, tőle független kutatócsoportok a szárazságtűrő, betegségeknek ellenálló, nagy hozamú egyedeket keresik. Ha megtalálják, a Mars segítségével azonosíthatják a jó tulajdonságokért felelős géneket, ami megkönnyíti majd a fajtanemesítők munkáját.

Kapcsolódó cikkek

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor