Később a szegények eledele lett, majd az állatokat etették vele. Csak az elmúlt években kezdték újra felfedezni táplálkozástani értékét.
A csicsóka vékony szárú, napraforgóhoz nagyon hasonló, magas növésű, de a talajban értékes gumót termő, évelő növény. A gumó 10-12 cm hosszú és 5-7 cm vastag, amely a burgonyára nagyon hasonlít. Több néven is ismert: jeruzsálemi articsóka, csókarépa, pityóka, csókapityóka. Őshazája Észak-Amerika, ahol az ott élő indiánok az idők kezdetétől hasznosították tápláló-gyógyító erejét. Vidékünkön már az 1600-as években elterjedt! Annak ellenére, hogy a csicsóka a burgonya, sőt, a pirospaprika térhódítása előtt megjelent, a mai magyar konyha alapját mégis e két utóbbi alkotja. A csicsóka mellőzése teljesen érthetetlen, hiszen egyik leghasznosabb konyhanövényünk lehetne, nem beszélve kellemes, finom ízéről.
A csicsókagumó szénhidrátja az inulin, amelyet szervezetünk inzulin nélkül is hasznosítani képes. Az inulin önmagában is csökkenti a vér magas inzulinszintjét és bebizonyosodott rákellenes hatása is.
A gumó 20% szénhidráttartalma mellett találhatunk még 2% fehérjét és 2% értékes rostot is. A rostok segítenek az emésztésben és az egyéb táplálékok koleszterintartalmának, méreg¬ és rákkeltő anyagainak megkötésében, gyorsult eltávolításában. Ballasztanyag-tartalma jóllakottság érzését kelti, ezáltal megakadályozza a túltáplálkozást, illetve az elhízást, valamint az ebből adódó betegségeket is.
A csicsókában értékes ásványok is vannak: kalcium, kálium, foszfor és magnézium.
Figyelemreméltó összetett vitamintartalma: béta-karotin, tiamin, aszkorbinsav, niacin, riboflavin. Ezenkívül nélkülözhetetlen esszenciális aminosavakat aszpargin, tisztin, triptofán, lizin és növényspecifikus anyagokat szaponin, kolin, betanin is tartalmaz.
A csicsóka kozmetikai készítményekben való alkalmazására már szabadalom is született, ugyanis bizonyított a növény, illetve a gumó egyedülálló regeneráló, hidratáló, bornyugtató, bőrtápláló és frissítő hatása.
Beszerzése nem túl egyszerű, de jól felszerelt bioboltok, biopiacok kínálatában mindig szerepel. A piac törvényeinek megfelelően általában a kereslet gerjeszti a kínálatot, így tehát nincs más dolgunk, mint keresni, érdeklődni a piacon, a boltban, és majd meglátjuk, előbb-utóbb egyre több helyen lesz kapható.
Ha van kis kertünk, akkor néhány gumó elültetésével a csicsóka nagyon könnyen szaporítható. A gumók jól tűrik a szárazságot és a hideget egyaránt, egész évben frissek maradnak, és szinte semmit sem veszítenek tápértékükből.