Tudta-e?
A medveállatkák 151 °C-ra felhevítést percekig is elviselik, napokig túlélik a −200 °C-os fagyasztást, és pár percig −272 °C-on is bírják. Az állat egyes példányai túlélték az 570 000 rad Röntgen-sugárzást. A rendkívül alacsony nyomást (vákuum) és rendkívül magas nyomást (a földi légköri nyomás százszorosát) egyaránt eltűri szervezetük és túlélték a világűrbe való kibocsátást. Méretük 0,2-1 mm-ig terjed

94. szám - 2012. május 01.

A világ leghátborzongatóbb helye

Csontváz-part

Van egy sivatag Namíbiában, melyet az őslakosok szerint az istenek igen nagy haragjukban teremtettek, a hely ugyanis egyike a világ legszárazabb területeinek.

Nevét a partra vetett bálnacsontvázakról kapta, valamint arról a több mint ezer hajóroncsról, mely egykor a köd és a hatalmas hullámok miatt feneklett itt meg. A folytonosan vándorló homok újra és újra feltárja az emberi csontmaradványokat és a rég eltűnt hajók partra vetődött roncsait.

A Csontváz-part a Namib-sivatag északi részén húzódik. A part baljóslatú nevét az itt heverő hajóroncsoknak köszönheti, melyeket az erős atlanti áramlások ejtettek csapdába. A szárazföld sem barátságosabb. Azok, akiknek a jéghideg Atlanti-óceán és a cápák okozta veszély elől sikerült megmenekülniük, gyakran éhen vagy szomjan vesztek a hajóroncsok és a bálnaroncsok szomszédságában. Néhány hét elteltével aztán a Namíb sivatag finom homokja vékony lepellel von be minden emberi, állati maradványt.

Az Angola határától 500 km hosszan végighúzódó part menti terület ma nemzeti park. Ez a sivatagi régió nevével ellentétben, igen látványos. Sokszor 300 métert is elérő homokdűnék a tengerbe buknak alá, amelynek vize kristálytiszta. Úgy tűnik, mintha a Csontváz-parton az élet semmi formája nem maradna meg. Ez azonban nem igaz.

Növények, állatok élnek itt szép számmal - mégpedig a ködből! Normális körülmények között az Atlanti- óceán felett kialakult forró, nedves levegőnek a perzselő sivatagi napon el kellene tűnnie: mielőtt azonban a párás légtömegek elérnék a partot, a közvetlenül az Antarktiszról érkező jéghideg Bengulea-áramlatba ütköznek, s nedvességtartalmukból a lehűlés során köd képződik.

A kora reggeli órákban lehet különösen jól megfigyelni a nedves „szellem” okozta látványosságot, amint félelmetesen szétterül, és akár 40 km mélyen is belopódzik a szárazföld felé. Hajnalban az egész partvidék nyüzsögni kezd. Minden élőlény sajátos módon alkalmazkodik ehhez a környezethez, hogy az életet adó vízcseppeket minél hatékonyabban hasznosítsa.

A ködevő bogár például miután felfutott egy dűnére, akrobata módjára „fején áll”, a hátsó lábait kinyújtja. Pontosan úgy, ahogy egy pohár víz falára kicsapódik a víz, ha elég hideg, a köd is lecsapódik a bogár testén és lecsurog a szájához. De van olyan bogár is, amelyik több mint egy méter hosszú árkot épít, amelynek meredek falain a víz lecsapódik és a „ciszternában” összegyűlik.

A növények gyökere nem hatol túl mélyre, de annál jobban szétterül, és kb. 10 méteres körzetből gyűjtik össze a nedvességet.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor