Tudta-e?
A világ államai közül egyedül Líbia zászlaja egyszínű: zöld.

106. szám - 2013. július 01.

Mobil/kompjuter

Az iPhone felér egy aranybányával

Az iPhone aranytartalma 300-szor nagyobb, mint az átlagos aranybányákban található kőzeteké

A Conclude aranybefektetésekkel foglalkozó Zrt. közleménye szerint világszerte a gyártó cégek egyre inkább törekednek a használt elektronikai eszközökben lévő nemesfémek újrahasznosítására, mivel egyes alkatrészeik nemesfémekből - aranyból, platinából vagy palládiumból - készülnek, és ezek ára az utóbbi években történelmi magasságokba ment fel.

Bár az arany az idén dollárban számítva már 18 százalékkal leértékelődött, unciája (1 uncia=31,1035 gramm) csütörtök este 1400 dollár alatt cserélt gazdát, míg a 2013-as évet még 33 dolláros unciánkénti áron kezdő ezüst még jobban veszített értékéből, már csak 23 dollárt ért, újrahasznosításuk még mindig nagyon gazdaságos.

A nemesfém-tartalommal magyarázható a kanadai 911Metallurgist nevű bányamérnöki és tanácsadó cég szerint, hogy például az amerikai AT&T cég újrahasznosított 16 gigabájtos Apple iPhone 4-esének ára 178 dollár volt, de a kifutóban lévő 8 gigabájtos Apple iPhone 3 is 47 dollárba került, míg a Motorola Droid X típusú mobiltelefonja 35 dollárt ért.
Az idén eddig újrahasznosított telefonok fele iPhone volt. Egy törött iPhone 5-ös 90 százalékát például rendbehozzák és újraértékesítik, 10 százalékát újrahasznosítják.

Egy iPhone 5-ösben 5 fajta nemesfém található, egy tonnányi iPhone 5-ös 275 gramm aranyat tartalmaz, 300-szor többet, mint amennyit például a perui Yanacocha komplexumban kitermelt érc tonnája. Ez azt jelenti, hogy az eddig piacra dobott 45 millió darab iPhone 5-ös elkészítéséhez a Yanacochából 1,6 millió tonna aranyat kellett volna kitermelni.

Az Apple például az Egyesült Államokban arra biztatja ügyfeleit, hogy küldjék el használt iPhone-jukat, iPad-jüket, asztali számítógépüket vagy laptopjukat, és ha annak van pénzügyi értéke, akkor egy ajándékkártyát ad az elküldő személynek, ha nem, akkor újrahasznosítja a mobilt.
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor