Tudta-e?
hogy Jurij Gagarin 1961. április 12-én a világon elősször nyolcvankilenc percig keringett a Föld körül a kozmoszban a Vosztok-1 kabinjában?

68. szám - 2008. december 8.

Rendezvény

Újvidéki villamosok

Uri Ferenc és Resetár Ilona képzőművészeti kiállítása
MUHI Béla | a szerző cikkei

1
A Szerb Tudományos és Művészeti Akadémia (SANU) újvidéki kihelyezett tagozatának kiállítótermében december 4-én este 18 órakor Újvidéki villamosok címmel megnyílt Resetár Ilona és Uri Ferenc alkotók képzőművészeti kiállítása.

Az idős házaspár kiállításának megnyitóján először Vojislav Marić akadémikus beszélt az alkotók életpályájáról, eddigi képzőművészeti tevékenységéről. Mile Ignjatović művészettörténész elmonta, hogy Újvidéken 1911-ben indult útjára az első villamos. 47 éven keresztül szolgálta a terebélyesedő székváros közlekesését a villamosforgalom, majd 1958-ban végérvényesen kivonták őket a forgalomből. A lakosság sokáig nosztalgiával tekintett a régi piros villamosokra, ma pedig egyre többen beszélnek arról, hogy jó lenne újra visszaállítani a villamosforgalmat...

Uri Ferenc nyugalmazott gimnáziumi történelemtanár, kutatómunkát végző pedagógus, sikeres képzőművész. Csúrogon született 1927. szeptember 18-án. A Tanítóképzőt Szabadkán végezte 1953-ban, majd évekig tanítóként dolgozott. Újvidéken elvégezte a Tanárképző Főiskolát történelem-földrajz szakon, majd 1964-ben megszerezte az egyetemi oklevelet is történelemből az újvidéki Bölcsészettudományi Karon. Hosszú ideig az újvidéki Moša Pijade Gimnázium tanára volt. Nyugdíjasként egyre többet foglalkozott helytörténeti kutatásokkal. Számtalan cikke jelent meg a Magyar Szó napilapban és más sajtótermékekben. Nyilvános előadásokat is tartott, pl. Újvidéken az Ismeretterjesztő Előadássorozat keretében. 1993. november 24-én Bálizs Mihály képzőművészet szakos tanárral és Molnár József grafikussal és költővel közösen megalapították az újvidéki Petőfi Sándor Művelődési Egyesület képzőművészeti szakosztályát. 1994. márciusában a csoport felvette a PEART – Petőfi Művészei elnevezést. 1994. április 19-én a Petőfiben rendezték meg az első közös tárlatukat, és ezt idáig 31 ilyen kiállítás követte a székházban vagy a Fórum Kiadóház klubhelyiségében, az Újvidéki Színház előcsarnokában illetve vidéken: Szenttamáson, Szabadkán, Zentán, Adán, Bácsföldváron, Muzslyán és Budiszaván, a határon túli budapesti Magyarok Házában és Hódmezővásárhelyen. Számos alkalommal díszoklevéllel, aranyplakettel, MIRK-díjjal és más rangos elismeréssel értékelték a PEART-alkotásokat, illetve a képzőművészeket. A csoport tagja voltak, illetve még most is tagok, pl. Ćirić Danica-Duci, Papp Judit, Szilágyi László, Mellár Lajos, Skorutyák Veronika, Fehér Attila, Deák Ágota, Janik László, Resetár Ilona, Púlai Mária, Bingold Eszter, Nánási Andrea, Marija Mijatović, Bunyik Lili, Tóth Katalin, Kartag Sarolta és mások.

Uri Ferenc képzőművészeti pályája 1953-ban indult, amikor amatőrként festészettel kezdett foglalkozni. 1973-ban egyéves tanfolyamra járt Boško Petrović ismert akadémiai festőművészhez. Eddig 8 önálló kiállítása volt, valamint 42 alkalommal közös kiállításon mutatták be képeit. Külföldön Hódmezővásárhelyen és Budapesten állított ki.

Resetár Ilona, Úri Ferenc felesége, 1940. augusztus 31-én született Apatinban. Egészségügyi szakközépiskolát végzett. Hosszú évek óta foglalkozik képzőművészettel. A mostani bosznia-hercegovinai Međugorjen három hónapos ikonfestői tanfolyamot végzett. Igen sikeresen alkalmazza azt a technikát, mellyel olajképei igen réginek tűnnek (repedezett a felületük).
Tagja a PEART képzőművészeti csoportnak, valamint az ugyancsak újvidéki ALBI-ART csoportnak. Képzőművészei kolóniák tagja volt 2006-ban Međugorjen, 2008-ban Cservenkán, illetve Újvidéken. Resetár Ilona képeivel ezidáig 29 közös kiállításon vett részt Újvidéken, Szabadkán, Zentán, Adán, Šidban, Mitrovicán, Szenttamáson, Pivnicban, Muzslyán, Maglićban, Tiszakálmánfalván. Ugyancsak kiállított Budapesten és Hódmezővásárhelyen.







Kapcsolódó cikkek

    ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
    Design by predd | Code by tibor