Nem tudhatjuk, nádból vagy répából vonták ki előbb a cukrot, az azonban nyilvánvaló, hogy az egész élelmiszeriparban a cukorgyárak a legnagyobb környezetszennyezők. Ennek több oka is van: egyrészt a termeléshez magas hőfokra van szükségük, aminek biztosításakor igen nagy mennyiségű szénmonoxiddal, széndioxiddal és kénvegyületekkel szennyezik a levegőt. Azonkívül sok vizet használnak, melyet azután a környékbeli folyókba eresztenek. És az sem tagadható, hogy több olyan vegyszert is alkalmaznak, melyek szintén károsak a tágabb környezetre.
Mindezek ellenére azonban, ahogy a dal is mondja: „a helyzet az jó, de nem reménytelen.” A bolognai felsőoktatási rendszer bevezetésével már az Újvidéki Egyetem Vegyészmérnöki szakán is külön tantárgy a környezetvédelem az élelmiszeriparban.
– Itt konkrét adatok segítségével tanítjuk meg a hallgatókat elvégezni a megfelelő számításokat, hogy egy-egy gyár milyen hatással van környezetére És arra is megpróbáljuk felkészíteni egyetemistáinkat, hogyan kell majd nekik javítaniuk ezen. Persze ehhez a konkrét előírásokkal is tisztában kell lenniük, ezért azok tanításával is foglalkozunk. – mondja mgr. Sörös Zita asszisztens az Újvidéki Egyetem Vegyészmérnöki Karáról.
Sörös Zita Nagybecskereken született 1972. június 29-én. A középiskolát a helyi gimnáziumban végezte, majd 1996-ban az Újvidéki Egyetem Vegyészmérnöki Karán szerzett diplomát, ahol 2000-ben magisztrált, és azóta tanársegédként tanít ott. Kutatási területe: a cukorgyártás technológiája. Már átadta doktori munkáját, melynek megvédésére valószínűleg decemberben vagy jövő év januárjában kerül majd sor. A Magyar Tudományos Akadémia határon túli köztestület tagja |
És mennyire érdekli az egyemistákat ez a téma?
– Érdekli őket, ugyanis mire ide jutnak, harmadik/negyedik éves egyetemi hallgatók, tehát érett személyiségek, akik már tágabb összefüggésekben is tudnak gondolkodni, tehát látják az általános tantárgyak tanulásának értelmét. Mert bizony itt összejön minden: kell egy kis matematika, egy kis fizika és vegytan is.
Biztos már a könyöködön jön ki a kérdés: mennyiben függ össze a diabetes, vagyis a cukorbaj és a cukor?
– Szerintem semennyiben. Mindent mértékletesen kell fogyasztani. Még az sem számít, hogy barna vagy fehér cukrot használunk-e, ugyanis ezeknek szinte egyforma a szaharóztartalmuk: Legfeljebb a barna cukroknak jobb az ízük teában vagy süteményben. Viszont itt mondanám el, hogy dr. Gyura Julianna tanszékvezető irányításával 8-10 fős munkacsoportunk már több éve tanulmányozza a cukorréparostokat, melyeknek fogyasztása igen egészséges, ugyanis azok segítenek szervezetünknek megszabadulni a különböző káros anyagoktól, és így megelőzni a szív- és érrendszeri panaszokat. Azon kívül ezek a rostok a fogyókúra szempontjából is praktikusak, ugyanis a szervezet nem dolgozza fel őket teljes egészükben, mert valósággal átrohannak rajta. Budimka Novakovićtyalés az Egészségvédelmi Intézettel együttműködve egész nyáron sütöttük a kenyereket, ők pedig mérték a pácienseik vércukor- és koleszterinszintjét a mi réparostos kétszersültjeink fogyasztása előtt és után is. És mivel az eredmények is alátámasztották, hamarosan piacra kerül majd az általunk előállított, hivatalosan is egészségesnek minősülő élelmiszer.