A haj a hám függelékszervei közé tartozik, a faggyúmirigyekkel és a verejtékmirigyekkel együtt. A szőrtüszők a hám kitüremkedései az irhában, alsó bunkószerűen kiszélesedett része a hajhagyma, mely az ún. matrixsejtekből áll. Ezek termelik a hajszálak szaruanyagát. A szőrtüszőben foglal helyet a szőrszál, amely élettelen, elszarusodott képlet. Belseje a velőállomány, lágyabb anyag, több-kevesebb festékanyagot is tartalmaz. Ez határozza meg a haj színét. Külső része keményebb keratinból áll, ez a kéregállomány. Legkülső rétege a lapos, tetőcserépszerűen egymásra épülő sejtekből álló kutikula. A hajszál termelődéséhez szükséges vérellátást a hajhagyma alsó részén található ér biztosítja.
Hajszálaink - ha egészségesek- kb. 3 éven át növekednek, rövid ideig - kb. 2 hétig- átmeneti fázisban vannak, majd kb 3 hónap nyugvó fázis után kihullanak. Ez a folyamat nem egyszerre megy végbe minden hajszálnál, hanem fokozatosan történik. Egy időben a hajszálak kb 10-15 %-a van nyugvó fázisban. Ha ez a hajváltási periódus valami miatt felborul, kialakul a hajhullás.
Naponta mintegy száz hajszálat veszítünk el normális esetben. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy fésülködésnél, hajmosáskor gyanúsan sok hajszálunk hullik ki, fennáll a kóros hajhullás veszélye.
Férfiakon a leggyakoribb ok, de nőknél is előfordul az androgén típusú, hormonális eredetű hajhullás. Míg férfiaknál akár teljes kopaszsághoz is vezethet, és általában családi előfordulást mutat, nőknél típusos, általában a fejtetőre, homloktájra lokalizálódó hajritkulást eredményez. Mind nőknél, mind férfiaknál előfordulhat a vashiány, cinkhiány, vagy más ásványanyag hiány. Míg a vashiány tüneteivel mindenki tisztában van, addig kevés szó esik a második legfontosabb nyomelem, a cink hiányáról. Pedig elégtelen bevitel, pl. fogyókúra esetén, vagy megnövekedett cinkszükséglet, pl. terhességben, szoptatás alatt, vagy nagyfokú izzadással járó fizikai munka esetén felléphet. A cinkhiány hajhullással, körömtöredezéssel, ill. egyéb tünetekkel is járhat.
Vannak olyan betegségek, pl. a pajzsmirigy működésének zavarai, melyek szintén hajhullást eredményeznek.
A szervezetben előforduló gócok, pl. gennyes fog, mandula, epehólyag gyulladás, is okozhat hajhullást. Nem ritka, hogy a gócok nem a haj diffúz megritkulásával járnak, hanem foltos kopaszságot okoznak. Ilyenkor a haj körülírt területen teljesen kihullik, de az esetek többségében visszanő, és időszakonként kiújul.
Egyes gyógyszerek szedése kapcsán is gyakran észlelünk hajhullást. Ezek közül legismertebb a daganatok kezelésére alkalmazott szerek hatása. Ilyen kezelések kapcsán általában teljes kopaszság lép fel, de a haj a terápia befejezése után visszanő, néha még sűrűbb és erősebb szálú is lesz, mint előtte.
Ha naponta 40-60 hajszálnál több hullik ki, hajhullásról, alopeciáról beszélünk.
A hajhullás lehet foltos és szétszórt, azaz diffúz. Mindkettő maradandó kopaszodáshoz vezet akkor ha a szőrtüszők és a bennük található hajszemölcs elpusztul. Ha azonban a hajszemölcs nem pusztul el, csupán a rajta elhelyezkedő matrixsejtek osztódása egy időre megszűnik, átmeneti, fokozott hajhullás és következményeként átmeneti kopaszság alakulhat ki.
Egyéb hajhullást kiváltó okok:
- pajzsmirigy, vese, hypopyzis-, női hormonproblémák
- hosszantartó láz
- véralvadás gátló szerek szedése
- fogyókúrás gyógyszerek
- diéta (kevés vitamin bevitel) egyoldalú táplálkozás
- rossz vérkeringés
- alacsony vérnyomás
- fogamzás gátlók
- vitaminhiány ill. túladagolás
- időskori kopaszodás
A különféle belső okok mellett olyan külső tényezők is felelhetnek a hajhullásért, mint a hajfestés, az agresszív mechanikai hatások, mint a helytelen fésülés, szárítás, vakarózás, hajtekergetés, a röntgensugárzás, az elektroszmog, a szennyezett levegő vagy a túlzott napozás.
Mit tegyünk, ha hullik a hajunk?
1. Táplálkozzunk változatosan!
Az alultápláltság, a vegetarianizmus, valamint az egyoldalú, fehérjeszegény étrend hajhulláshoz vezethetnek.Kerüljük a túl sok cukor, só és állati zsiradék fogyasztását, együnk több halat, csirkét, szóját, gabonafélét valamint hüvelyeseket.
2. Gondoskodjunk a megfelelő vitamin- és nyomelem-bevitelről!
Az A-, B-, E-, H-vitaminok, a vas, a cink, a jód és a folsav hiánya is hajhulláshoz vezethet.
3. Igyunk sok folyadékot!
Fogyasszunk naponta legalább 2,5 liter folyadékot ásványvíz, gyógytea vagy friss gyümölcslé formájában.
4. Óvakodjunk a stressztől!
Próbáljunk meg többet pihenni, aludni, és amikor csak lehet, kikapcsolni, félretéve a gondokat.
5. A masszázs csodákra képes!
A fejbőrmasszázst 3-5 percig alkalmazva hajmosáskor elősegítjük a hajhagymák vérellátását és méregtelenítését.