Tudta-e?
Hogy ki találta fel az írást? Nem lehet teljes biztonsággal állítani, de valószínüleg a sumérok. Olyan agyagtáblákat találtak, amelyek i.e. 3500-ból származnak és sumér eredetűek, Úr és Kish városában bukkantak rájuk. A táblák kereskedelmi jellegű szövegeket tartalmaztak. Ezek a jelek még nem betûk, hanem ábrák, ezért ezt az írást képírásnak nevezzük.

67. szám - 2008. december 1.

Botanika

Környékünk vadontermő gyom-és gyógynövényei

Szabadkának és környékének, olyan gazdag a növényvilága, hogy botanikai ismeretekre van szükség ahhoz, hogy valamennyi növényfajt tudományosan is meg tudjunk határozni.

1
Készítette: Kovács Flórián egyetemi hallgató
Budapesti Corvinus Egyetem, Kertészettudományi Kar - Zenta


Sétálva az út mentén, igen változatos növények tárulnak szemünk elé. A leggyakrabban előforduló gyomnövények a szőrös disznóparéj, vagy a vöröslő disznóparéj, fehér libatop, csattanó maszlag, pipacs, tyúkhúr, árvacsalán, nád, gyékény, sás és amit talán mindenki ismer az a parlagfű. A közönséges parlagfű (Ambrosia artemisiifolia) Észak-Amerikából érkezett. Európában az I. világháború környékén jelent meg. Elterjedt allergén gyomnövény. Előfordulási helye utak és vasúti sínek mentén, és nem megfelelően gondozott területeken. Nagyon kedveli a meleg éghajlatot és a csapadékban gazdag időszakot.


Közönséges parlagfű (Ambrosia artemisiifolia)

A kerítések és utak mentén igen gyakori vadontermő növény a zöld muhar (Setaria viridis), amely a pázsitfűfélék családjába tartozik és őshonos eurázsiai faj.


Zöld muhar (Setaria viridis)

Az útmenti gyomok közül fontos megemlíteni a Nagy csalánt (Urtica dioica), amely egyben gyógynövény is. A levelei és a gyökere gyulladáscsökkentő hatású. Érdemes korpásodás esetén is alkalmazni. A csalánnal mossuk meg a hajunkat, ha könnyen zsírosodik. Napi ajánlott mennyiség negyed liter, túlzott mennyiség esetén a csalántea kimossa a szervezetünkből az ásványi anyagokat.


Nagy csalán (Urtica dioica)

Egész Európában elterjedt és nálunk is megtalálható a pitypang, gyermekláncfű (Taraxacum officinale). A növénynek még a gyökere is gyógyító hatású. Tisztítja a vért és javítja a vérképzést. A friss levelekből tea, leves vagy még főzeléket is lehet készíteni. Amikor még fiatalabb voltam azt mondták, hogy a virágszárban levő tejnedv mérgező, és valóban az is. Ezért gyermekektől távol tartandó.

Gyermekláncfű (Taraxacum officinale)





















A nem művelt területeken, valamint a kertekben igen elterjedt a fehér libatop (Chenopodium album). Feltételezem, hogy kevesen ettek ebből a növényből. Mondhatni, hogy íze hasonló a spenótéhoz. Fogyasztása magas kalcium és vastartalma miatt ajánlott.

Fehér libatop (Chenopodium album)












































A sebgyógyító hatású lándzsás útifű (Plantago lanceolata) hazánkban és a zentai töltésen igen gyakori. A növényt gyógynövényként használják. Tartalmaz cinket, kovasavat, C-vitamint stb. Kifejezetten jó baktériumölő, valamint használják még rovarcsípések esetén is. Mikor az erdőt járom igen gyakori, hogy rovarcsípésnek esek áldozatul, ilyenkor mindig útifűvet használok. Használatos még sebgyógyításra is. Nagyon ízletes teát lehet belőle készíteni, amely jótékony hatású az epekőképződésre.


Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)

Egyik barátomnak az édesapja májbetegségben szenvedett. Egy nap azzal a kérdéssel fogadott, hogy mivel nagyon szeretek foglalkozni a gyógynövényekkel ezért mondjak neki egy olyan növényt, ami jótékony hatást gyakorol a máj tisztítására. Közöltem vele, hogy én nem vagyok orvos, ezért csak ajánlani tudom neki a vérehulló fecskefűt (chelidonium majus). Előtte viszont kérdezze meg kezelő orvosát. Az édesapja még a mai napig is használja és javulást tapasztalt. A fecskefűt használják még görcsoldóként, tyúkszemek, szemölcsök ellen. Utak és kerítések mentén előforduló gyom- és gyógynövény.

Vérehulló fecskefű (Chelidonium majus)





































További vadontermő növényeink:


Csattanó maszlag (Datura stramonium) - erősen mérgező


Pipacs (Papaver rhoeas) - köhögéscsillapító hatású


Tyúkhúr (Stellaria media) - mérgező növény

Környezetünkben számos olyan növények vannak, melyek különböző gyógyhatással rendelkeznek, azonban alkalmazásukhoz nélkülözhetetlenek a növénytani ismeretek.
A felsorolt növények között, természetesen vannak még vadon termő növények, amelyekről nem tettem említést.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor