Tudta-e?
...hogy az emberi test megközelítőleg 60 milliárd sejtet tartalmaz, amelynek mindegyike tízezerszer annyi molekulát tartalmaz, mint a Tejút összes csillaga?

11. szám - 2007. augusztus 13.

VII. Apáczai Nyári Akadémia

Történelem és magyarság - beszámoló

A Történelem és magyarság tanári továbbképzés 2007. július 2 – 7. között zajlott az újvidéki Apáczai Diákotthonban.
DULKA Andor



A Történelem és magyarság tanári továbbképzés 2007. július 2 – 7. között zajlott az újvidéki Apáczai Diákotthonban.

A továbbképzés kezdete előtt az immár hagyományos áhítatot Gyenge Károly maradéki lelkipásztor tartotta, majd Nagy Margit, a VMPE elnöke megnyitó beszéde következett.

Dr. Bakos István: Magyar nemzetismeret című előadása volt a nyitóelőadás. Második előadást Dr. Tőkéczki László tartotta Nemzetstratégia a XXI. században címmel. A délutáni programban vendégünk volt a Fórum Kiadó igazgatója, Németh Ferenc, aki a kiadóház munkájával és további terveivel ismertette meg a hallgatóságot. Az esti program keretében a továbbképzés menetét ismerhették meg a hallgatók, és ismerkedési est keretében mindenki bemutatkozott – ki honnan jött, mivel foglalkozik.

A második nap, július 3-án a Magyar Nyelvstratégiai Kutatócsoport napja volt, ami azt jelentette, hogy négy előadás hangzott el a szélesebb értelemben vett nyelvművelés, nyelvfejlődés, helyesírás és a nyelvhelyességi szolgáltatás tárgyköréből. Éspedig: dr. Balázs Géza: A hatalom nyelve, dr. Dede Éva: „Csak vicceltem…” A nyelvi humor és nyelvi durvaság összefüggései, majd dr. Minya Károly: Helyesírási stratégia a XXI. században, és végül Nagy Levente: A Magyar Nyelvi Szolgáltató Irodához érkezett legérdekesebb kérdésekről, valamint az Iroda szolgáltatásairól beszélt. Az esti műsor keretében vendégünk volt a 30 éves Batyu népzenei együttes.

Július 4-én dr. Süttő Szilárd: Az egyház és a háború a középkorban című előadása hangzott el, majd ezt követte dr. Guitman Barnabás: Hitvallás és vallatás a XVI – XVII. században című előadása. A délutáni fakultatív program keretében kirándulást szerveztünk a bácsi várhoz. A jól sikerült kirándulás útvezetője Szabó Judit történész volt. A továbbképzés részvevői, akik nem éltek a kirándulás lehetőségével, Újvidék nevezetességeivel ismerkedhettek.

A negyedik napon, dr. Aczél Petra: Hiteles beszéd –sikeres kommunikáció című előadását hallgathatták a résztvevők, majd dr. Hózsa Éva: Az irodalomtanítás határterületei című előadása hangzott el. A délelőtti előadások sorát dr. Ludányi András: Szórvány diaszpóra élet Amerikában: tanulságok egy kisközösség tapasztalatai alapján című előadása zárta. A délutáni programban Csorba Béla: A Délvidék lakosságának újratelepítése a 18. században című előadása hangzott el.

A továbbképzés zárónapján a résztvevők dr. Töttössy Istvánné: Felekezeti oktatás nemzet- és nyelvmegtartó szerepe a Kárpát-medencében című előadását hallgatták. A záró előadást dr. Tóth Lajos tartotta, A történelemtanítás nevelési lehetőségei különös tekintettel az ’56-os forradalom örökségére címmel.

A továbbképzés az egy hetes munka értékelésével és a tanúsítványok kiosztásával zárult.

A Történelem és magyarság tanári továbbképzés, a hallgatók értékelése szerint tartalmas, sokrétű és magas színvonalú volt.

Elhangzott tizennégy előadás, egy intézmény bemutatkozása. Volt népzenei est, és fakultatív program – kirándulás, városnézés.

A továbbképzésre 40-en jelentkeztek, 35-en vettek részt. A jelenléti lapot 24-en töltötték ki, és 18-an kaptak tanúsítványt. Tanúsítványt azok kaptak, akik legalább 8 előadáson jelen voltak.

A hallgatók értékelőlapjain leadott osztályzatok alapján (ahol az oktatók fölkészültségét, az előadások minőségét, felhasználhatóságát, ellátást, étkeztetést, fakultatív programot osztályozták) a továbbképzés értékelése 4,54-es minősítésű.

A továbbképzés sikeres, jó hangulatú és gördülékeny lebonyolítását sikeres háttér és szervezőmunka is segítette.

ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor