A Vajdaságban található 25-nél is több szúnyogfaj közül mindössze öt tartozik a csípőszúnyogok közé. Ez éppen elég, hogy bosszantsanak bennünket, vagy akár elviselhetetlenné tegyék a szabadban való tartózkodást. Zárt térben, akár csak egy vérszívó is lehetetlenné teszi a nyugodt alvást, pihenést. Vízparti üdülőterületeken előfordulásuk az idegenforgalmat is jelentős mértékben hátráltatja.
Akcióban
Csípéskor a szúnyog nyálat fecskendez a szúrt sebbe. Ez a nyál véralvadásgátló, értágító és bőrirritációt, viszketést kiváltó anyagokat tartalmaz. A nyál hatására a csípés helyén, bőrelváltozás (kiütés, gyulladás) észlelhető. A viszketést követő vakarózás felsérti a bőrt, és ebből gennyes fertőzés keletkezhet.
A szúnyog
A szúnyogok (
Culicidae) hasonlóan a legyekhez vagy a muslincákhoz, a kétszárnyúak (
Diptera) rendjébe tartoznak. A szúnyog könnyen felismerhető a két darab hártyás szárnyáról, hosszú lábairól, a fején található szúró-szívó szájszervéről. Ez a szájszerv éles szúrósertékből és egy szívócsőből áll, amelyet két apró pumpa működtet. A szúnyogok teljes átalakulással fejlődnek. Lárváik vízben, elsősorban mocsarak, elöntött árterek, árkok, odvas fák pangó vizeiben, de eldobott autógumikban, konzervdobozokban, esővizes hordókban fejlődnek.
A szúnyogok teljes átalakulással fejlődnek
Nem minden szúnyog vérszívó. Az árvaszúnyogoknak és a gubacsszúnyognak nincs szükségük vérre a túléléshez. A csípőszúnyogok hímjei sem csípnek, csak a nősténynek, mert a peték létrehozásához szükségük van a vér fehérjéire. Vajdaságban a legtöbb kellemetlenségért a gyötrő- szúnyog (
Aedes vexans) és a mocsári szúnyog (
Mansonia richardi) a felelős.
Hogyan találja meg a szúnyog az áldozatát?
A szúnyog valójában kiszaglássza áldozatát, vagyis a kilégzéssel kijuttatott széndioxidot érzékeli. Az éhes szúnyog a táplálékforrást akár 40-50 méteres távolságból is megérzi. A nőstények azonnal követni kezdik a széndioxid felhőt, és a kis rovarok gyorsan rábukkannak célpontjukra. A szúnyog nem mindenkit egyformán szeret. Ennek az a magyarázata, hogy a melegvérű élőlények a környezetükbe nemcsak széndioxid, hanem más molekulákat is párologtatnak (például tejsavat, ammóniát vagy szénsavat). Ezért az egyes emberek, vagy állatok testszaga különböző, így a szúnyogok is különböző képen vonzóak. Az emberi vért csemegének tartó csípőszúnyogok áldozatai lehetnek kutyák, macskák, vagy nagytestű állatok, mint például a ló vagy a tehén is.
A szúnyogcsípés fertőző is lehet
A hazai szúnyogfajok járványügyileg két megbetegedés, a
malária és a
nyugat-nílusi láz terjesztése szempontjából érdemelnek figyelmet.
A malária kórokozója a vérben élősködik
Az Anopheles szúnyogok által terjesztett malária (váltóláz) - amely évszázadokon keresztül évente több ezer megbetegedést és több száz halálesetet okozott, ma már Vajdaságban nem fordul elő.
A nyugat-nílusi láz az elmúlt évtizedben jelent meg Európában és várható, hogy a vándormadarakkal terjedő kórokozó a hazai csípőszúnyog fajok közvetítésével hazánkban is megbetegedést idézhet elő.
Európaszerte növekvő jelentőségű a szívférgesség
A szúnyogcsípés a háziállatokra is veszélyes lehet. Egyfajta fonálféreggel fertőzött szúnyogok bőr
dirofilariózist vagy szívférgességet olthatnak a megszúrt házi kedvencbe. A fonálférgek a kutyákban, macskákban akár évekig életben maradhatnak, így a szúnyogok a fertőzött állat vérével a mikrolárvákat átadhatják akár az embernek is.
Szúnyogirtás
Az önkormányzatok évente kiírt pályázata alapján a légi járművel (helikopterrel, repülőgéppel) történő kezeléseket szúnyogirtással foglalkozó vállalkozások végzik.
A szúnyogirtás kétféle módon kivitelezhető:
· A vízben tenyésző lárvák megfertőzése és elpusztítása biológiai módszerrel
· A kifejlett imágók permetezése vegyszerekkel
Az ún. biológiai módszerekkel történő szúnyoglárva-irtás alkalmazása környezetvédelmi szempontból a legkedvezőbb, de megvalósítása nem egyszerű feladat. A tenyészőhelyek gondos felderítése, kiterjedésének megállapítása fáradságos, munkaigényes és költséges tevékenység.
Vegyszeres szúnyogirtás
A szúnyogok elleni védekezés nem nélkülözheti a kikelt szúnyogok elpusztítását, kémiai módszerek - mérgek alkalmazását. A repülőgépes és a földi permetezéssel végrehajtott imágóirtás Vajdaság jelentős részén már évek óta bevett gyakorlat.
A szúnyogok elleni egyéni védekezés
A kialakított szervezett küzdelem még lakott területeken sem teszi feleslegessé a szúnyogok elleni egyéni védekezési módszereket.
Lakások szúnyogmentességét a közismert légtérkezelő, légy- és szúnyogirtó aeroszol palackok, a folyadékkal/lappal működő párologtató készülékek használata biztosítja, de ebben az ablakokra felszerelt szúnyogháló is komoly segítség. Szabadban a szúnyogcsípés megelőzésére közel 50 különféle rovarriasztó szer áll rendelkezésre, amelyek a bőrre juttatva a vérszívó rovarok csípését megakadályozzák, de erre a célra füstölő spirál, illetve szúnyogriasztó gyertya/mécses/fáklya is hatásos.
Az egyéni védekezés különösen a természetvédelmi területeken nélkülözhetetlen, ahol - azok eredeti állapotának megőrzése és védelme érdekében - a szúnyogok elleni védekezés bármely más módszerének alkalmazását el kell kerülni.