Az Újvidéki Színházban a hétvégén háromnapos nemzetközi családkonferenciát szervezett a Pro Scientia Naturae Alapítvány és a Genius tehetséggondozó mozgalom. A Tehetség születik – A család szerepe a tehetséggondozásban elnevezésű rendezvényt egy húsz évvel ezelőtti konferenciának az emlékére szervezték meg. A rendezvény társszervezője a magyarországi Százak Tanácsa volt. A konferenciát a magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatta.
Rendkívül fontos és aktuális kérdésekről esett szó, sikerült realizálniuk a tervezett programokat, a látogatók, a szülők és a pedagógusok elégedettek voltak. A legfontosabb üzenetünk talán az, hogy „legyél jó”. Elsősorban nem tehetségesnek, felfedezőnek, kutatónak kell lenni, hanem jó embernek, ez magában foglalja az összes olyan pozitív dolgot, amely a magyar neveltetés, a keresztény erkölcs alapjait képezi. Az ember legyen jó, teljesítse hitelesen azt a feladatot, amelyet a sors rábízott! Aztán ha van tehetség is, akkor azt illik, kell, kötelességünk megfigyelni, felfedezni és támogatni, mind a családban, mind az iskolában. Társadalmunknak meg kell adnia a lehetőséget a tehetség kibontakozására. A tehetség tehát önmagában semmi, elrontható, elpazarolható. A jellem a legfontosabb, légy jó!...
A tehetség nem csak a matematikai zsenialitásban meg a természettudományok ismeretében nyilvánul meg, van, akinek a nyelvi készsége jó, és könnyen tanul idegen nyelveket, másoknál viszont a motorikus képesség vagy a kommunikációs készség fejlett, tehát a tehetségnek nagyon sok fajtája létezik. A rendezvényen a tehetség sokoldalúságára szerettek volna rámutatni.
– A modern pedagógia tudomány ma már úgy tekinti, hogy minden épkézláb gyermek valamilyen szempontból tehetséges, és nagyon sok függ attól, hogyan foglalkoznak vele a családban és később az iskolában is. Ettől függ az, hogyan bontakozik ki az egyénisége, és miként kamatoztatja a későbbiek folyamán a tehetségét.
A konferencián részt vett a magyarországi Százak Tanácsa is. Az előadások témája egyebek mellett a Tehetség és gondozása, a Kultúra és család, Kézírás és személyiség, Család és sport stb., amelyeket olyan híres előadók tartottak, mint Albert Gábor József Attila-díjas író vagy dr. Szijártó István irodalomtörténész. A rendezvényen bemutatták a nemzeti tehetségprogramot, a magyar tehetségsegítő szervezetek szövetségét, és azt is, hogy mit jelent az a támogatási forma, amely Magyarországon kiépült, elsősorban Csermely Péter munkásságának köszönhetően.
A tehetségekkel való foglalkozás és a támogatási rendszer hungaricum, több mint ezer tehetségpont működik, több tízezer diák van bekapcsolódva a programokba, ez példaértékű egész Európában. A család fogalmát manapság sokan megpróbálják átértelmezni, ma már nem olyan a család, mint régebben volt, több formája létezik. Mi féltjük a családot, mert úgy tekintünk rá, mint a társadalom alapsejtjére. A szórványban nagyon fontosak számunkra azok a dolgok, amelyek a keresztény neveléshez és az ehhez tartozó erkölcsi alapokhoz, valamint a nemzettudathoz kapcsolódnak. A háromnapos konferencia egyfajta megszólítása volt az újvidéki magyarságnak, hogy össze tudunk-e még fogni, együtt tudunk-e lenni, tudunk-e közös témában egyezségre jutni és közösségépítő programokban részt venni.
A konferencia részletes programja
Péntek, október 11.
15.00 Képek a családról - A színház előcsarnokában megnyílik a fiataloknak a családdal kapcsolatos fotókiállítása.
15.15 A konferencia ünnepélyes megnyitója.
15.30 Hazai és külföldi vendégek plenáris előadási
Bemutatkozik a magyarországi Százak Tanácsa:
o dr. Naszlady Attila, kardiológus professzor: A tehetség és gondozása
o Albert Gábor, József Attila-díjas író, a Magyar Művészeti Akadémia tagja: Kultúra és család
o Hornyák László közgazdász, igazgató: Adatok egészségünkről
o dr. Szijártó István irodalomtörténész, a Százak Tanácsa ügyvivő elnöke: Legnagyobb remekművünk a helyes élet
o Barna Erika, a CEREG Grafológiai Akadémia vezetője: Kézírás és személyiség
Apró Bakai Magdolna, az adai Szociális Központ igazgatója: Hogyan segítsünk a nem működő családoknak?
19.30 A belvárosi Mária Neve katolikus templomban az újvidéki Kapisztrán Ferences Ifjúsági Kórus ad hangversenyt Beszédes Margit vezetésével.
Szombat, október 12.
Szakemberek képzése - Akkreditált tanári továbbképzés a TANOM keretében.
10.00 Dr. Sági Zoltán: Amit magunkkal hozunk - továbbadjuk? Családi attitűdök a szocializálódás útjain
11.00 A Nemzeti Tehetség Program bemutatása - Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége
11.30 Bemutatkozik a magyarországi Százak Tanácsa:
o Foltán László, tanár, olimpiai és világbajnok kenus: Család és sport
o Dr. Somhegyi Annamária, főorvos, az Országos Gerincgyógyászati Központ
igazgatója: A mindennapi testnevelés
o Dr. Kisida Elek, sebészprofesszor: A család meghatározó szerepe életünkben
12.30 Simonyi Gyula (a BOCS Alapítvány elnöke): Felkészülés a szülői feladatokra és a családtervezés alapvető szerepe a tehetségek életútján
16.00 Muhi Béla, a GENIUS tehetséggondozó mozgalom elnöke: Család, iskola, társadalom
Ifjú tehetségek fellépése, családok bemutatkozása, szakemberek felszólalásai
Böjte Csaba ferences szerzetes video-üzenete és más köszöntők.
A programot Orovec Krisztina vezeti.
Az Újvidéki Színház Színes Szilánkok Diákszínpadának fellépése Figura Terézia színművésznő vezetésével.
Vasárnap, október 13.
9.00 Látogatás a Péterváradi várban, a múzeumban, a kazamaták megtekintése. Útvezetők Szabó Judit és Pecze Rózsa.
11.30 Fakultatív program: Szentmise a Mária Neve templomban.
Erhard Róbert esperes fogadja a konferencia résztvevőit.
13.00 Családi ebéd, a konferencia zárónyilatkozatának a megfogalmazása.