Tudta-e?
Ha az összes eddig legyártott mobiltelefont összegyűjtenénk a világon, akkor a Föld minden egyes lakójának jutna 138 darab telefon.

57. szám - 2008. szeptember 22.

Állatvilág

Ebnevelés

A Fókusz portál sorozatban mutat be egy-egy ismert kutyafajtát. A cikkeket olvasva kiderül, hogy mindegyik ebnek rengeteg jó tulajdonsága van, és így bizton jó társ válhat mindegyikből. Valóban ennyire egyszerű a helyzet?

Már a kölyökkutyának is szükségletei vannak

Amennyiben megfelelő tájékozódás és előkészület nélkül dönt bárki egy aranyos kiskutya beszerzése mellett, nagyon melléfog. Már az első napokban kiderül, hogy a hazavitt kölyökkutya élőlény, amelynek szükségletei vannak, és biológiai, valamint értelmi igényeit ki kell elégíteni.

Egy aranyos vattapamacs is terroristává válhat az alapkiképzés hiányában































Rövidesen megmutatkozik, hogy a kiskutya nem szobatiszta, és a lakást pillanatok alatt csatatérré változtatja. Az udvaron egyedül hagyott kis jövevény sem viselkedik jobban: vonyít, kapar, vagy a kertet teszi tönkre.


Kell egy hely, ami csak az övé…

Azután jön a többi bonyodalom. Az utcán vezetgetni nem lehet, mert nem tud pórázon sétálni, és ha magára marad, szétrágja a szétlopkodott lábbeliket, vagy az antik bútorból készít faforgácsot. Kiszökik a nyitva maradt ajtón, nem ismeri a közlekedési szabályokat, veszélyezteti saját és mások épségét. Egy túl kedves, felugráló, vendégeink ruháját bepiszkító, vagy a másik véglet, egy morgós, ugatós, harapós eb egykettőre megritkítja a baráti körünket.

Aki felnőtt kutya vásárlása mellett dönt, vagy menhelyről szándékozik beszerezni egy elhagyott jószágot, annak számolnia kell azzal, hogy a felnőtt állatoknak már kiforrott szokásaik vannak, és ezek az ebek hozhatnak magukkal jellegzetes, nehezen kezelhető problémákat.

A sétára is tanítani kell























Az a kutya, mely megtanul néhány alapvető szabályt, a család kedvencévé válik. Megfelelő kiképzés után valóban a kutya lehet az ember legjobb barátja. A nevelés szavatolja a hosszú távú kapcsolatot, és alkalomadtán az eb életét is megmentheti.

Mielőtt megvennénk


A kutya csak akkor tud igazán jól és mindenfajta probléma nélkül beilleszkedni az új környezetébe, ha biztosítva vannak számára a fajának megfelelő tartási körülmények. Nemcsak a gazdának és családjának kell elfogadni a jövevényt, hanem tekintettel kell lenni a szomszédokra is. Kertes házakban zavaró lehet a túl sokat ugató kutya, bérházakban pedig csak a bizonyos előírások és a szomszéd lakók beleegyezésével tartható kedvenc a lakásban.


Hát persze…

A lépcsőházban, vagy a bejárat előtt elpottyantott „névjegyek” bosszúságot okoznak, és ennek veszekedés lesz a vége. Ne feledjük, ahogy az embereknek elvárásai vannak a kutya felé, úgy a kutyának is megvannak az igényei az emberek iránt.

A kutya elvárásai

- Legyen háza, fekhelye, kifutója;
- Napi 2-3 óra hosszat foglalkozzon, játsszon vele valaki;
- Igényli a napi kétszeri sétát, futkározást, szimatolást;
- Hagyják pihenni napi 14 -16 órát;
- Falkaállat, ezért nem szeret bezárva és egyedül;
- Szeret más kutyákkal találkozni, játszani;
- Költségeit fedezzék (táplálék, felszerelés, állatorvos);
- És ne feledjük: a kutya ellátásáról és elhelyezéséről utazásaink alatt is gondoskodni kell!

Alapkiképzés


Kutatások bizonyítják, hogy a tulajdonosok fele nem elégedett kutyájának viselkedésével. A neveletlen, szófogadatlan, elkóborló eb csak bosszúság forrása. Tanítsuk meg az alapvető engedelmességre kutyánkat, hogy minden esetben kontrollálni tudjuk viselkedését! Ügyeljünk arra, hogy ne váljon belőle bizalmatlan, félénk, elkényeztetett vagy vérszomjas állat. Helyes szocializáció révén a kutya alkalmassá válik arra, hogy szokatlan körülményekhez, rendkívüli helyzetekhez alkalmazkodni tudjon.

Egyszerűen megfogalmazva: a jól szocializált kutya okos, a nem jól szocializált kutya buta. A kiképzéssel vagy idomítással engedelmességre, rendszerességre szoktatjuk a kutyát.

Az alapkiképzés néhány mozzanata az alábbi pontokban foglalható össze:
- Nevezzük el és tanítsuk meg a nevére, barátkozzunk vele.
- Szoktassuk az egyedülléthez, de eleinte fél óránál tovább ne hagyjuk magára.
- Neveljük szobatisztaságra. A kiskutyának naponta 6-8 alkalommal biztosítsuk az ürítés lehetőségét.
- Saját tányérjából, azonos időpontokban etessük.
- Tanítsuk a laza pórázon való közlekedésre, szoktassuk a városhoz, járművekhez.
- 3-4 hónapos kortól kezdhető az alapengedelmességre idomítás (gyere, ül, helyedre, nem, fujj…).



A vadászkutyák, a haszon- és őrző kutyák kiképzése különleges ismereteket és gyakorlatot igényel. Aki speciálisan kiképzett társat szeretne, az szerezzen be idevágó szakkönyvet, vagy bízza hivatásos kiképzőre a kutyáját.

Ápolás, gondozás


A rendszeres ápolás elengedhetetlen ahhoz, hogy a kutya jól érezze magát, és az emberek is elfogadják. A kölyköket már kicsi koruktól hozzá kell szoktatni a bőrük, szőrük tisztántartásához. Bolhátlanítsuk, védjük a kullancs- és a szúnyogcsípésektől. A körmök levágásában, a fül és a bűzmirigyek tisztításában célszerű kutyakozmetikus segítségét igénybe venni.

Évente legalább kétszer: nagymosás















Minden kutyatartónak számolnia kell azzal, hogy kedvencének kötelezően biztosítani kell az állategészségügyi alapellátást. A rendszeres állatorvosi vizsgálat elengedhetetlen az állat egészségének érdekében. Meghatározott időközönként védőoltásokat kell kapnia, valamint fontos a kutya rendszeres féregtelenítése is.

Virtuális ebnevelde

Ha valakinek minden vágya egy saját kutya, de nincs lehetősége tartani egy hús-vér ebet, akkor a világhálón kárpótolhatja magát. Egy kattintás a következő linkre: http://www.ebnevelde.hu/ vagy a http://www.kutyatanya.hu/ - és indulhat a virtuális ebnevelés.

Virtuális eb - majdnem igazi…
ISSN 2334-6248 - Elektronikus folyóiratunk havonta jelenik meg. ©2024 Fókusz. Minden jog fenntartva!
Design by predd | Code by tibor